MŚ koszykarzy do lat 19. Polacy w ćwierćfinale!

Reprezentacja koszykarzy wytrzymała szaleńczy pościg Łotwy w drugiej połowie, zwyciężyła 86:78 i awansowała do ćwierćfinału MŚ do lat 19. W kluczowych momentach bardzo pewnie grali Michał Michalak i Mateusz Ponitka.
Polacy od samego początku grali bardzo dobrze. Świetnie rozbijali łotewską obronę, z łatwością zdobywali kolejne punkty. Już po pierwszej kwarcie prowadzili 14. punktami, a na początku trzeciej kwarty ich przewaga urosła aż do 28. punktów - po dobitce Niedźwiedzkiego było 56:28.

Niesieni dopingiem własnej publiczności Łotysze zaczęli gonić. W czwartej kwarcie kilka szalonych rzutów z dystansu trafił niewidoczny wcześniej Bertans, Vecvagars też był skuteczny dystansu i na trzy minuty przed końcem gospodarze doszli na cztery punkty (74:70).

W najważniejszych momentach ciężar gry na siebie brali Michał Michalak i Mateusz Ponitka. Ponitka już w drugim meczu z rzędu zaimponował pewnością siebie w ostatnich sekundach. Przy czteropunktowej przewadze wszedł pod kosz i trafił po dwutakcie. Michalak mądrze kontrolował tempo gry, wziął na siebie rozgrywanie akcji, a faulowany raz za razem trafiał z linii rzutów wolnych. Obaj trafili w sumie 25 z 26 wykonywanych rzutów wolnych, zdobyli 45 z 86 punktów zespołu.

Zwycięstwo nad Łotwą zapewniło Polakom awans do ćwierćfinału. W środę zagrają ostatni mecz drugiej rundy z najlepszą w grupie E Australią. Jeśli wygrają, zagwarantują sobie teoretycznie łatwiejszą drogę do finału.

Na Łotwę pojechał zespół, który rok temu w Hamburgu wywalczył wicemistrzostwo świata do lat 17, co oznacza, że Polacy są od swoich rywali o rok lub dwa lata młodsi. Dla juniorów z roczników 1993-1994 będzie to pierwsza, ale nie ostatnia ważna impreza w tym roku. W dniach 21-31 lipca we Wrocławiu zagrają o mistrzostwo Europy w swojej kategorii wiekowej.

Polska - Łotwa 86:78. Kwarty: 27:13, 25:14, 12:16, 22:35. Polska: Ponitka 26 (1), Michalak 19 (1), Karnowski 13, Niedźwiedzki 10, Grzeliński 5 oraz Szymkiewicz 6 (1), Gielo 5, Koelner 2, Śpica 0, Bonarek 0. Najwięcej dla Łotwy: Vecvagars 21 (3), Bertans 16 (3), Timma 15 (3).