Gortat rzucał, zbierał i blokował, ale na Turków to za mało

W ostatnim dniu towarzyskiego turnieju w Sofii polscy koszykarze przegrali z wicemistrzami świata Turkami 62:70. Marcin Gortat rzucił 13 punktów, miał 15 zbiórek i pięć bloków.
W ostatnim dniu turnieju trener Ales Pipan dał odpocząć najlepszemu jak na razie w polskim zespole Michałowi Ignerskiemu. - Daliśmy mu odpocząć, bo ma stłuczony mięsień nogi. Nie chcemy ryzykować urazów w meczach towarzyskich i nie ma sensu, żeby forsować Michała w tym momencie - powiedział Ales Pipan, trener reprezentacji Polski. Z Turkami nie zagrali także Maciej Lampe (kontuzja kostki) oraz Tomasz Śnieg (decyzja trenera).

Pipan wprowadził zmiany w wyjściowej piątce, w miejsce Gortata zaczął Adam Hrycaniuk, ale środkowy, który ostatnie cztery lata spędził w Asseco Prokomie Gdynia, zbyt długo nie pograł. W szóstej minucie doznał jednak kontuzji kolana i już na parkiet nie wrócił. Na razie nie wiadomo, jak poważny to uraz. - Musimy zrobić rezonans magnetyczny Adamowi i dopiero wtedy będziemy w stanie stwierdzić co tak naprawdę się stało - tłumaczył Maciej Żmijewski, fizjoterapeuta kadry.

Polacy, dla których był to piąty mecz w ciągu sześciu dni, zaczęli bardzo dobrze, na początku drugiej kwarty mieli nawet 10 punktów przewagi (29:19), ale z biegiem czasu rywale się zbliżali, a trener Pipan testował graczy rezerwowych. Na początku czwartej kwarty rywale doprowadzili do remisu po 56, a minutę przed końcem po punktach Emira Predzlica Turcja wygrywała 66:62. Biało-czerwoni strat już nie odrobili.

Najwięcej punktów dla Polski zdobył Dardan Berisha - 16. Marcin Gortat, który mecz zaczął na ławce rezerwowych, zdobył 13 punktów, miał 15 zbiórek i pięć bloków, a po osiem punktów dorzucili Wiśniewski i Zamojski.

Polacy na turnieju w Sofii wygrali jeden z trzech meczów. W sumie z pięciu dotychczasowych sparingów przegrali trzy. Teraz zawodnicy mają trzy dni przerwy, a już 31 lipca spotykają się w Sopocie, gdzie w dniach 3-5 sierpnia rozegrają trzy mecze w ramach Sopot Basket Cup 2012.

Polscy koszykarze przygotowują się do eliminacji mistrzostw Europy. Walkę o EuroBasket 2013 zainaugurują 15 sierpnia meczem z Belgią w Ergo Arenie w Sopocie. W grupie będą jeszcze rywalizować z Albanią, Finlandią i Szwajcarią.

Polska - Turcja 70:62. Kwarty: 22:17, 9:12, 25:20, 6:21. Polska: Berisha 16 (2), Gortat 13, Wiśniewski 8, Zamojski 8, Koszarek 6, Kulig 5, Waczyński 5, Skibniewski 1, Łączyński 0, Pamuła 0.