EuroBasket 2011. Hiszpanie w finale po zwycięstwie nad rewelacją turnieju

92 : 80
Komentarze
Od?wie?
25
Mistrzowie Europy musieli rzucić na szale wszystkie swoje umiejętności, by pokonać rewelację turnieju Macedonię, która bez respektu dla utytułowanego rywala walczyła o pierwszy w historii finał. Bohaterem w zespole Hiszpanii był rozgrywający Barcelony Juan Carlos Navarro, który uzyskał 35 punktów, trafiając zza linii 6,75 m w kluczowych momentach trzeciej kwarty, w której ważyły się losy spotkania. Hiszpanie mieli przewagę pod koszami - wygrali w zbiórkach 47:32, w czym największy udział mieli bracia Pau (17) i Marc Gasol (10 ), ale nie potrafili tego wykorzystać aż do 30. minuty spotkania. Macedończycy występujący bez jednego z liderów, kontuzjowanego Todora Gecevskiego, dotrzymywali kroku Hiszpanom, choć ich trener Marin Dokuzovski miał znacznie krótsza ławkę rezerwowych niż jego vis a vis Sergio Scariolo.

Ataki Macedonii prowadził naturalizowany Amerykanin Bo McCalebb, który zdobywał ważne punkty. Vlado Ilievski i Predrag Samardziski trafiali z półdystansu.

Po 20 minutach obrońcy tytułu przegrywali 44:45. W trzeciej kwarcie był czterokrotnie remis - ostatni 58:58 w 27. min. Potem rozpoczął się festiwal strzelecki Navarro. Zdobył osiem punktów z rzędu, trafiając dwa razy z trudnych pozycji zza linii 6,75 m i na 70 sekund przed końcem Hiszpanie prowadzili 68:60. Tej przewagi bardziej doświadczeni Hiszpanie nie dali już sobie odebrać, kontrolując w ostatniej kwarcie przebieg spotkania.

Tak relacjonowaliśmy na żywo

Koniec meczu

40 min 92:80 Wynik jest już przesądzony. Hiszpanie na pewno będą w finale EuroBasketu.

39 min 90:80 Chekovski sam punktuje, ale Hiszpanie konsekwentnie odpowiadają.

37 min 86:78 Navarro rwie się do ataku mimo prowadzenia i zdobywa swój 31. punkt już w trzeciej sekundzie akcji. Antić odpowiada wsadem po podaniu Chekovskiego.

36 min 82:72 Kolejny kosz Amerykanina w reprezentacji Macedonii. Nadal jednak zbyt duża strata bałkańskiego zespołu.

33 min 78:70 Szczęście wyraźnie po stronie Hiszpanów, choć McCalebb właśnie zdobywa dwa punkty nad Pau Gasolem. Macedończycy jeszcze nie składają broni.

31 min 73:64 Samardziski i Ibaka wymieniają się celnymi rzutami. Wciąż 9 pkt. przewagi Hiszpanów.

IV kwarta

29 min 71:62 Navarro znowu za 3 pkt., tym razem z jednej nogi! Po chwili kolejny raz trafia za 3 pkt.! Hiszpan ma już na koncie 29 'oczek'. Macedończycy nieco się wypalają, od kiedy na ławce rezerwowych usiadł McCalebb.

26 min 63:58 Navarro za 3 pkt. (już 21 pkt. w meczu), a młodszy z braci Gasol z odchylenia pod koszem i 5 punktów przewagi byłych mistrzów świata.

24 min 52:52Nadal stan meczu remisowy. W szeregach Macedończyków wyjątkowo dobrze grają Antić i Ilievski.

III kwarta

20 min 43:44 Macedończycy wygrywają pierwszą połowę!

18 min 42:41 Pero Antić trafia za 3 z prawie 8 metrów!

17 min 39:36 Po chwili tenże Calderon podaje do McCalebba, który sam na sam z koszem zdobywa łatwe punkty.

16 min 39:34 Hiszpanie się nieco sprężyli. Zwłaszcza Jose Calderon, który trafia trudny rzut za 3.

15 min 31:32 Celny rzut za 3 pkt. Sokolova i Macedonia prowadzi!

13 min 31:27 Dwa layupy McCalebba i "trójka" Anticia sprawiły, że Macedończycy tracą do Hiszpanów już tylko 4 pkt.

II kwarta

10 min 23:18 Rzut za 3 pkt. równo z syreną trafia Sergio Llul. Gdyby nie szczęśliwa końcówka Hiszpanów, nie widać by było różnicy klas pomiędzy zespołami.

9 min 23:18 Wsad Ibaki, dobitka po rzucie Marca Gasola. Hiszpania nieco się oddala.

8 min 20:18 Juan Carlos Navarro sprawia Macedończykom najwięcej problemów. Hiszpan ma na koncie już 7 pkt. Macedończyków ciągną jednak podkoszowi, którzy udanie grają przeciwko braciom Gasol.

7 min 15:15 McCalebb - Amerykanin, którego zasługą był awans Macedonii do półfinału zdobywa łatwe punkty z dwutaktu i jest znowu remis.

5 min 9:9 Macedonia potwierdza, że na EuroBaskecie nie jest przypadkiem, bo po kilku pierwszych minutach półfinału remisuje z mistrzami Europy. Świetnie w szeregach Macedonii rzuca Samardziski.