Eliminacje ME koszykarzy. Polska robi swoje. Estonia wysoko pokonana, EuroBasket coraz bliżej

Reprezentacja Polski pokonała w Lublinie Estonię 78:64 i z kompletem zwycięstw prowadzi w grupie D eliminacji przyszłorocznych mistrzostw Europy. 17 punktów i 11 zbiórek miał Maciej Lampe.
Polska
Lampe 17, Ponitka 15, Waczyński 14, Hrycaniuk 4, Koszarek 2 oraz A.J. Slaughter 13, Gielo 6, Zamojski 4, Czyż 3, Sokołowski.
Estonia
Veideman 10, Sokk 8, Kurbas 11, Kajupank 4, Hallik 7 oraz Kitsing 15, Dobrek 3, Keedus 3, Toomas Raadik 2, Rain Raadik 1, Laane, Paasoja.
Polacy musieli się nieco napocić, by wygrać trzeci mecz grupowy. Prowadzili zdecydowanie po pierwszej połowie, ale w trzeciej kwarcie nieco stracili rytm. Gra Estończyków zaczęła sprawiać im problemy. W trudnych momentach Polacy jednak się nie załamali, konsekwentnie korzystali ze swoich atutów.

Estończycy sił pod koszem nie mieli, ale starali wykorzystywać to, w czym czują się dobrze - kombinacyjną grę i rzuty z dystansu. "Trójek" w cały meczu trafili aż 12, w trzeciej kwarcie nawet przez moment prowadzili, ale z grającą solidnie w obronie, szybko w ataku i dość skutecznie pod koszem reprezentacją Polski przegrali dość wyraźnie. Biało-czerwoni mieli 39 zbiórek przy 26 rywali i spod obręczy rzucili aż 40 punktów (14 rywale). Popełnili też mniej strat (o pięć) i lepiej grali z kontrą - szybkim atakiem zdobyli 13 punktów, stracili tylko dwa.

Pierwsza połowa to pokaz dominacji Macieja Lampego, który robił co chciał pod koszami. Mecz zakończył z 17 punktami i 11 zbiórkami. Świetnie akcje napędzał Mateusz Ponitka. Harował w obronie, blokował rzuty rywali, przechwytywał piłki, a w ataku kończył efektowne akcje nad koszami. W meczu rzucił 15 punktów.

Ważne punkty zdobywali też A.J. Slaughter i Adam Waczyński. Slaughter pod koniec trzeciej kwarty trafił trójkę, która pozwoliła od odskoczyć rywalom na kilka punktów. Waczyński zdobył pięć punktów z rzędu w końcówce meczu, odbierając rywalom ostatecznie nadzieje na wygraną. W meczu uzbierał 14 punktów, a 13 miał A.J. Slaughter. Najwięcej punktów dla Estonii zdobył Kitsing - 15.

Po trzech kolejkach eliminacji przyszłorocznych mistrzostw Europy Polska prowadzi w grupie D z kompletem zwycięstw i jest na dobrej drodze, by wywalczyć awans do kolejnego EuroBasketu. W kolejny meczu już w sobotę biało-czerwoni zagrają na wyjeździe z Portugalią.

Ranking najbardziej przepłaconych transferów letniego okienka. Jest jeden Polak!