Sport.pl

Irena Szewińska nie żyje

Irena Szewińska nie żyje. Tę informację przekazał Polskiej Agencji Prasowej jej mąż Janusz Szewiński.

- Irena zmarła około godziny 23.30 w Warszawie, w szpitalu przy ulicy Szaserów. Od dłuższego czasu zmagała się z chorobą, ale ostatnio dobrze się czuła. Niedawno była przecież na Pikniku Olimpijskim - powiedział Szewiński.

Szewińska miała 72 lata. Była wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. To najlepsza lekkoatletka w historii polskiego sportu. Zdobyła siedem medali igrzysk olimpijskich (trzy złote, dwa srebrne i dwa brązowe).

Dodatkowo zdobyła dziesięć medali mistrzostw Europy i dziesięciokrotnie poprawiała rekordy świata. Zdobywała złote medale w biegu na 100, 200, 400 metrów, w skoku w dal zdobyła srebro na igrzyskach w Tokio w 1964 roku.

Czterokrotnie była wybierana najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" i czterokrotnie zajmowała drugie miejsce. W 1974 roku agencja prasowa United Press International wybrała ją najlepszą sportsmenką na wiecie.

Po zakończeniu kariery sportowej w 1980 roku aż do 2009 roku zasiadała w Zarządzie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (była prezesem w latach 1997-2009). Zasiadała również w Radzie IAAF (Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych), była członkiem PKOL i MKOL.

W 2016 roku jako pierwsza przedstawicielka sportu odebrała Order Orła Białego, czyli najwyższe polskie odznaczenie.

Irena Szewińska nie żyje. Świat sportu żegna "najwybitniejszą"

Więcej o:
Komentarze (180)
Irena Szewińska nie żyje
Zaloguj się
 • barb42

  Oceniono 46 razy 42

  Odchodzi LEGENDA POLSKIEJ LEKKOATLETYKI, a miejsce dla Niej macie pod tymi miernotami piłkarzami? Wstyd!

 • zielono-mi2

  Oceniono 41 razy 41

  To powinna być czołowa wiadomość tego portalu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • felucjan

  Oceniono 26 razy 26

  To jest na prawdę smutna wiadomość. Odeszła Legenda. Może w wypadku Pani Szewińskiej warto jednak powiedzieć, że 'pobiegła dalej'... Wielki szacunek.

 • pawelekok

  Oceniono 26 razy 24

  Kurcze,niedługo odejdzie wszystko co było w Polsce wielkie w XX wieku. Po prostu biologia. Niestety, to co obecnie decyduje w Polsce i o Polsce w wieku XXI nie wygląda za dobrze.

 • nadachu12

  Oceniono 18 razy 18

  Nigdy nie przeżyłem emocji, jakie Pani Irena dawała polskim kibicom, ponieważ jestem zwyczajnie zbyt młody. Z opowieści taty wiem jednak, że to były jedne z tych, jakie pamięta się przez całe życie. Szkoda, że żyję w czasach, w których nasi sportowcy reprezentujący te najpiękniejsze, najpopularniejsze na świecie dyscypliny sportu, niestety nie dominują na tyle, by móc być z nich dumnymi tak, jak Polacy byli dumni z Pani Szewińskiej.

 • gesipipek65

  Oceniono 18 razy 18

  Pamiętam jak na bieżni ,,połykała" rywalki na 100, 200 i 400 metrów a one patrzyły bezradne na plecy Pani Ireny. Odeszła Wielka Postać polskiej lekkoatletyki, polskiego sportu.

 • marca1

  Oceniono 16 razy 16

  Jest mi bardzo przykro. Pamietam jak biegła. Była najlepsza biegaczka moich młodych lat. Dziękuje za chwile wzruszenia, radości i medale . Spoczywaj w pokoju.

 • adasiekptasiek

  Oceniono 15 razy 15

  wielki szacunek dla Naszej Pani

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX