ME U-18 koszykarzy. Polska - Serbia 70:61. Jest ćwierćfinał

70 : 61
Komentarze
Od?wie?
65
Świetna gra Polaków w drugiej połowie meczu z Serbią dała kadrze U18 awans do ćwierćfinałów Mistrzostw Europy, które odbywają się we Wrocławiu. Podopieczni Jerzego Szambelana po zaciętym początku meczu, w trzeciej kwarcie zaczęli dominować na parkiecie. Byli o krok szybsi, agresywniejsi i waleczniejsi niż ich przeciwnicy.

Rewelacyjnie grający Ponitka był też wykorzystywany jako defensor. W jednym z momentów trzeciej kwarty, kiedy to Nenad Mijenović zaczął w pojedynkę zmniejszać prowadzenie naszej drużyny, obowiązek powstrzymania rozgrywającego Serbii otrzymał właśnie Ponitka. Zwykle podziwiany za ofensywę gracz, spisywał się świetnie i po drugiej stronie parkietu. Miał 3 bloki, 2 przechwyty i 10 zbiórek.

Znakomicie grał także Tomasz Gielo, który przy słabszej dyspozycji Przemysława Karnowskiego, ponownie był ważnym ogniwem zespołu Jerzego Szambelana. W sumie Gielo zdobył 12 punktów i miał 5 zbiórek.

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

Polska pokonała Serbię 70:61 i awansowała do ćwierćfinału mistrzostw Europy juniorów!

40. min. 70:61 Ponitka dobija rywala wsadem, a po chwili pod własnym koszem blokuje Miljenovicia. Polacy są już w ćwierćfinale.

40. min. 68:61. Serbowie gonią. Grochowski pudłuje dwa rzuty wolne, a za trzy trafia Popovski.

40. min. 67:58 Radicevic trafia za trzy, Ponitka traci piłkę, a Michalak fauluje Serba. Radicevic nie trafia jedna dwóch rzutów wolnych.

40. min. 67:55 Miljenovic trafia rzut wolny, ale Serbowie mają 12 punktów straty na niespełna minutę przed końcem.

39. min. 67:54 Serbowie pudłują z dystansu, Polacy już tego meczu nie przegrają.

37. min. 67:52 Karnowski aktywny w końcówce. Znów trafia z półdystansu.

34. min. 65:48 Szymkiewicz odpowiada niemal od razu. Za dwa punkty.

34. min. 63:48 Dangubic trafia z dystansu, Serbowie się nie poddają

34. min. 63:45 Gielo za trzy, to już 18 punktów przewagi reprezentacji Polski. Trener Serbii bierze czas.

32. min. 60:45 Karnowski wreszcie dostał piłkę i trafia. Polska 'odskakuje' na 15 punktów.

31. min. 58:45 Dobra akcja Matczaka. Zwód, powiesił rywala, zrobił krok do przodu i trafił z półdystansu.

30. min. 56:45 Ponitka trafia z sześciu metrów. Dobry początek czwartej kwarty.

Po trzech kwartach Polacy prowadzą z Serbią 54:45

30. min. 54:45 W ostatniej sekundzie kwarty za trzy trafia Popovski, Serbowie zmniejszają straty do dziewięciu punktów.

29. min. 54:40 Dobra akcja Szymkiewicza. Odważnie wszedł pod kosz, trafił po dwutakcie z lewej strony.

27. min. 48:38. Miljenovic trafia z sześciu metrów.

26. min. 46:36 Miljenovic trafia za trzy. To pierwsza trójka Serbów w tym meczu.

26. min. 46:33 Ponitka robi niesamowite rzeczy! Świetnie wyrwał piłkę w obronie popędził na kosz rywali i wpakował razem z obrońcą do kosza.

25. min. 44:33. Najlepszy fragment gry reprezentacji Polski. Grochowski wjeżdża pod kosz i oddaje do Gielo.

24. min. 42:33. Fenomenalna akcja Michalak z Ponitką w kontrze, widać, że doskonale się rozumieją. Michalak narzucił nad kosz Ponitce, a ten wpakował ją do kosza nad rywalem.

23. min. 36:32 Micic trafił z półdystansu, a po chwili Bezbradica spod kosza.

22. min. 35:29 Niedźwiedzki dobija niecelny rzut Gielo.

21. min. 33:29 Znakomity początek Niedźwiedzkiego. Po urazie nie ma śladu. Trafia po akcji tyłem do kosza.

Rozpoczyna się III kwarta:

Przerwa. W Hali Orbita jest Marcin Gortat. Środkowy Phoenix Suns w przerwie sędziował mecz minikoszykówki.

Przerwa. Mateusz Ponitka zdobył tylko trzy punkty i trafił jeden z pięciu rzutów z gry, ale wykonuje dużo 'brudnej roboty': ma siedem zbiórek, trzy bloki, dwie asysty, wymusił także pięć fauli rywali.

Przerwa. Niedźwiedzki, który rzucił do tej pory 16 punktów, ale pod koniec pierwszej połowy podkręcił kostkę. Do szatni schodził z nogą obłożoną lodem.

31:29 po pierwszej połowie prowadzą koszykarze reprezentacji Polski.

20. min. 31:29 Ponitka trafia jeden z dwóch rzutów wolnych. Serbowie na 4,3 sekundy tracą piłkę.

20. min. 30:29 Niedźwiedzki kontuzjowany, najprawdopodobniej coś z kostką. Nie wiadomo, na ile poważny to uraz.

