Sport.pl

Orlen Cup: Amerykanin zmobilizuje Majewskiego

Rok temu nie byłem pewien, czy dojdzie do drugiej edycji Orlen Cup. Ale to, co wówczas zobaczyliśmy, przeszło najśmielsze oczekiwania. Mityng był świetny, rewelacyjnie prezentował się w telewizji. To było duże wydarzenie dla Płocka i kraju - mówił Zbigniew Burżacki z Orlenu, sponsora mityngu. Impreza odbędzie się w środę o godz. 17.
W ubiegłym roku na płockiej starówce odbyły się konkursy pchnięcia kulą i skoku o tyczce. Teraz na Starym Rynku sportowcy będą rywalizować w pchnięciu kulą (mężczyźni) i skoku wzwyż (kobiety).

W kuli gwiazdą będzie dwukrotny mistrz olimpijski Tomasz Majewski. Jego rywalem będzie m.in. Amerykanin Reese Hoffa, który z wynikiem 21,64 m jest autorem drugiego tegorocznego wyniku na świecie. - Miałem już okazję startować w podobnej scenerii podczas zawodów w USA, panuje wtedy świetna atmosfera, zapowiada się doskonała rywalizacja - cieszył się na konferencji prasowej Amerykanin. Jego obecność ma sprawić, że Majewski pchnie kulą poza 21 m.

W skoku wzwyż obok złotej medalistki olimpijskiej z Aten, Jeleny Slesarenko (rekord życiowy 206 cm) wystartują dwie bardzo dobre Polki - Justyna Kasprzycka i Kamila Lićwinko. Obie są w Płocku od poniedziałku. I od razu zaopiekował się nimi Dariusz Bednarski, mistrz skoku wzwyż weteranów z Płocka.

- Sympatyczny człowiek, który ma w sobie niewyobrażalnie mnóstwo energii, bardzo nam pomógł w przygotowaniach. Zorganizował nam m.in. siłownię, razem też mieliśmy trening na stadionie miejskim - zgodnie przyznały zawodniczki podczas konferencji prasowej mityngiem.

Polki już w tym roku mogą pochwalić się dobrymi wynikami. Lićwinko podczas halowych mistrzostw świata w Sopocie zaliczyła 200 cm. A Kasprzyckiej na zawodach w USA do pokonania bariery dwóch metrów zabrakło centymetra.

- Jesteśmy pionierami, jeśli chodzi o organizację mityngu lekkoatletycznego na starówce. Liczę na to, że wraz za tym pójdą również dobre wyniki osiągane przez sportowców. Emocji nie powinno zabraknąć. Jedynym czynnikiem, który może pokrzyżować nam plany, jest pogoda - dodał prezes MUKS Płock i dyrektor mityngu Orlen Cup Jacek Koziński.

Mityng rozpocznie się o godz. 17. Wstęp wolny, ale jest tylko 800 miejsc. Transmisję z imprezy przeprowadzi TVP Sport. Wcześniej, bo już od godz. 9, dzieci i młodzież będą konkurować w Otwartych Mistrzostwach Płocka w skoku wzwyż. Zawody poprowadzi Artur Partyka.

Więcej o: