Z³oto i br±z Kenijczyków w biegu na 3000 m z przeszkodami

Kenijczyk Reuben Kosgei, mistrz olimpijski z Sydney, zaj±³ pierwsze miejsce w finale biegu na 3000 m z przeszkodami podczas rozgrywanych w Edmonton lekkoatletycznych mistrzostw ¶wiata.

Złoto i brąz Kenijczyków w biegu na 3000 m z przeszkodami

Kenijczyk Reuben Kosgei, mistrz olimpijski z Sydney, zajął pierwsze miejsce w finale biegu na 3000 m z przeszkodami podczas rozgrywanych w Edmonton lekkoatletycznych mistrzostw świata.

Walka o medale rozstrzygnęła się na finiszu. 22-letni Kosgei, mistrz świata juniorów z 1998 roku (8.15,16), o ponad sekundę wyprzedził brązowego medalistę poprzednich mistrzostw świata (1999 rok) oraz igrzysk w Sydney, Marokańczyka Ali Ezzine (8.16,21). Jako trzeci linię mety, z czasem 8.16,59, minął inny Kenijczyk Bernard Barmasai, rekordzista świata (7.55,72). Barmasai powetował sobie w Edmonton niepowodzenie z igrzysk w Sydney, gdzie uplasował się na czwartej pozycji.

Po raz pierwszy od dziesięciu lat biegaczom z Kenii nie udało się wywalczyć złotego i srebrnego medalu MŚ. Na ostatnim okrążeniu ubiegłoroczny mistrz świata juniorów Raymond Yatorn potknął się na rowie z wodą, upadł, stracił kilka sekund i został sklasyfikowany na ósmej pozycji.

Wciąż pecha ma Luis Miguel Martin, który po raz kolejny otarł się o podium najważniejszych zawodów, zajmując czwarte miejsce. Na igrzyskach w Sydney Hiszpan przybiegł jako piąty, przegrywając m.in. z Wilsonem Boit Kipketerem (Kenia), mistrzem świata z 1997 roku, który w Kanadzie nie startował.