19. min. 30:29 Ponitka przybija rywala do deski, ale po chwili pudłuje za trzy. Piłkę zbiera Michalak i też spod samego kosza nie trafia, choć obok niego nie było żadnego rywala.

19. min. 30:29 Świetna akcja Niedźwiedzkiego, ale chwilę później Serbowie też trafiają spod kosza.

18. min. 28:27 Trzeci faul Karnowskiego, środkowy siada na ławkę. W jego miejsce Bonarek.

18. min. 28:26 Dobra akcja Karnowskiego. Dostał podanie od Niedźwiedzkiego, zrobił manewr w prawą stronę i trafił o tablicę.

16. min. 26:26 Do gry wraca Karnowski, na parkiecie znów pierwsza piątka. Polacy nadal mają spore problemy z grą przeciwko Miciciowi, który zdobył już 11 punktów.

15. min. 26:23 Grochowski wymusza faul Micicia w ataku. Dobry fragment Polaków zarówno w obronie jak i ofensywie.

15. min. 26:23 Niedźwiedzki za trzy. Co za mecz silnego skrzydłowego WKK Wrocław! Trafił już cztery rzuty z dystansu!

13. min. 23:23 Dobra reakcja Polaków po czasie wziętym przez Szambelana. Niedźwiedzki dobija niecelny rzut, a chwilę później po ładnym zwodzie trafia Matczak.

13. min. 19:23 Micic ma już siedem punktów. Grochowski nie radzi sobie z nim w obronie, trener Szambelan to widzi i bierze czas.

12. min. 19:21 Miljenovic trafia z półdystansu, Serbowie wychodzą na pierwsze prowadzeni w meczu. Polacy cały czas bez punktu w drugiej kwarcie.

11. min. 19:19 Remis. Najpierw strata Grochowskiego, Serbowie popędzili z kontrą, którą wykończył Milosevic. Do tego był faulowany przy rzucie, trafił osobisty.

11. min. 19:16 Micic wbija się pod kosz. Jest niesamowicie silny i na swojej pozycji ma zdecydowaną przewagą nad drobniejszym Grochowskim

Po pierwszej kwarcie Polska prowadzi z Serbią 19:14.

10. min. 19:14 Gielo trafia jeden z dwóch rzutów wolnych.

10. min. 18:14 Grochowski po koźle z półdystansu, skutecznie.

9. min. 16:12 Matczak wychodzi po zasłonie i trafia po asyście Ponitki.

8. min. 14:12 Szambelan obniża skład. Niedźwiedzki odpoczywa, Karnowski ma już dwa faule, w ich miejsce Bonarek i Gielo.

7. min. 14:12 Serbowie odrabiają straty. Dangubic trafia dwa rzuty wolne, po chwilę faulowany pod koszem Bezrabica wciska piłkę do kosza i wykorzystuje rzut osobisty.

6. min. 14:7 Niedźwiedzki po raz trzeci za trzy. Skrzydłowy WKK Wrocław pomylił się tylko raz. Wchodzi Daniel Szymkiewicz za Grzegorza Grochowskiego.

4. min. 11:5 Świetna obrona Polaków pod koszem i kontra wykończona przez Karnowskiego.

4. min. 9:5 Bezbradica zbyt łatwo mija Karnowskiego i trafia spod kosza. Polak jeszcze fauluje rywala, a ten wykorzystał dodatkowy rzut wolny.

3. min. 9:2 Niedźwiedzki znów skutecznie z dystansu!

2. min. 6:0 Ponitka za trzy po asyście Michalaka. Za chwilę Niedźwiedzki, też za trzy! Ależ początek

2. min. 0:0Polacy od początku starają się grać do Karnowskiego. Środkowy rodem z Torunia dostaje sporo piłek, na razie jednak bez punktów.

Zaczynamy!

Serbowie to najtrudniejszy rywal Polaków jak do tej pory na turnieju. Dzisiejszy mecz pokaże, czy Polaków stać na zdobycie medalu na ME.

Polacy wyjdą pierwszą piątką identyczną jak w poprzednich meczach na wrocławskim turnieju: na obwodzie: Grzegorz Grochowski, Michał Michalak, Mateusz Ponitka, a pod koszem: Piotr Niedźwiedzki i Przemysław Karnowski.

Początek spotkania o godz. 18.

Przed meczem:

W pierwszym meczu drugiej rundy Polacy pokonali po emocjonującej końcówce Turcję 62:59. 14 punktów i siedem zbiórek zdobył dla Polski Ponitka, 13 punktów, 13 zbiórek, pięć asyst i ani jednej straty miał bardzo rozsądnie grający Michalak. 12 punktów rzucił Niedźwiedzki, o dwa mniej miał Gielo.

Pierwsze miejsce w grupie E zajmuje Chorwacja, która ma bilans 3-0, Polska i Serbia mają dwa zwycięstwa i porażkę, Turcja i Niemcy dwie porażki i zwycięstwo. Słoweńcy jako jedyny mają bilans 0-3.

Polakom zwycięstwo z Serbią zapewni awans do ćwierćfinału, ale porażka szans na grę w kolejnej rundzie im nie odbierze. Koszykarze trenera Jerzego Szambelana po zwycięstwie w poniedziałek nad Turcją są w bardzo dobrej sytuacji jeśli chodzi o bilans zwycięstw-porażek, mają korzystny bilans koszy. Do tego, w środę zagrają z teoretycznie słabszymi Niemcami.