Koszykówka. Gruzja - Polska 84:65. Fatalny początek walki o EuroBasket

84 : 65
Komentarze
Terminarz
Od?wie?
Na żywo mecz komentują na Twitterze dziennikarze Sport.pl Łukasz Cegliński, Michał Owczarek, Szczepan Radzki.
36
Reprezentacja Polski zagrała przyzwoicie tylko w pierwszej kwarcie wygranej 24:19. Od samego początku Gruzini dominowali pod koszem. W całym meczu zebrali aż 44 piłki, z czego 19 w ataku. Polacy w sumie mieli 21 zbiórek. Najbardziej zawiódł Marcin Gortat. Polak nie tylko nie istniał w ataku, ale także miał ogromne problemy z Zazą Paczulią. Środkowy Atlanty Hawks raz po raz nabierał Gortata na swoje manewry podkoszowe. Mecz zakończył z 26 punktami i 8 zbiórkami.

Grający indywidualnie, statycznie Polacy nie mieli praktycznie żadnych atutów w starciu z zespołową Gruzją. Dobre momenty w ataku mieli Lampe i Kelati, którzy jako jedyni byli w stanie po własnych akcjach zdobywać punkty. Dobre momenty mieli także rezerwowi Dardan Berisha i Łukasz Koszarek, ale zrywy przeciwko takiemu rywalowi to za mało.

Porażka w pierwszym meczu z Gruzją nie przekreśla szans na awans do litewskiego EuroBasketu, ale drogę znacznie utrudnia. W czwartek w Bydgoszczy Polacy zagrają z Portugalią.

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

84:65 Polacy byli tylko tłem dla reprezentacji Gruzji. Słabo broniąca, grająca indywidualnie, niewidoczna pod koszem kadra Igora Griszczuka dostała lekcję koszykówki od Gruzinów. Najwięcej punktów dla Polski rzucili Kelati (22) i Lampe (21). 26 punktów i 8 zbiórek dla Gruzji miał Zaza Paczulia.

81:59 Szubarga nie wytrzymuje nerwowo. Najpierw fauluje Paczulię, po chwili za dyskusję dostaje przewinienie techniczne i siada na ławkę. W jego miejsce Berisha.

79:59 Trzy błędy z rzędu reprezentacji Gruzji, Polacy rzucają pięć punktów z rzędu. Do odrobienia jeszcze dwadzieścia. W rywalizacji o miejsce na EuroBaskecie na Litwie każdy punkt się może liczyć, koszykarzy Griszczuka powinni zmniejszyć straty najbardziej jak to tylko możliwe.

77:56 Paczulia znów ogrywa Gortata, ma już 25 punktów. Chyliński łapie czwarty faul, w jego miejsce Koszarek.

77:54 Paczulia trafia, ma już 23 punkty na swoim koncie, a po punktach Greena Gruzini odskakują już na 23 punkty. Do końca nieco ponad pięć minut, ale nadziei na wygraną słabo grających polskich koszykarzy mieć już raczej nie można.

71:54 Lampe na siłę pod kosz, faulowany, trafia dwa wolne, ale szans na zwycięstwo już raczej nie ma.

66:49 Gruzini zaczynają ostatnią kwartę od trójki - trafia Tskitishvili.

63:49 po trzech kwartach prowadzą Gruzini Trójkę na koniec trafił Kelati.

63:46 Zaledwie sześć punktów zdobyli Polacy w trzeciej kwarcie. Trener igor Grisczuk nie ma pomysłu na to jak powstrzymać Gruzinów. Co więcej, im wychodzi nie mal wszystko.

57:44 Gortat indywidualnie ogrywa Paczulię, ale Polacy fatalnie bronią, nie potrafią zatrzymać rozpędzających się rywali. W ataku jest za mało ruchu, a za dużo gry indywidualnej. Na razie nie przynosi to rezultatu.

55:42 13-punktowe, najwyższe prowadzenie reprezentacji Gruzji. Rywale grają bardziej zespołowo, Gortat nie wie jak grać przeciwko Paczulii, a Polacy popełniają kardynalne błędy w obronie. 10:2 początek trzeciej kwarty dla Gruzji.

48:40 Tsinsadze rozpoczyna od trójki.

45:40 Rozpoczyna się druga połowa. Polacy wychodzą piątką: Szubarga, Chyliński, Kelati, Lampe i Gortat. Gruzini też bez zmian.

45:40 po dwóch kwartach prowadzą Gruzini. Polacy przegrali drugą kwartę aż 26:16. Gruzini wytrącili naszym koszykarzom ogromny atut - grę pod koszem. To rywale dominują w zbiórkach (27:9!), do tego dołożyli rzuty z dystansu i wyszli na prowadzenie. Gracze Igora Griszczuka mają problemy z atakiem pozycyjnym i nie potrafią dobrze zastawić bronionej tablicy. Słabo gra Marcin Gortat, którego raz po raz ogrywa jego rywal z NBA Zaza Paczulia (13 pkt.). Najskuteczniejsi w naszej reprezentacji są Thomas Kelati (13 pkt.) oraz Maciej Lampe (11 pkt.).

