IX Europejski Festiwal Lekkoatletyczny - gwiazdy w Bydgoszczy

10 czerwca wielka uczta dla sympatyków lekkiej atletyki na najwyższym poziomie - już po raz 9. na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Bydgoszczy odbędzie się Europejski Festiwal Lekkoatletyczny. W tym roku Bydgoszcz odwiedzą gwiazdy światowego formatu m.in Kenijka Pamela Jelimo, Estończyk Gerd Kanter czy Słoweniec Primoz Kozmus. Nie zabraknie też polskich sław lekkoatletycznych - dyskobola Piotra Małachowskiego, płotkarzy Marka Plawgo i Artura Nogi, kulomiota Tomasza Majewskiego czy biegaczki Anny Jesień.

Dawno nie było w Polsce tylu sław lekkiej atletyki na jednej imprezie - w tym roku organizatorom i sponsorom Enea Cup Bydgoszcz 2009 można udało się nakłonić do przyjazdu kilkunastu medalistów ostatnich igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Poznaj gwiazdy, które wystąpią w Bydgoszczy

Publiczność będzie mogła zobaczyć zmagania najlepszych biegaczek świata m.in. Kenijki Jelimo, która w zeszłym roku zdobyła nie tylko złoto w Pekinie, ale wygrała wszystkie mityngi Złotej Ligi. W konkurencji biegu na 100 metrów przez płotki będziemy świadkami bratobójczej rywalizacji pomiędzy Amerykankami - Michelle Perry i Lolo Jones. Obie biegaczki mają ten sam rekord życiowy - 12.43 sekundy.

Pasjonująco zapowiada się także występ dyskoboli, niedawnych rywali z olimpiady w Pekinie - Piotr Małachowski zmierzy się z Estończykiem Gerdem Kanterem i na pewno spróbuje przez polską publicznością zrewanżować się za odebranie złota podczas ubiegłorocznych igrzysk.

Trudne zadanie stoi także przez kulomiotem Tomaszem Majewskim, który stanie do rywalizacji z reprezentantami USA: Christianem Cantwell'em i Reese Hoffą. Obaj mają rekord życiowy lepszy niż Polak, ale to nasz zawodnik zdobył złoty medal na ostatnich igrzyskach. Zapowiada się naprawdę pasjonująca impreza.

Program zawodów

Bydgoski stadion miejski im. Zdzisława Krzyszkowiaka mieści się na terenie parku sportowego o łącznej powierzchni 25 hektarów. Po trwającej rok modernizacji, całkowicie przebudowano trzy z czterech trybun. Obiekt zyskał nowe zaplecze administracyjno-techniczne w którym mieszczą się sale konferencyjne, pomieszczenia odnowy biologicznej i magazyny.

Pojemność stadionu zwiększono do 22 tysięcy miejsc siedzących, a konstrukcja trybun umożliwia komfortową widoczność z każdego miejsca widowni. Bieżnia tartanowa z dziewięcioma torami jest niebieska.

Obiekt posiada nowoczesne nagłośnienie i monitoring. Bydgoski Stadion Miejski im. Zdzisława Krzyszkowiaka jest najlepszym stadionem lekkoatletycznym w Polsce i jedynym spełniającym normy i posiadającym wszystkie certyfikaty najważniejszych światowych federacji piłkarskich i lekkoatletycznych.

To tutaj odbyła się największa w historii miasta impreza sportowa - 12. Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkiej Atletyce oraz mityng TamexCup, które zakończyły się wielkim sukcesem promocyjnym i sportowym. Każdego dnia podczas zawodów na trybunach zasiadało ponad 10 tysięcy kibiców. 57 mln widzów na całym świecie obejrzało mistrzostwa a 29 mln mityng.

Przed ekranami telewizorów w Polsce zasiadło 8 mln widzów. Tak wysokie statystyki telewizyjnej oglądalności zawodów potwierdzają rosnące zainteresowanie lekką atletyką i marketingową atrakcyjność dyscypliny.

Historia bydgoskich imprez lekkoatletycznych sięga 1999 roku, kiedy odbyły się mistrzostwa świata w lekkiej atletyce do lat 18. Do Bydgoszczy przyjechało ponad 1000 zawodników ze 107 krajów ze wszystkich kontynentów. Narodziło się na tej imprezie wiele gwiazd, m.in. Jacques Freitag, skoczek wzwyż z RPA. Złotą medalistką w rzucie młotem została Kamila Skolimowska, która swój wyczyn powtórzyła na igrzyskach w Sydney.

Rozgrywany w 2006 roku VI Europejski Festiwal Lekkoatletyczny Bydgoszcz Cup przeszedł do historii jako pierwszy w nowej kategorii premium mityng i tym samym awansował do elitarnego grona najważniejszych europejskich imprez lekkoatletycznych.

Rok później Mityng Dolcan Cup został uznany za najlepszy w historii polskiej lekkiej atletyki i w rankingach EAA. Publiczność była świadkiem rekordu w skoku wzwyż Chorwatki Blanki Vlasić oraz świetnego wyniku Marka Plawgo. Te rezultaty sprawiły, że Europejski Festiwal Lekkoatletyczny był najlepszym z siedmiu dotychczas rozegranych.

W 2008 roku Festiwal zgromadził ponad 10-tysięczną widownię, która mogła zobaczyć rekordowy rezultat w skoku o tyczce mężczyzn Yevgeniya Lukyanenki - 6.01 m.

Czy w tym roku na IX Europejskim Festiwalu Lekkoatletycznym będziemy świadkami kolejnych rekordów? Zapraszamy do Bydgoszczy!

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.