Prasa o Bolcie: Najszybszy klaun na świecie

Po dwóch rekordach świata w Pekinie Usian Bolt znów zatrząsł światem. Na MŚ w Berlinie wygrał z czasem 9,58, bijąc własny rekord aż o 0,11 sekundy! Według ekspertów taki rekord miał paść za 60 lat. "Bolt przedefiniował biegi sprinterskie i nikt inny nie złamał kodu" - pisze "The Times"

Zobacz fenomenalny bieg Bolta na Z Czuba.tv ?

Po każdym rekordzie świata eksperci zastanawiają się nad granicą możliwości człowieka, tymczasem Usain Bolt przesuwa ją dalej z ogromną łatwością. W Berlinie Jamajczyk pobiegł fenomenalnie, już po 50 metrach nabrał takiej prędkości, że nikt nie mógł go dogonić, a do mety dobiegł z czasem 9,58 sekundy! Od czasu wprowadzenia elektronicznego pomiaru czasu w 1968 nikomu nie udało się poprawić rekordu tak wyraźnie.

"Z czasu 9,69 w Pekinie, Bolt zszedł do 9,58. A co z resztą stawki? Wzięli udział w jednym z najszybszych biegów w historii, ale nawet poważnie się nie zbliżyli. Ekscytujący pojedynek z Tysonem Gayem? Tak, pobił życiowy rekord (9,71), co daje mu miejsce drugiego najszybszego człowieka wszech czasów." - opisuje bieg "The Times". "Bardzo dobra robota panie Gay. Ale Bolt przedefiniował biegi sprinterskie i nikt inny nie złamał kodu".

"Zanim Bolt wszedł w bloki startowe wykonał wymowny gest. Wzniósł ramiona, naśladując ptaka, albo samolot. A może Supermana? 22-letni Bolt zatrząsł światem jeszcze raz." - pisze "Guardian". "Uderzał się w pierś jak przekroczył linię mety. Tym razem nie było luzackich gestów. Tylko prawdziwy, szybki bieg."

Bolt jednak sprawia wrażenie wyjątkowo zrelaksowanego człowieka, co zauważył "Wall Street Journal". "Podczas gdy inni sprinterzy napinają muskuły, on pojawia się zrelaksowany. Nawet kiedy bije rekord świata wygląda jakby mógł się zatrzymać w każdej chwili żeby wysłać smsa". Niemiecki Sueddeutsche Zeitung nazywa go nawet "Najszybszym klaunem na świecie."

Ten rekord miał paść za 60 lat

"Według badaczy dolna granica możliwości to ok. 9.45. Jak tłumaczył po igrzyskach w Pekinie dyrektor japońskiego Institute for Data Evaluation and Analysis Tatsuo Tabata wyniku jaki Bolt osiagnał w Pekinie spodziewano się jednak ok. 2030 r. Kiedy spodziewano się wyniku z niedzieli? Patrząc na ekstrapolację trendu (choć jeszcze bez rekordu z Berlina) trudno nie zauważyć, że w ostatnich latach krzywa rekordów wyraźnie odbiega od średniej. I że wynik, który właśnie osiągnął Jamajczyk, powinien wybiegać dopiero za 60 lat" - pisze na blogu Kuba Dybalski ?

Jak szybki może być Bolt?

Rok temu na igrzyskach w Pekinie Usian Bolt z łatwością wygrał finał biegu na 100 m z rekordowym czasem 9,69. Wtedy jednak nie pokazał maksimum możliwości, pod koniec wyraźnie odpuścił. Świat lekkiej atletyki zastanawiał się jak szybki może być Bolt. Jego trener Glen Mills zapewniał, że Jamajczyk może pokonać 100 m w czasie 9,54. Naukowcy, analitycy sportu mieli na ten temat inną opinię. "Wreszcie mamy odpowiedź. Wciąż elektryzujący, wciąż jak inny facet z innej planety. Jednak teraz wiemy jak szybki naprawdę potrafi być człowiek" - pisze The Times.

- Musimy przemyśleć jeszcze raz wszystko co wiemy o możliwościach człowieka - mówi Ato Boldon w "Los Angeles Times". - Przyzwyczaiłem się, że rozmowy o złamaniu bariery dziewięciu sekund to opowieści fantasy, ale on fantazję przenosi do rzeczywistości - dodaje czterokrotny medalista olimpijski, dziś komentator NBC.

Rekord w skoku w dal Boba Beamona w 1968 roku, 100 punktów Wilta Chamberlaina, osiem złotych medali igrzysk Michaela Phelpsa - to wszystko wydawało się niemożliwe. Dopóki się nie wydarzyło. Ile jeszcze granic przekroczy Bolt?

"Ja legendą? Wiem na ile mnie stać" - Usain Bolt o rekordzie ?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.