43:37 Gruzini odskakują, to ich najwyższe prowadzenie. Najpierw Paczulia ogrywa pod koszem Gortata, a po chwili w kontrze trafia Green.

39:37 Griszczuk wrócił już do gry całą pierwszą piątką. Kelati wchodzi pod kosz i zmniejszamy stratę do dwóch punktów.

36:32 Pierwsza dobra akcja Gortata w tym meczu - wymusił faul wchodzącego pod kosz Tskitishviliego. Poza tym, na razie Gortat słabo - 4 punkty, asysta i dwa faule.

31:29 Ładna zespołowa akcja Polaków, ale faulowany Gortat nie trafia spod kosza. Wykorzystuje jednak dwa rzuty wolne. Griszczuk wraca do składu z Szubargą na pozycji rozgrywającego.

31:27 Gruzini trafiają po raz trzeci z rzędu za trzy i prowadzą już czterema punktami. Trener Griszczuk bierze czas, by rywale wygrali początek drugiej kwarty aż 12:3.

25:27 Do gry wrócił Gortat, na razie w cieniu Paczulii. Za trzy trafia Koszarek i znów prowadzi reprezentacja Polski.

25:24 Kilka błędów na początku kwarty, Gruzini zdobywają sześć punktów z rzędu i wychodzą na prowadzenie.

19:24 po pierwszej kwarcie Reprezentacja Polski ma spore problemy w grze przeciwko liderowi Gruzji Zazie Paczulii (zdobył już 11 punktów), ale dobrze grają Maciej Lampe (8pkt.) i Thomas Kelati (8 pkt.), Polakom wpadają trójki, a dobry fragment gry mieli wchodzący z ławki Dardan Berisha (4 pkt.) oraz Łukasz Koszarek, który zdobył ostatnie punkty w kwarcie.

19:22 mamy ogromne problemy z Paczulią, który zdobył już 11 z 19 punktów Gruzji, jednak prowadzimy po trójce Kelatiego, który wykorzystał to, że krył go wyższy zawodnik.

17:19 Dobre wejście Dardana Berishy. Rzucający, który w ostatnim sezonie zadebiutował w ekstraklasie, zdobył już cztery punkty, w tym dwa po ładnym wejściu z lewej strony. Zmiana na pozycji rozgrywającego - Łukasz Koszarek za Krzysztofa Szubargę.

12:12 Griszczuk ściąga z parkietu Gortata, który złapał już drugi faul i ma ogromne problemy w grze przeciwko Paczulii. W jego miejsce Adam Hrycaniuk z Asseco Prokomu Gdynia. Tuż po wejściu jednak także i on nie radzi sobie z Paczulią i łapie faul.

10:10 Trójkę trafił Kelati, ale Polacy słabo bronią na półdystansie i z pięciu metrów trafia Tsinsadze. Chwilę później ładna akcja Sanikidze i jest pierwszy w meczu remis.

4:7 Zaza Paczulia już dwa razy dobrze zagrał pod naszym koszem. W odpowiedzi Lampe za trzy i Gortat za dwa.

0:2 Gramy! I pierwsze punkty dla Polski - Thomas Kelati po dynamicznym wejściu pod kosz.

Przed meczem:

W mieszczącej około 11 tys. widzów hali w Tibilisi jest grupka polskich kibiców - to głównie pracownicy ambasady i innych instytucji.

W pierwszej piątce naszej kadry wyjdą: Szubarga, Chyliński, Kelati, Lampe i Gortat. Najstarszym zawodnikiem reprezentacji Igora Griszczuka jest 30-letni Filip Dylewicz, który w nowym sezonie zagra w Treflu Sopot. Najmłodszy jest 22-letni Dardan Berisha z Anwilu Włocławek.

Trener Igor Griszczuk w pierwszym meczu z Gruzją nie może skorzystać tylko z Adama Waczyńskiego, który w drugim towarzyskim meczu ze Słowacją doznał kontuzji i musi pauzować przez około dwa tygodnie. Dwunastka, która pojechała do Gruzji, na urazy nie narzeka.

Pierwszym rywalem Polaków są Gruzini, którzy może być szczególnie groźni, ze względu na silny zestaw podkoszowy ze środkowym Atlanta Hawks Zazą Paczulią na czele.

Transmisja inauguracyjnego meczu eliminacji rozpocznie się o 16.55 w TVP Sport. Rywalami Polaków w grupie C oprócz Gruzji są także Belgia, Bułgaria i Portugalia. Awans do finałowego turnieju w 2011 roku na Litwie można uzyskać już za trzy tygodnie albo dopiero w przyszłym roku.