Sport.pl

Irena Szewińska nie żyje. Świat sportu żegna "najwybitniejszą"

W piątek o 23.30 zmarła Irena Szewińska. Świat sportu żegna ją dziękując za wspaniałe osiągnięcia. - Nie piszmy o Niej "jedna z najwybitniejszych" - apeluje Marek Plawgo, były polski lekkoatleta.

O śmierci Szewińskiej poinformował jej mąż Janusz. Miała 72 lata. Była wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. To najlepsza lekkoatletka w historii polskiego sportu. Zdobyła siedem medali igrzysk olimpijskich (trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe).

Czterokrotnie była wybierana najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i czterokrotnie zajmowała drugie miejsce. W 1974 roku agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportsmenką na wiecie.

W 2016 roku jako pierwsza przedstawicielka sportu odebrała Order Orła Białego, czyli najwyższe polskie odznaczenie.

- Nie piszmy o Niej „jedna z najwybitniejszych”. Irena Szewińska była najwybitniejsza. Bezapelacyjnie! - napisał Marek Plawgo.

Dziennikarz IAAF Jon Mulkeen informując o jej śmierci zauważył, że to jedyny sportowiec w historii, który ustanowił rekordy w biegach na 100, 200 oraz 400 metrów.

- Odeszła Pani Irena Szewińska - Pierwsza Dama polskiego sportu i Dama Orderu Orła Białego. Zdobywczyni 7 medali olimpijskich, wielokrotna rekordzistka świata. Wielka strata i wielki żal. Szanowna Pani Ireno, dziękujemy! Na zawsze pozostanie Pani w naszej wdzięcznej pamięci! - napisał prezydent Polski Andrzej Duda.

- Zanim udekorowała mnie medalem, poprosiła o autografy. Zatkało mnie! Pani Irena (TA PANI IRENA!!!) prosi mnie o autografy! To że tam była tego wieczoru, było dla mnie ważniejsze i bardziej doniosłe niż odbiór olimpijskiego złota! - napisała Justyna Kowalczyk.

Więcej o:
Komentarze (17)
Irena Szewińska nie żyje. Świat sportu żegna "najwybitniejszą"
Zaloguj się
 • elinstal

  Oceniono 24 razy 16

  Adrian, prawaczku czekaj w ciszy na audiencje u prezesa w odzieży wyklętej, boś nie godzien wartościowych ludzi żegnać. Hańbę im przynosisz.

 • jack_flash

  Oceniono 15 razy 15

  Bezapelacyjnie, największa postać polskiego sportu. Jeden z filarów Wunderteam.

 • cinek11

  Oceniono 10 razy 10

  Te 400 metrów w Montrealu to był odjazd.

 • babajaga99

  Oceniono 10 razy 10

  Cześć Jej pamięci.

 • j666

  Oceniono 8 razy 8

  Finałowy bieg na 400 metrów z Montrealu mam do dzisiaj przed oczami. A jeszcze na drugim wirażu martwiliśmy się o panią Irenę ;-))

 • norik

  Oceniono 8 razy 8

  Bardzo smutna wiadomość. Chcę jednak przede wszystkim wyrazić swoją wdzięczność Pani Irenie Szewińskiej za tych wiele chwil, gdy z wielkim przejęciem jako dziecko oglądałem jej występy. A jeszcze bardziej chcę podziękować za te chwile, gdy stawała na podium i wciągano na maszt biało-czerwoną flagę przy taktach Mazurka Dąbrowskiego. Właśnie w tych chwilach byłem dumny, że jestem Polakiem, że Pani Irena reprezentuje Polskę.

  Pani Ireno, niech mi będzie wolno podziękować za Pani osiągnięcia, skromność i nie wymuszoną naturalność dobrego człowieka. Bardzo dziękuję!

 • Oceniono 2 razy 2

  Niektórzy ubolewali , że w naszym kraju jest brak autorytetów ! Odeszła pani Irena ogromny autorytet , uczcie się młodzi , dobroci , kultury i umiłowania ojczyzny !

 • glemp1

  Oceniono 1 raz 1

  RIP
  [*]

 • rumun106

  Oceniono 3 razy -3

  Biedulka.
  Zobaczyła wyniki Orłów na mundialu i się przekręciła...
  Żal.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX