Belgia

70 67

Wi�cej o wydarzeniu

Koszykówka. Fatalnie rozegrana końcówka pogrąża Polaków

Fatalnie rozegrana końcówka meczu z Belgią pozbawiła Polskę bezpośredniego awansu na przyszłoroczne mistrzostwa Europy koszykarzy. Trzy minuty przed końcem drużyna Igora Griszczuka prowadziła w Antwerpii 67:63, ale ostatnie 180 sekund przegrała 0:7.

Odśwież
null
58
Pierwsza kwarta była popisem Polaków, którzy grali skutecznie w obronie, unikali prostych strat i wyprowadzali kontry. Brylował Marcin Gortat, wspomagany przez Łukasza Koszarka i Macieja Lampego.

Problemy zaczęły się już w drugiej odsłonie, która przyniosła mnóstwo błędów z obu stron. Polaków gubiła bolączka z całych eliminacji - proste straty. Szczęśliwie Belgowie nie grali dużo lepiej i zdołali odrobić tylko dwa punkty.

Trzecia kwarta to już katastrofa. Gospodarze raz po raz trafiali za trzy punkty, a my nie potrafiliśmy znaleźć recepty na skutecznych rywali. Gorzej grał też Gortat, co zsumowało się w porażkę 16:23.

W ostatniej kwarcie trwała walka do upadłego, z której mogliśmy wyjść zwycięsko, gdybyśmy tylko potrafili wykorzystać choćby dwie z wielu rodzących się kontr. Belgowie zagrali na przetrwanie, unikali ryzyka i udało im się przetrzymać desperackie ataki naszych koszykarzy.

Porażka oznacza, że nie awansujemy bezpośrednio do mistrzostw Europy. Będziemy musieli grać w przyszłorocznych barażach. Awans uzyskali nasi dzisiejsi rywale, którzy wygrali grupę.

Tak relacjonowaliśmy mecz na żywo:

Czwarta kwarta:

70:67 Koszarek marnuje zdobytą piłkę i już nic w tym meczu nie zrobimy. Koniec spotkania, Belgowie zbyt mocni!

70:67 Mylimy się w ataku. Nie jest dobrze.

70:67 Trafiają za trzy Belgowie... przegrywamy na własne życzenie.

67:67 Akcja za dwa rywali. A Kelati się myli za trzy.

65:67 Dwa punkty dla rywali i jeszcze rzut osobisty...

63:65 Kelati też za trzy! A za chwilę blok Gortata i przerwa dla Belgów! Brawo Polacy, końcówka będzie zażarta, trzeba wykrzesać z siebie jeszcze trochę sił.

63:62 W trudnej sytuacji Koszarek trafia za trzy!

63:59 Pudło Kelatiego... brakuje rzutów z dystansu, ciężko przychodzi nam zdobywanie punktów.

61:59 GORTAT!

61:57 Kolejna trójka rywali. Rozstrzeliwują nas z dystansu.

58:57 Odpowiada Gortat spod kosza. Walka trwa!

58:55 Dwa punkty na otwarcie ostatniej kwarty zdobywają rywale.

Trzecia kwarta:

56:55 Ufff! Rywale zagrali dwie szybkie akcje i odskoczyli na cztery punkty, jednak równo z syreną - znów! - trafiliśmy za trzy! Tracimy jeden punkt przed czwartą kwartą. Będą emocje.

52:52 Walka kosz za kosz! Trójka rywali skontrowana akcją Kelatiego za dwa!

49:50 Trójka rywali. Po chwili dwa celne osobiste Kelatiego.

46:48 Kelati za trzy! Ależ emocje. Wynik jest na styku, zawodnicy walczą o każdą piłkę, nie ma czystych sytuacji, trzeba sobie je wywalczyć, choćby łokciami!

46:45 Polacy mieli kilka szans, ale zabrakło skuteczności. Na boisku toczy się prawdziwa wojna, jest nerwowo, napięcie sięga zenitu, nic dziwnego - to decydujący mecz dla obu ekip.

46:43 Skuteczność rywali za dystansu niebezpiecznie rośnie.

43:43 Lampe trafia dwa wolne i doganiamy rywali.

43:41 Pierwsza punkty Polaków w tek kwarcie.

43:39 Za trzy Belgowie! Co się dzieje...

40:39 Niestety, przespaliśmy początek kwarty i daliśmy się rozegrać Belgom. Pierwsze ich prowadzenie od długiego czasu!

36:39 Belgowie za trzy... gonią!

Druga kwarta:

33:39 Koszarek równo z syreną za trzy! Będzie spokojniej w czasie przerwy.

33:36 Za trzy rywale! Już tylko trzy punkty.

28:36 Brutalny faul Moorsa, zamieszanie na boisku, ale sędziowie już opanowali sytuację.

28:34 Na akcję 2+1 rywali odpowiada Gortat.

25:32 Wymiana ciosów za dwa.

21:30 Teraz Polacy zszargali nerwy kibicom, ale wszystko zakończyło się szczęśliwie: Kelati trafia za trzy w ostatniej sekundzie czasu na rozegranie akcji.

21:27 Przerwa na żądanie dla Griszczuka.

21:27 Trwa festiwal błędów Polaków.

19:27 Błąd za błędem. Druga kwarta bardziej zacięta, ale i gorsza sportowo.

19:27 Rywale wykorzystują nieobecność Gortata i łatwo przedostają się pod kosz.

17:27 Bardzo dobry rzut Koszarka z półdystansu. Wcześniej Polak zwodem uwolnił się spod krycia.

17:25 Drugi faul Gortata i gracz Orlando schodzi na ławkę. Musi odpocząć.

17:25 Szkoda, po dobrej akcji w ataku łatwo daliśmy rywalom zdobyć punkty.

Pierwsza kwarta:

15:23 Dobra obrona Gortata, Polacy wyszli z szybką akcją, ale pomylili się w ataku. Koniec pierwszej kwarty.

15:23 Teraz Gortat myli się w dobrej sytuacji. Gonią gospodarze.

13:23 Polacy wciąż trzymają dystans. Teraz skutecznie Lampe z półdystansu.

9:19 Koszarek też trafia za trzy! 10 pkt przewagi Polaków, bardzo dobre otwarcie.

9:16 Seria trójek! Rywale trafiają, a za chwilę to samo czyni Berisha.

6:13 Trójka Kelatiego!

6:10 Dwukrotnie Gortat ogrywa Spiegela i dwukrotnie trafia z półdystansu!

6:6 Piękny wsad Spiegela. Na razie obie drużyny grają nieskutecznie z dystansu, ratują się więc wejściami na kosz.

4:6 Lampe zbiera rzut Koszarka i dobija z bliska.

2:4 Jeden na jednego zagrał Marcin Gortat i znów trafił! Dobra forma Marcina jest dla nas niezbędna.

2:2 Półhak Gortata ponad rękoma rywali. Brawo, pierwsze punkty dla Polski.

2:0 Trzy osobiste trafiają rywale.

0:0 Przewinienie Kelatiego. Blokował rzut za trzy.

0:0 Zaczynamy mecz!

Przed meczem:

Polacy w sierpniowych eliminacjach grają w kratkę. Dość regularną - wygrali cztery mecze u siebie, przegrali trzy spotkania na wyjeździe. W Polsce dobrze bronią i świetnie wykorzystują najsilniejsze punkty - Marcina Gortata i Macieja Lampego. Na wyjazdach grają dwa razy gorzej.

W Belgii potrzebują jednak zwycięstwa. Dwa tygodnie temu Polacy rozbili niepokonaną wówczas Belgię 93:73 - Gortat zdobył 29, a Lampe 24 punkty. Wyższość biało-czerwonych była wyraźna, mimo że Belgowie mieli tyle samo zbiórek i trafili aż 48 proc. rzutów za trzy. - Belgia to nie jest zespół słaby, ale nie jest też super - ocenia Lampe.