Koszykarskie MŚ do lat 17. USA za silne dla Polaków, ale mamy srebro!

Młodzi polscy koszykarze wywalczyli srebrny medal mistrzostw świata do lat 17. W finale szans nie dali im silniejsi, lepiej wyszkoleni Amerykanie, którzy wygrali 111:80. Porażka nie zmienia faktu, że to największy sukces polskiej koszykówki od lat.

Tak relacjonował mecz dziennikarz Sport.pl Michał Owczarek - kliknij tutaj ?

Polacy przeszli przez turniej jak burza, pokonując pod drodze wszystkich rywali. W półfinale zagrali świetny mecz z Litwą i zapewnili sobie medal - złoty czy srebrny, to było pytanie przed potyczką z USA w finale.

Na trybunach zasiadło wielu polskich kibiców, byli skauci drużyn z całego świata, a także gwiazda NBA - Dirk Nowitzki.

Już pierwsza kwarta pokazała, kto jest faworytem. USA było szybsze, silniejsze, pewniejsze, skuteczniejsze, po prostu - lepsze. Polacy robili, co mogli, ale i tak do przerwy przegrywali 17. punktami.

Rywale trafiali wiele rzutów z dystansu, wyprowadzali zabójcze kontry, które rodziły się z prostych błędów Polaków. Właśnie te błędy były największym mankamentem w naszej grze - do przerwy mieliśmy aż 15 strat.

Młodzi polscy koszykarze trafiali sporo rzutów z dystansu, przegrywali jednak walkę pod koszem i nie potrafili zatrzymać rozpędzonych rywali. Pod konie meczu, gdy wynik był już rozstrzygnięty, USA pozwalało sobie na grę rodem z NBA, na którą recepty nie było. Przegraliśmy ostatecznie 80:111, ale srebrny medal mistrzostw świata to sukces niewyobrażalny.

Tak relacjonowaliśmy mecz na żywo:

Czwarta kwarta:

111:80 Koniec meczu. Wysoka wygrana rywali, którzy zdobywają złoty medal mistrzostw świata. A my mamy srebro!

111:78 Festiwal rzutów z dystansu USA. Nie mają litości...

106:78 Jeszcze rzut za trzy Polaków, na który rzutem za trzy odpowiada USA.

101:75 Granica przekroczona.

99:73 Rywale nie zamierzają jednak odpuścić. Brakuje im punkty do granicy stu oczek.

95:73 I Polacy walczą. Matczak indywidualną akcją zdobywa punkty.

93:69 Znów skuteczni rywale. Mają 24 punkty przewagi na 5 minut przed końcem meczu. - Podejmujemy walkę! - mobilizuje na czasie trener. - Walczymy, jedziemy - krzyczą Polacy.

89:67 Rzut za trzy rywali. Polacy wyglądają na zrezygnowanych...

82:65 Odpowiedź za trzy punkty. Czasu jednak coraz mniej - 8 minut.

82:62 Bawią się Amerykanie...

78:62 Ciężko będzie odrobić taką stratę w ciągu dziesięciu minut, ale nasi młodzi koszykarze pokazali już na tym turnieju, że grać wyśmienicie potrafią.

Trzecia kwarta:

78:62 Próba Polaków rzutu za trzy równo z syreną - nieudana. Koniec trzeciej kwarty. Rywale prowadzą 16. punktami.

74:60 Najpierw kontra rywali, a za chwilę my znów trafiamy za trzy punkty. Wciąż jednak za dużo strat.

72:56 Rzut za trzy Polaków!

71:53 Czas dla Polaków. Trener zarzuca koszykarzom brak realizacji założeń taktycznych...nasza strata to już 18 punktów.

71:53 Kolejna akcja USA z wrzutką na kosz i wsadem z powietrza...a chwilę wcześniej Polacy spudłowali rzut za trzy.

67:53 Faul w ofensywie Amerykanów. To zasługa twardej obrony.

67:51 Karnowski ma już cztery faule, musi uważać.

