Sport.pl

Lekkoatletyka. Asli Cakir Alptekin pozbawiona złota igrzysk w Londynie

Turecka biegaczka Asli Cakir Alptekin musi oddać złoty medal olimpijski wywalczony w Londynie w biegu na 1500 m po tym, jak udowodniono jej doping krwi. Została też zdyskwalifikowana na osiem lat.
Decyzję taką ogłosił w poniedziałek Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu w Lozannie (CAS). To tylko potwierdzenie sankcji uzgodnionych przez biegaczkę i Międzynarodową Federację Lekkoatletyczną (IAAF).

CAS uznał, że próbki krwi pobrane pomiędzy lipcem 2010 a październikiem 2012 wskazują na anormalne parametry. Tym samym unieważniono wszystkie wyniki Alptekin od 29 czerwca 2010 roku oraz odebrano jej złote medale igrzysk olimpijskich i mistrzostw Europy na dystansie 1500 m z 2012 roku.

Dyskwalifikacja Alptekin wiąże się z wprowadzeniem paszportu biologicznego, dzięki któremu możliwe jest śledzenie parametrów krwi sportowców i dyskwalifikowanie ich po stwierdzeniu anormalnych parametrów.

Alptekin wygrała finał z czasem 4:10.23. Teraz złoto przypadnie jej rodaczce Gamze Bulut, srebro Maryam Yusuf Jamal z Bahrajnu, a brąz Rosjance Tatianie Tomaszewej.

IAAF odwołała się do CAS po tym, jak w grudniu 2013 roku turecka federacja oczyściła biegaczkę z zarzutów. Obecna dyskwalifikacja jest ośmioletnia, gdyż wcześniej - w 2004 roku - Turczynka była już zawieszona za doping.

Najlepsze kadry i historie z halowych mistrzostw Europy w lekkiej atletyce [ZDJĘCIA]
Więcej o:
Najczęściej czytane
Komentarze (53)
Lekkoatletyka. Asli Cakir Alptekin pozbawiona złota igrzysk w Londynie
Zaloguj się
 • arius9

  Oceniono 448 razy 438

  W koncu medale dostana tylko ci, ktorym nie zrobiono testow.

 • mietekkowalski

  Oceniono 124 razy 112

  IAAF pewnie przed MŚ uwali jeszcze paru mniej medialnych lekkoatletów, żeby oczyścić trochę atmosferę wokół raportów i ankiet, które wskazują, że nie mniej niż 30% sportowców coś bierze.

 • Janusz Marek Nowak

  Oceniono 118 razy 96

  Przykre to ale nie ma wyjścia, trzeba to zło tępić. Tureckie biegaczki wskoczyły do światowej czołówki nie wiadomo skąd,podejrzewam, że jej koleżanka też nie jest święta.

 • mysl_to_nie_boli

  Oceniono 104 razy 92

  doping powinien być dozwolony, z przeszczepami dodatkowych kończyn włączywszy; wtedy byłoby uczciwie, nikt by nie udawał, że jakikolwiek wynik światowej czołówki to tylko łzy, pot i talent...

 • artaj

  Oceniono 86 razy 82

  Medale nalezy wręczać najwcześniej po 5 latach od zawodów.

 • marek804

  Oceniono 51 razy 43

  Oszustów trzeba usuwać ze sportu dożywotnio, a nie nakładać okresowe dyskwalifikacje. Jak się emocjonować jakimiś rozgrywkami sportowymi skoro 30% sportowców to oszuści?

 • zdun66

  Oceniono 44 razy 34

  Zadziwiające, że udowodnienie dopingu zajęło im tyle lat.
  W tym tempie raczej nie ma co liczyć na większe zmiany w sporcie,
  każda wygrana będzie coraz częściej obarczona podejrzeniem
  popełnienia oszustwa.

 • slaskwroclaw_fan

  Oceniono 34 razy 30

  tak na oko to dopiero 5-6 miejsce w tym biegu mogło być czyste ale głowy nie daje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX