EuroBasket 2011. Polacy bez Gortata przegrali sparing z Izraelem

Przygotowująca się do mistrzostw Europy na Litwie reprezentacja koszykarzy przegrała w pierwszym dniu towarzyskiego turnieju na Cyprze z Izraelem 58:65. W meczu nie zagrał Marcin Gortat, którego kontrakt w NBA nie został jeszcze ubezpieczony. W sobotę mecz z Bułgarią.

Redaktor też człowiek. Zobacz co nas wkurza na Facebook.com/Sportpl ?

Gortat od niedzieli trenuje z kadrą, ale jego gra na Cyprze była uzależniona od tego, czy PZKosz pokryje koszty ubezpieczenia jego kontraktu. Do piątku nie udało się tego załatwić, więc środkowy Phoenix Suns na parkiet nie wyszedł.

Liderem Polaków w meczu z Izraelem był Łukasz Koszarek. Rozgrywający, który dwa ostatnie sezonu spędził w lidze włoskiej, rzucił 15 punktów i miał trzy asysty. 14 punktów i siedem zbiórek miał Adam Hrycaniuk, który mecz zakończył celną trójką.

Polacy do przerwy grali całkiem przyzwoicie. Za trzy trafiał podkoszowy Damian Kulig (10 punktów w meczu), a świetnie drugą zakończyli nawet serią dziewięciu punktów z rzędu. Na nic się to zdało, bo w drugiej połowie Izrael podkręcił tempo, wzmocnił defensywę i szybko objął prowadzenie. Świetnie z czystych pozycji trafiali Lior Eliyahu (19 punktów) i Guy Pinin (14), a przewaga drużyny Izraela rosła z minuty na minutę. Ostatecznie Polacy przegrali 58:65.

Mecz z Izraelem był trzecim przegranym sparingiem przez Polaków. Ciężko oceniać jego wartość, gdyż trener Ales Pipan jeszcze w żadnym z meczów nie mógł skorzystać ze wszystkich najlepszych zawodników. Oprócz Gortata, na parkiecie zabrakło Thomasa Kelatiego (dopiero w środę dołączył do kadry) oraz Szymona Szewczyka, który na zgrupowaniu pojawi się w poniedziałek.

W sobotę o godz. 14 Polacy zmierzą się z Bułgarią, w niedzielę o 20.45 na zakończenie turnieju zagrają z Włochami.

Polska - Izrael 58:65. Kwarty: 19:18, 14:14, 11:17, 14:16. Polska: Koszarek 15 (1), Hrycaniuk 14 (1), Berisha 3(1), Szczotka 0, Leończyk 0 oraz Kulig 10 (2), Wiśniewski 6 (1), Pamuła 5 (1), Skibniewski 3 (1), Gabiński 2, Śnieg 0, Waczyński 0.

Czy czternastolatka da radę w ekstraklasie? (galeria)