67:51 Mocno naciskają Polacy i to się opłaca! - Obrona, obrona - słychać z trybun naszych kibiców.

62:46 Długo grana akcja Polaków zakończona skutecznym wejściem pod kosz. A za chwilę rzut za trzy Polaków!

60:41 Trzecią kwartę lepiej zaczynają rywale.

Druga kwarta:

58:41 Beal trafił 2/4 rzuty za dwa punkty i aż 4/6 za trzy. Kluczem będzie więc zatrzymanie tego gracza i ograniczenie ilości strat. Liczymy też, że obudzi się Ponitka - do tej pory zdobył 9 pkt.

58:41 Tragicznie wygląda statystyka strat - mamy ich na koncie 15. Amerykanie skrzętnie to wykorzystują, szczególnie Beal, który zdobył już 16 punktów. Wśród Polaków najskuteczniejszy jest Matczak - 12 oczek.

58:41 Drugą kwartę Polacy rozpoczęli bardzo dobrze, gonili rywali. Jednak potem kilka prostych błędów zamienionych na kontrataki znów odbudowało przewagę koszykarzy USA, którzy nie tylko rzucają skutecznie z dystansu, ale coraz częściej pozwalają sobie na sztuczki techniczne.

58:41 Cóż za akcja rywali! Wrzutka na kosz i wsad z powietrza. Rozkręcili się na dobre, będzie ciężko. Koniec drugiej kwarty.

56:41 Znów ten sam scenariusz...odjeżdżają nam Amerykanie.

50:41 Prosta strata Polaków. Zbyt łatwo gubimy piłkę, potem ciężko jest zatrzymać szybkich rywali. Ratujemy się faulem i oba osobiste trafia zawodnik USA.

48:41 Adoo trafia dwa osobiste.

46:41 Akcja podkoszowa zakończona sprytnym rzutem! I jeszcze jeden osobisty! Jesteśmy na fali.

46:38 Czas dla Polaków. - Musicie się komunikować. Gadać ze sobą! Dłużej grajcie - poucza trener.

46:36 Dwie szybkie akcje USA, obie za dwa punkty, nasza strata to już 10 oczek.

42:36 Piękna dwójkowa akcja Polaków! Już tylko sześć punktów straty i rywale proszą o czas.

42:34 Za łatwo tracimy piłkę pod koszem rywali, a ci wyprowadzają skuteczne kontrataki.

40:32 Dwa celne rzuty osobiste Matczaka.

38:28 Dwie zabójcze akcje USA...dwa rzuty za trzy i przewaga rośnie.

31:26 Gonimy rywali. Kluczem twarda obrona i szybkie kontry.

31:24 Źle zaczynamy drugą kwartę...strata piłki i kontra rywali.

Pierwsza kwarta:

29:24 Rywale prowadzą, ale teraz Polacy popisali się kapitalnym rzutem za trzy! Szymkiewicz równo z syreną trafia z połowy boiska! Koniec pierwszej kwarty.

25:18 Wciąż utrzymuje się przewaga 7-8 punktów...teraz bardzo dobra akcja Polaków w odpowiedzi na rzut rywali.

21:14 Matczak skutecznie zza linii trzech punktów!

Droga Polaków do finału MŚ - wideo na stronie polskikosz.pl?

19:11 Znów za trzy rywale...odskakują już na osiem punktów.

14:9 Na trójkę Polaków rywale odpowiadają także rzutem za trzy.

9:5 Polacy mylą się w ataku, rywale odskakują na cztery punkty.

7:5 Skuteczna obrona z obu stron. Warto się pokazać dziś z dobrej strony, na trybunach, oprócz skautów, jest między innymi gwiazda NBA Dirk Nowitzki.

7:5 USA prowadzi. Teraz jednak bardzo dobra akcja Polaków w obronie.

3:4 Trójka rywali, gonią.

0:4 Świetne dwie akcje Polaków!

Przed meczem:

Polscy koszykarze do tej pory wygrali w Niemczech wszystkie mecze. W sobotę pokonali w półfinale Litwinów.