Lekkoatletyka. Grzegorz Sudoł dostanie medal MŚ, Szymon Ziółkowski wymieni na cenniejszy

Matej Toth, Grzegorz Sudoł, Jared Tallent, Trond Nymark i Luke Adams

Matej Toth, Grzegorz Sudoł, Jared Tallent, Trond Nymark i Luke Adams (Fot. WOLFGANG RATTAY \ REUTERS REUTERS)

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) zabrało się za anulowanie wyników dopingowiczów. Skorzystają na tym Polacy: chodziarz Grzegorz Sudoł i rzucający młotem Szymon Ziółkowski.
Sudoł został oficjalnie ogłoszony brązowym medalistą mistrzostw świata z Berlina z 2009 roku. Polak był czwarty w chodzie na 50 kilometrów. Zgodnie z pismem które w poniedziałek Polski Związek Lekkiej Atletyki otrzymał od IAAF, nastąpi zmiana wyników.

Pierwszy na mecie był Siergieja Kirdiapkina. Rosjanin w styczniu 2015 roku został ukarany 38-miesięczną dyskwalifikacją (15.10.2012-14.12.2015) za stosowanie dopingu. Został pozbawiony złotego medalu olimpijskiego z Londynu i zwycięstwa w pucharze świata w Sarańsku.

Teraz zapadła decyzja o anulowaniu wszystkich rezultatów Kirdiapkina osiągniętych od 20 sierpnia 2009 do 15 października 2012. Chód w Berlinie rozegrano 21 sierpnia. Złoty medal otrzyma Norweg Trond Nymark (drugi na mecie), srebrny Hiszpan Jesus Angel Garcia (trzeci), a brązowy Sudoł (czwarty).

Dziewięć medali w Berlinie

To największy sukces w karierze Sudoła, który jest też wicemistrzem Europy z Barcelony z 2010 roku. Oznacza to, że Polska w Berlinie zdobyła aż dziewięć medal. Złote wywalczyli Anna Rogowska (tyczka) i Anita Włodarczyk (młot), srebrne: Tomasz Majewski (kula), Piotr Małachowski (dysk), Szymon Ziółkowski (młot) i Monika Pyrek (tyczka), a brązowe: Sylwester Bednarek (skok wzwyż), Kamila Chudzik (siedmiobój) i Sudoł.

Ziółkowski zmieni brąz na srebro

Zmiana klasyfikacji nastąpiła także w przypadku konkursu rzutu młotem z mistrzostw świata w Helsinkach z 2005 roku. Po dyskwalifikacji zwycięzcy Białorusina Iwana Cichana złoto przypadnie jego rodakowi Wadimowi Diewiatowskiemu (był drugi), srebro Ziółkowskiemu (był trzeci) a brąz Niemcowi Markusowi Esserowi (czwarty).

Cichan został zdyskwalifikowany na dwa lata (04.08.2012-03.08.2014), ale podjęto decyzję o odebraniu mu wcześniejszych medali: srebra z igrzysk w Atenach z 2004 roku i złota mistrzostw Europy z Goeteborga z 2006 roku.

W Helsinkach Polska wywalczyła więc dwa srebra, drugie w skoku o tyczce zdobyła Monika Pyrek.

Swoboda to wcale nie największy talent w polskiej lekkiej atletyce? [SPRAWDŹ]


Zobacz także
 • Joanna Jóźwik Lekkoatletyka. Joanna Jóźwik: Semenya mogłaby pobić rekord świata. Ale czy zechce?
 • <b>Joanna Linkiewicz</b> (KS AZS AWF Wrocław, 24 lata) - 400 m ppł, 4x400 m Lekkoatletyka. Joanna Linkiewicz: Do Amsterdamu po medal, do Rio po rekord
 • Artur Kuciapski Lekkoatletyka. Artur Kuciapski: Czekam na powrót do treningów
Komentarze (4)
Lekkoatletyka. Grzegorz Sudoł dostanie medal MŚ, Szymon Ziółkowski wymieni na cenniejszy
Zaloguj się
 • merche

  Oceniono 4 razy 4

  warto być przyzwoitym

 • krolowa-mroku

  Oceniono 1 raz 1

  "Pierwszy na mecie był Siergieja Kirdiapkina. Rosjanin w styczniu 2015 roku został ukarany "

  Rosjanin czy Rosjanka? Cenię dobre dziennikarstwo...

 • arius9

  Oceniono 3 razy 1

  Jesus dopiero drugi ? Ale gdyby chodzili po wodzie, to mialby zloto.

 • roll

  Oceniono 1 raz 1

  i na dodatek się nie dać złapać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje