Sport.pl

Moskwa 2013. Emma Green przemalowała paznokcie. Szwedzka federacja naciskała

Szwedzka skoczkini wzwyż Emma Green Tregaro startowała na mistrzostwach świata w Moskwie z paznokciami pomalowanymi w kolorach tęczy. Była to forma protestu przeciwko ustawie podpisanej przez Władimira Putina, która uderza w środowiska LGBT. Kiedy zrobiło się o całej sprawie głośno, rodzima federacja Green Tregaro poprosiła zawodniczkę o przemalowanie paznokci.
Emma Green Tregaro w sobotnim konkursie skoku wzwyż zajęła piąte miejsce. Wprawne oko mogło wychwycić, że paznokcie zawodniczki były pomalowane na czerwono, choć jeszcze w eliminacjach były "tęczowe". O zmianę kolorów poprosiła zawodniczkę szwedzka federacja lekkoatletyczna. Dlaczego?

O całej sprawie zrobiło się głośno, kiedy brązowa medalistka MŚ z 2005 roku opublikowała zdjęcie swoich dłoni w popularnym internetowym serwisie Instagram. Nie było wątpliwości, że "tęczowe" paznokcie były protestem przeciwko kontrowersyjnej ustawie podpisanej niedawno przez prezydenta Rosji Władimira Putina.

Krytykowana przez obrońców praw człowieka ustawa zakazuje propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich, przewiduje kary finansowe, także dla cudzoziemców, którym "udowodniono narzucanie dzieciom rosyjskim nietradycyjnych wartości rodzinnych". - Pomalowałam paznokcie, żeby pokazać, jakie jest moje stanowisko w tej sprawie. Sport to przede wszystkim szacunek i tolerancja dla innych, pomyślałam więc, że zrobię taki miły gest - mówiła Green Tregaro.

Oburzona tym gestem była m.in. rosyjska mistrzyni świata w skoku o tyczce Jelena Isinbajewa. - To jest brak szacunku do kraju i naszych obywateli. Popieram działania rządu. Jesteśmy w Rosji, która ma swoje prawa. Być może w innych krajach prawa są inne, w każdym razie każdy, kto tu przyjeżdża, powinien respektować nasze - powiedziała "caryca tyczki" (później tłumaczyła, że mogła zostać źle zrozumiana).

Szwedzka federacja poprosiła więc zawodniczkę o przemalowanie paznokci, żeby trochę przyciszyć sprawę. Doszło bowiem do tego, że paznokcie stały się dyżurnym tematem na konferencjach prasowych innych lekkoatletów. Pytano o stanowisko np. Usaina Bolta, który pochodzi z Jamajki, gdzie homoseksualizm karany jest nawet więzieniem. Sprinter uniknął jednak konkretnej odpowiedzi i powiedział, że jest "neutralny i do polityki się nie miesza".

Ostatecznie Green Tregaro uległa. - Z taką prośbą zgłosiła się do mnie też IAAF (Międzynarodowa Federacja Lekkiej Atletyki). Czuję, że moja federacja popiera mnie w tej akcji, ale nie chciała mieć żadnych nieprzyjemności ze strony światowego związku. Czerwony kolor też może być symboliczny - stwierdziła lekkoatletka. - A to, co powiedziała Isinbajewa? Byłam zaskoczona, ale to już jej sprawa - dodała.

"Tęczowe" paznokcie podobno stały się jednak bardzo modne w Szwecji. Solidaryzujące się z lekkoatletką czytelniczki dziennika "Aftonbladet" zaczęły nawet przesyłać gazecie zdjęcia swoich podkolorowanych w ten sposób dłoni.

Więcej o:
Komentarze (16)
Moskwa 2013. Emma Green przemalowała paznokcie. Szwedzka federacja naciskała
Zaloguj się
 • babusiek83

  Oceniono 80 razy 18

  Szacunek dla Emmy. Czerwony to całkowicie właściwy kolor dla Rosji w tych czasach.

 • aaf_g

  Oceniono 31 razy 9

  Osobiście uważam, że prawo każdego kraju trzeba przestrzegać. Najprostszy przykład: kiedy jadę do innego kraju sprawdzam jaka jest dopuszczalna prędkość na drogach. Można prawa w innych krajach nie popierać, co zrobiła Emma, ale trzeba je szanować co przypomniała jej Jelena. Homoseksualiści? Mnie nie przeszkadzają, do momentu kiedy nie domagają się specjalnych praw. Co robią w łóżku to ich sprawa, ale drugich niech zostawią w spokoju. W tedy ci drudzy też nie będą mieszać się do ich problemów.

 • letalin

  Oceniono 17 razy 9

  Putina można podziwiać za swobodę z jaką żongluje zachodnioeuropejskimi przesądami. To prawo przeciw tęczowym jest tego jednym z przykładów. Stara dobra szkoła KGB.

 • maddrake

  Oceniono 8 razy 8

  Emma Green powinna na znak solidarności ze środowiskami LGBT pomalować sobie na tęczowo twarz a nie paznokcie. Wówczas jej protest byłby rzeczywiście zauważalny

 • smooch

  Oceniono 37 razy 5

  Duże halo niczym. Emma miała pełne prawo pokolorować się jak tylko możliwe.

 • kekx

  Oceniono 26 razy 4

  IAAF (Międzynarodowa Federacja Lekkiej Atletyki) niestety boi sie Rosji .

 • marcellomenello

  Oceniono 20 razy 0

  taka ustawa powinna być wprowadzona u nas. bo jak tak dalej pójdzie czeka nas wyginięcie.

 • plpolak

  Oceniono 57 razy -1

  Szacunek dla Federacja za brak zgody na promowanie zboczenia seksualnego jakim jest homoseksualizm.

 • jakub53

  Oceniono 33 razy -15

  Godt jente, Emma. Ikke lar seg tvinge til idiotism.

  Admin GW - oficjalnie zglaszam @babusiek83 jako hejtera (wulgarnosc, rasizm i pare innych). Wykop z forki bez prawa powrotu, to jest forka dla rozumnych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX