El. ME koszykarzy. Polacy wyrwali pierwsze miejsce w grupie

Polscy koszykarze pokonali w Lubinie po dogrywce Austrię 90:85 i zakończyli eliminacje do przyszłorocznych mistrzostw Europy na pierwszym miejscu. Biało-czerwoni po raz piąty z rzędu zagrają na EuroBaskecie.

Polacy zrewanżowali się tym samym rywalom za jedyną porażkę w grupie - w Schwechat 81:83. Ale teraz to też nie był łatwy mecz.

Austriacy w pierwszej kwarcie prowadzili nawet 13 punktami, słabo grała pierwsza piątka, ale do odrabiania strat wzięli się rezerwowi. Dobrze grał Damian Kulig, który tym razem nie rzucał z dystansu, lecz starał się zdobywać punkty spod kosza. I to grając z trzema faulami przez większość meczu. Do przerwy Polacy mieli punkt straty.

W trzeciej kwarcie sygnał do ataku dał Adam Waczyński. Po jego ośmiu punktach z rzędu biało-czerwoni wyszli na pierwsze prowadzenie w meczu. I potem starali się je utrzymywać. Świetnie zaczął grać Kamil Łączyński, który uspokoił grę Polaków w ataku, w obronie solidnie przeciwko liderowi Austriaków, Rasidowi Mahalbasiciowi, grał Przemysław Karnowski.

Na pięć minut przed końcem Polacy mieli osiem punktów przewagi, ale zaliczkę roztrwonili i pozwolili rywalom doprowadzić do dogrywki. W niej lepiej zagrali biało-czerwoni. Kluczową akcję wykonał Kulig, który dobił niecelny rzut Skibniewskiego i był przy tym faulowany. Wykorzystał rzut wolny i Polacy odskoczyli na trzy punkty. Austriacy strat już nie odrobili.

Najwięcej punktów dla Polaków rzucił Damian Kulig - 22, miał też 12 zbiórek. 19 punktów zdobył Waczyński, a 13 punktów i 10 punktów dołożył Przemysław Karnowski. Po pięć asyst mieli Kamil Łączyński i Robert Skibniewski. Najlepszy w Austrii był Mahalbasic - rzucił 27 punktów, miał 13 punktów, ale końcówkę meczu oglądał z ławki przez pięć fauli.

Polacy wygrali grupę C eliminacji mistrzostw Europy i po raz piąty z rzędu zagrają na EuroBaskecie. Drugie miejsce zajęli Niemcy i oni także wystąpią w ME.

Najbliższy EuroBasket 5-20 września 2015 roku miała organizować Ukraina, ale ze względu na niestabilną sytuację FIBA Europe odebrała jej prawa i zaczęła szukać nowego organizatora. Polska jest w gronie kandydatów do organizacji turnieju. Decyzja o tym, kto przeprowadzi mistrzostwa, zapadnie 8 września w Madrycie, gdzie zbierze się zarząd FIBA Europe.