Sport.pl

Lekkoatletyka. Rogowska wygrywa z Niemką w konfrontacji "nieprzepadających za sobą pań"

Polscy faworyci hurtowo zgarniali medale halowych mistrzostw Europy: Anna Rogowska i Adam Kszczot złoto, Marcin Lewandowski - srebro, Lidia Chojecka oraz niespodziewanie Bartosz Nowicki - brąz.
Dla Rogowskiej, aktualnej mistrzyni świata na otwartym stadionie, to drugi złoty medal w karierze. Polka skoczyła 4,85 m, poprawiając o dwa centymetry rekord Polski, wygrywając przy tym usłaną podtekstami rywalizację z Silke Spiegelburg (4,75 m). Kilka miesięcy temu Niemka wymusiła na władzach swojej federacji, by ta wygoniła wracającą do serii kontuzji Rogowską z ośrodka w Leverkusen, gdzie obie trenowały pod okiem polskiego trenera Leszka Klimy. Ponieważ Rogowska nie dała rady przygotować się do rozgrywanych latem mistrzostw Europy w Barcelonie (Spiegelburg też była tam druga), była to pierwsza od wspomnianego incydentu konfrontacja nieprzepadających za sobą pań.

Być może rywalizacja przebiegałaby zupełnie inaczej, gdyby na start zdecydowały się wracająca do sportu po wielomiesięcznej przerwie rosyjska rekordzistka świata Jelena Isinbajewa oraz jej rodaczka Swietłana Fieofanowa. Zabrakło również Moniki Pyrek, która planuje powrót w sezonie letnim.

Była to jedna z ostatnich konkurencji mistrzostw. W sobotę o podium otarli się Paweł Wojciechowski (tyczka) i Renata Pliś (1500 m). Najwięcej emocji przyniósł finałowy bieg na 800 m z dwoma polskimi medalistami ME w Barcelonie - Marcinem Lewandowskim i Adamem Kszczotem. Faworytem był ten pierwszy, który ma za sobą m.in. triumf w jednym z mityngów Diamentowej Ligi. Był jednak osłabiony przeziębieniami, które złapał po powrocie z kenijskich przygotowań do sezonu. Lewandowski uzyskał czas 1.48,23, co dało mu drugie miejsce. Kszczot z czasem 1.47,87 sięgnął po złoto.

Wielką niespodzianką był brązowy medal na 1500 m Bartosza Nowickiego. Zawodnik Śląska Wrocław dopiero na finiszu oddał drugie miejsce, przekraczał metę z czasem 3.41,03. Po brąz sięgnęła również Lidia Chojecka (na 3000 m), dla której był to szósty w karierze medal HME.

W Paryżu nie wystartowało wielu zawodników znanych z imprez na otwartym stadionie. Wśród nich polski kulomiot Tomasz Majewski, który kuruje się po operacji barku. Mimo to padło kilka zaskakujących rezultatów, m.in. halowy rekord świata francuskiego trójskoczka Teddy Tamgho (17,92 m).

Medale Polaków.

Skok o tyczce kobiet: 1. Anna Rogowska (Polska) 4,85; 2. Silke Spiegelburg (Niemcy) 4,75; 3. Kristina Gadschiew (Niemcy) 4,65.

3000 m kobiet: 1. Helen Clitheroe (Wlk. Brytania) 8.56,66; 2. Olesja Syriewa (Rosja) 8.56,69; 3. Lidia Chojecka (Polska) 8.58,30.

800 m mężczyzn: Adam Kszczot (Polska) 1.47,87; Marcin Lewandowski (Polska) 1.48,23; 3. Kevin Lopez (Hiszpania).

1500 m mężczyzn: 1. Manuel Olmedo (Hiszpania) 3.41,03; 2. Kemal Koyuncu (Turcja) 3.41,18; Bartosz Nowicki (Polska) 3.41,03.

Wszystko o lekkoatletyce w specjalnym dziale Sport.pl »


Więcej o: