Lekkoatletyka. Grzegorz Sudoł dostanie medal MŚ, Szymon Ziółkowski wymieni na cenniejszy

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) zabrało się za anulowanie wyników dopingowiczów. Skorzystają na tym Polacy: chodziarz Grzegorz Sudoł i rzucający młotem Szymon Ziółkowski.

Sudoł został oficjalnie ogłoszony brązowym medalistą mistrzostw świata z Berlina z 2009 roku. Polak był czwarty w chodzie na 50 kilometrów. Zgodnie z pismem które w poniedziałek Polski Związek Lekkiej Atletyki otrzymał od IAAF, nastąpi zmiana wyników.

Pierwszy na mecie był Siergieja Kirdiapkina. Rosjanin w styczniu 2015 roku został ukarany 38-miesięczną dyskwalifikacją (15.10.2012-14.12.2015) za stosowanie dopingu. Został pozbawiony złotego medalu olimpijskiego z Londynu i zwycięstwa w pucharze świata w Sarańsku.

Teraz zapadła decyzja o anulowaniu wszystkich rezultatów Kirdiapkina osiągniętych od 20 sierpnia 2009 do 15 października 2012. Chód w Berlinie rozegrano 21 sierpnia. Złoty medal otrzyma Norweg Trond Nymark (drugi na mecie), srebrny Hiszpan Jesus Angel Garcia (trzeci), a brązowy Sudoł (czwarty).

Dziewięć medali w Berlinie

To największy sukces w karierze Sudoła, który jest też wicemistrzem Europy z Barcelony z 2010 roku. Oznacza to, że Polska w Berlinie zdobyła aż dziewięć medal. Złote wywalczyli Anna Rogowska (tyczka) i Anita Włodarczyk (młot), srebrne: Tomasz Majewski (kula), Piotr Małachowski (dysk), Szymon Ziółkowski (młot) i Monika Pyrek (tyczka), a brązowe: Sylwester Bednarek (skok wzwyż), Kamila Chudzik (siedmiobój) i Sudoł.

Ziółkowski zmieni brąz na srebro

Zmiana klasyfikacji nastąpiła także w przypadku konkursu rzutu młotem z mistrzostw świata w Helsinkach z 2005 roku. Po dyskwalifikacji zwycięzcy Białorusina Iwana Cichana złoto przypadnie jego rodakowi Wadimowi Diewiatowskiemu (był drugi), srebro Ziółkowskiemu (był trzeci) a brąz Niemcowi Markusowi Esserowi (czwarty).

Cichan został zdyskwalifikowany na dwa lata (04.08.2012-03.08.2014), ale podjęto decyzję o odebraniu mu wcześniejszych medali: srebra z igrzysk w Atenach z 2004 roku i złota mistrzostw Europy z Goeteborga z 2006 roku.

W Helsinkach Polska wywalczyła więc dwa srebra, drugie w skoku o tyczce zdobyła Monika Pyrek.

Swoboda to wcale nie największy talent w polskiej lekkiej atletyce? [SPRAWDŹ]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.