Sport.pl

Kamila Lićwinko mistrzyni± ¶wiata! 'Poprosiłam sędziego o uznanie ex-aequo'

Kacper Suchecki, Tadeusz K±dziela
08.03.2014 21:25
A A A
Drugi dzień Halowych Mistrzostw ¦wiata w Lekkoatletyce przyniósł pierwszy sukces reprezentacji Polski. Złoty medal w skoku wzwyż zdobyła Kamila Lićwinko. O podium w tej konkurencji otarła się Justyna Kasprzycka, która zajęła czwarte miejsce. Również na czwartym miejscu start w biegu na 400 metrów zakończyła również Justyna ¦więty. Słabiej spisali się panowie. W finale skoku o tyczce szóste miejsce zaj±ł Robert Sobera, a Paweł Wojciechowski był 10. Rywalizację skoczków w dal na szóstym miejscu zakończył Adrian Strzałkowski. W sesji porannej awans do finałów zanotowały polskie sztafety 4x400 m, Teresa Dobija w skoku w dal, Karol Hoffmann w trójskoku. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z drugiego dnia mistrzostw

Drugi dzień Halowych Mistrzostw ¦wiata w Lekkoatletyce przyniósł pierwszy sukces reprezentacji Polski. Złoty medal w skoku wzwyż zdobyła Kamila Lićwinko. O podium w tej konkurencji otarła się Justyna Kasprzycka, która zajęła czwarte miejsce. Również na czwartym... (fot. Łukasz Głowala / Agencja Gazeta)

Zawodniczka z Białegostoku Kamila Lićwinko zdobyła pierwszy medal dla Polski podczas halowych mistrzostw ¶wiata w lekkoatletyce rozgrywanych w Sopocie. Polka zajęła wraz z Rosjank± Mari± Kuczin± pierwsze miejsce w finale skoku wzwyż i sama poprosiła sędziów, by nie organizowali dogrywki.
LP: Zawodnik: Kraj: Wynik (-) :
1. Kamila Lićwinko Polska 2.00
1. Marija Kuczina Rosja 2.00
3. Ruth Beitia Hiszpania 2.00.
...
4. Justyna Kasprzycka Polska 1.97
Obserwuj autora na Twitterze - @ka_suchecki

Br±zowy medal takim samym rezultatem wywalczyła Hiszpanka Ruth Beitia, a czwarte miejsce zajęła Justyna Kasprzycka - 1,97.

Konkurs był bardzo zacięty. Do wysoko¶ci 1,94 obie Polki były bezbłędne. Na 1,97 Kasprzycka skoczyła w pierwszej próbie i pobiła swój rekord życiowy w hali. Objęła prowadzenie razem z Beit±. Gdy w drugiej próbie poprawiały się Lićwinko i Kuczina, a pozostałe zawodniczki odpadły, wiadomo było, że co najmniej jedna z Polek będzie mieć medal.

Na wysoko¶ci dwóch metrów wszystko się odwróciło. Teraz to prowadz±ca na tegorocznych listach ¶wiatowych z wynikiem 2,01 Kuczina skoczyła w pierwszej próbie i wyszła na prowadzenie. Po chwili doł±czyła do niej Lićwinko, wyrównuj±c swój rekord Polski. Po drugim podej¶ciu doł±czyła do nich Beita, która zapewniła sobie co najmniej br±z, gdyż Kasprzycka nie dała rady pokonać dwóch metrów. - Za bardzo chciałam - tłumaczyła potem w rozmowie z TVP Sport.Dwóch metrów nie skoczyła żadna z trzech zawodniczek i zaczęło się zamieszanie, gdyż Kuczina i Lićwinko miały tylko po jednej zrzutce, w dodatku na tej samej wysoko¶ci. Według regulaminu powinna rozpocz±ć się dogrywka, jednak Lićwinko wyszła z inicjatyw±, aby wraz z Rosjank± razem zostały mistrzyniami ¶wiata. Sędzia główny zgodził się z Polk±, Kuczina nie miała nic przeciwko i Lićwinko zdobyła trzeci medal dla Polski w historii halowych mistrzostw ¶wiata.

