Moskwa 2013. Jagaciak jedynym jasnym punktem wtorkowego poranka

Anna Jagaciak awansowała do finału trójskoku lekkoatletycznych mistrzostw świata w Moskwie. Pozostali reprezentanci Polski wypadli poniżej oczekiwań. Dwa medale w chodzie kobiet zdobyły Rosjanki, a jeden Chinka. Relacja Z Czuba i na żywo z sesji popołudniowej od 17. w Sport.pl, transmisje w Eurosporcie i TVP Sport.
:
-
Mistrzyni Polski w trójskoku uzyskała w kwalifikacjach dziesiąty wynik - 13,96. Polka awansowała rzutem na taśmę, oddając najdalszy skok w trzeciej, ostatniej kolejce. Jagaciak jechała na mistrzostwa z minimum B, wynoszącym 14,20. Automatyczny awans do finału dawał skok na 14,30. Polka nie musiała jednak bić rekordu życiowego, gdyż wymaganą odległość uzyskało tylko siedem zawodniczek i skład finału uzupełniono o skoczkinie z kolejnymi wynikami. Najlepszy wynik miała brązowa medalistka londyńskich igrzysk Ukrainka Olga Saładucha - 14,69.

Słaby występ Kiecany

Mistrz Polski Szymon Kiecana nie awansował do finału skoku wzwyż. Polak pokonał w pierwszej próbie 2,17, ale nie zaliczył wysokości 2,22. Minimum kwalifikacyjne do finału wynosiło 2,31, czyli tyle, ile wynosi rekord życiowy Kiecany z tego roku. Ostatecznie z siedmioma innymi zawodnikami, którzy skoczyli tylko 2,17, sklasyfikowany został na 25. miejscu.

Do finału nie awansował między innymi obrońca tytułu Amerykanin Jesse Williams, a także Rosjanin Aleksiej Dmitrik i Czech Jaroslav Baba.

Tymińska wciąż bez błysku

Karolina Tymińska zajmuje 13. miejsce po sześciu konkurencjach siedmioboju. Polka zdobyła do tej pory 5256 pkt. Prowadzi Ukrainka Żanna Mielniczenko (5619 pkt) przed Kanadyjką Brianne Theisen Eaton (5551 pkt).

Tymińska po słabszych występach w czterech konkurencjach (100 m przez płotki, wzwyż, kula, 200 m), drugi dzień rywalizacji zaczęła od niezłego wyniku w skoku w dal - 6,32. Jednak po rzucie oszczepem (40,61) nie zdołała nie tylko poprawić lokaty, ale spadła z dziewiątej na trzynastą. Po południu siedmiobój zakończy bieg na 800 metrów.

Dwa medale dla Rosji

Mistrzynią świata w chodzie na 20 km została mistrzyni olimpijska z Londynu Rosjanka Jelena Łaszmanowa. Wyprzedziła swoją rodaczkę Anisję Kirdiapkinę i Chinkę Hong Liu. Najlepsza z Polek Paulina Buziak zajęła 30. miejsce. Na 44. sklasyfikowana została Agnieszka Dygacz, a na 53. Katarzyna Kwoka.

Mało brakowało, by wszystkie trzy medale zdobyły Rosjanki. Tuż przed wejściem na bieżnię, na której zawodniczki pokonywały ostatnie 400 metrów za nieprawidłowy chód, zdyskwalifikowana została Wiera Sokołowa, która była na trzeciej pozycji.

Po południu szanse na kolejne medale dla Polski

Sesja popołudniowa zacznie się o 17. O tej godzinie zaplanowano start finałowej rywalizacji dyskoboli z udziałem Piotra Małachowskiego i Roberta Urbanka. Małachowski będzie walczył o złoto z Niemcem Robertem Hartingiem. Jeżeli któryś z nich zajmie miejsce niższe niż drugie, będzie to olbrzymia niespodzianka.

O 19.10 w finale na 800 metrów pobiegnie Marcin Lewandowski. Polak ma ósmy rekord życiowy spośród ośmiu finalistów, ale zapowiada walkę o medal. Wcześniej o 18.10 odbędą się kończące siedmiobój biegi na 800 metrów, a o 18.40 w półfinale na 1500 metrów pobiegnie Renata Pliś.

O medale walczyć będą także tyczkarki (od 17.35), biegaczki na 3000 m z przeszkodami (19.25) i czterystumetrowcy (19.50).