EuroBasket 2017. Doncić show w ćwierćfinale. Hiszpania - Słowenia o finał

Słowenia po pasjonującym meczu pokonała Łotwę i zmierzy się z Hiszpanią w pierwszym półfinale mistrzostw Europy koszykarzy.

Słoweńcy jeszcze nie przegrali meczu na tegorocznym EuroBaskecie i w czwartek zmierzą się z drugą niepokonaną ekipą - Hiszpanią. Drużyna trenera Igora Kokoskova w ćwierćfinale wyeliminowała Łotyszy po pasjonującym meczu, pełnym niesamowitej walki, gwiazdorskich popisów i niesamowitych zwrotów akcji.

27 punktów dla Słowenii rzucił Luka Doncić. 18-letnia gwiazda Realu Madryt robiła tego wieczoru wszystko, by przekonać ostatnich niedowiarków, że już wkrótce podbije nie tylko europejskie parkiety, ale i ligę NBA. Doncić do 27 punktów, to jego rekord kariery, dołożył dziewięć zbiórek, miał też asystę i blok, a w czwartej kwarcie popisał się niesamowitym sytuacyjnym rzutem z blisko 10 metrów, i w sumie to po jego rzutach Słowenia odskoczyła rywalom na osiem punktów na niespełna cztery minuty przed końcem meczu (91:83).

Ostatecznie Słoweńcy triumfowali 103:97. 26 punktów dla Słowenii dorzucił jej lider Goran Dragić, który miał też osiem asyst i sześć zbiórek, 16 punktów miał Anthony Randolph a 17 dołożył Prepelić.

Łotwę prowadził Kristaps Porzingis, który rzucił aż 34 punkty, ale przez większość meczu miał problem z faulami i meczu nie dograł do końca. Spotkanie przedwcześnie z powodu przekroczenia limitu fauli zakończył też Davis Bertans, zdobywca 23 punktów.

Marc Gasol zapewnił półfinał

Awans Hiszpanów wydawał się formalnością. Złoci medaliści sprzed dwóch lat przez fazę grupową przeszli bez porażki, dość łatwo wygrali swój mecz w 1/8 finału i z Niemcami chcieli wygrać jak najmniejszym nakładem sił. Ale grali słabo. Pierwszą kwartę zaczęli od stracenia dziewięciu punktów z rzędu, po 10 minutach było 19:16 dla Niemców, ale już do przerwy wynik był nieco korzystniejszy dla Hiszpanów, którzy prowadzili 34:33.

W drugiej połowie do roboty zabrał się Marc Gasol. Zaczął trafiać rzuty za trzy punkty, dominował pod koszami, rzucił w 16 punktów, a Hiszpanie uciekli rywalom na bezpieczny dystans, kończąc kwartę serią 22:6. Ostatecznie mecz wygrali 84:72.

Młodszy z braci Gasol zakończył spotkanie z 28 punktami i 10 zbiórkami, jego starszy brat Pau dorzucił 19 punktów i miał cztery zbiórki, a 11 punktów i siedem asysty zapisał na swoim koncie Sergio Rodriguez. Najwięcej punktów dla reprezentacji Niemiec zdobył Denis Schroeder - 27.

W środowych ćwierćfinałach zmierzą się Grecja z Rosją (godz. 17:45) oraz Włochy z Serbią (godz. 20:30). W czwartek półfinał Hiszpania - Słowenia (godz. 20.30)