Lićwinko: To ja poprosiłam, żeby nie było dogrywki

- Nie było dogrywki. Rozmawiałam z Kuczin± i ustaliły¶my, że razem będziemy stały na najwyższym stopniu podium. Nie byłam pewna, czy jest to zgodne z zasadami IAAF, ale okazało się, że jest taka szansa. Sędzia główny powiedział, że jest to możliwe i obie otrzymały¶my złoto - mówi Lićwinko. - To ja zapytałam Rosjankę, ona przyznała, że nie chce już skakać. Sama też nie miałam już sił. Byłam mocno wycieńczona, dodatkowo podkręciłam w pierwszym skoku nogę, więc nie było już sensu ryzykować. Gdyby jednak Rosjanka zdecydowała się wyst±pić, oczywi¶cie też "podjęłabym rękawicę." Teraz mogę cieszyć się z mistrzostwa. W naj¶mielszych snach nie marzyłam o złotym medalu. Tak długo czekałam na pierwszy kr±żek na mistrzostwach, a tu zdobyłam od razu złoto - cieszyła się.Pocz±tkowe skoki Lićwinko nie wygl±dały najlepiej. Zawodniczka miała problemy z ułożeniem rozbiegu, jednak ostatecznie udało się ustabilizować formę.

- Dzi¶ skakało mi się zdecydowanie lepiej niż wczoraj. Były to dobre próby. Na szczę¶cie po zrzutce na 197 cm udało mi się opanować emocje. To był dobry konkurs, mimo że miałam trochę problemów z rozbiegiem, bo musiałam go na bież±co oddalać i podkręciłam lekko nogę. Musiałam wezwać lekarza, aby schodził mi kostkę. Po raz kolejny zaliczyłam jednak dwa metry, więc moja forma jest ustabilizowana. Jestem na pewnym poziomie i my¶lę, że łatwiej będzie mi wej¶ć w sezon letni - zapowiada Lićwinko.

Ceremonia wręczenia medali odbędzie się w niedzielę o godz. 15.33.

Największy sukces w karierze

Złoto w Sopocie to największy sukces w karierze 28-letniej Polki, występuj±cej do tego sezonu pod panieńskim nazwiskiem Stepaniuk. W Sopocie startowała jako jedna z faworytek konkursu po tym, jak dwukrotnie w tym sezonie pokonała poprzeczkę zawieszon± na wysoko¶ci dwóch metrów. Wyżej skoczyła tylko Kuczina.

Już przed rokiem Lićwinko, trenowana przez męża, skakała wysoko, ale w mistrzostwach ¶wiata w Moskwie zajęła siódme miejsce. Szósta była wówczas Kasprzycka. Teraz zawodniczka z Białegostoku ¶więtuje pierwszy medal dużej seniorskiej imprezy w karierze.Jak oceniasz występ Lićwinko? Podyskutuj na Facebooku Trojmiasto.Sport.pl! »


Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
Komentarze (61)
Zaloguj się
 • boguslawbch6808

  Oceniono 407 razy 363

  JESZCZE RAZ O TVP. NAJWIĘKSZA LEKKOATLETYCZNA IMPREZA W HISTORII ROBIONA W POLSCE A RZUCANA JEST PO KANAŁACH JAK KAWAŁKI ¦MIECI! PRZYSIĘGAM! NIE ZAPŁACĘ ABONAMENTU NAWET GDYBY MNIE MIELI WSADZIĆ DO JEDNEJ CELI Z KATARZYNˇ W.!

 • m.godwin

  Oceniono 331 razy 267

  "Już przed rokiem Lićwinko, trenowana przez męża, skakała wysoko" - brzmi trochę jak z kroniki policyjnej.

 • boguslawbch6808

  Oceniono 137 razy 121

  JAK NIE KAMIL TO KAMILA! WAŻNE,ŻE OBYDWOJE WYSOKO SKACZˇ I ZDOBYWAJˇ ZŁOTE MEDALE!

 • californian-legit

  Oceniono 84 razy 72

  Swietny wynik, kapitalne zdjecia!

 • jarsza

  Oceniono 52 razy 44

  Komentarz i wiedza komentuj±cych na beznadziejnym poziomie, żal słuchać czasem. A w przypadku skoku wzwyż - zabili show.

 • lowy_nogin

  Oceniono 82 razy 26

  OK. moze by ktos jednak przeszedl sie z powrotem do szkoly :/

  "Obie zawodniczki nie skoczyły jednak 2.02 i wspólnie zdobyły złote medale."

  ZADNA ZAWODNICZKA NIE SKOCZYLA JEDNAK 2.02. (jak na ironie nie posiadam polskich znakow w klawiaturze)

 • maxymus1

  Oceniono 32 razy 22

  Kamilo, jeste¶ dla mnie po prostu Wielka KMILA, No cóż mogę więcej? Mogę jeszcze, że masz klasę, że formę, i jeszcze , że jeste¶ wspaniał± kobiet±!

 • rasista_pl

  Oceniono 54 razy 20

  gażeto powinno być zatytułowane Wielkimi literami! że to Polska i Rosja wygrały!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX