Giddens i Videnov w Prokomie

Prokom ma w składzie już pięciu koszykarzy z przeszłością w NBA. W środę do drużyny dołączył JR Giddens, a późnym wieczorem kontrakt podpisał Filip Videnov

Nowym koszykarzem mistrza Polski został zawodnik, który w poprzednim sezonie grał w Boston Celtics i New York Knicks. Giddens to już piąty gracz w kadrze Prokomu, który ma za sobą występy w NBA - pozostali to Bobby Brown, Daniel Ewing, Mike Wilks i Ratko Varda.

Giddens (25 lat, 196 cm wzrostu), który może grać jako rzucający obrońca lub niski skrzydłowy, w 2008 r. został wybrany w drafcie do NBA (z nr. 30) przez Celtics. W pierwszym sezonie w drużynie z Bostonu rozegrał sześć spotkań, w drugim już 15 (średnio blisko sześć minut w meczu i 1,6 pkt). W lutym 2010 r. przeszedł do Knicks, w których zagrał 11 spotkań i rzucał średnio 4,1 pkt (w nieco ponad 12 minut).

Giddens przyleciał już w środę do Polski, pojawił się na meczu z Polonią Warszawa, ale ubrany w szary dres obserwował spotkanie z końca ławki rezerwowych. W barwach mistrza Polski ma zadebiutować w sobotę, w wyjazdowym meczu międzynarodowej ligi VTB w Rydze.

W meczu z Polonią trener Tomas Pacesas wystawił znacznie mocniejszy skład niż w inauguracyjnym spotkaniu ligowym z Zastalem Zielona Góra. Z gwiazd odpoczywali tylko Wilks oraz Ronnie Burrell. Skład był mocny, bo drużyna z Gdyni ma się jak najlepiej przygotować do dwóch niezwykle ważnych spotkań wyjazdowych - w Rydze oraz przede wszystkim w środę w Chimkach na inaugurację Euroligi.

Z Polonią, która w pierwszej kolejce była o krok od sensacyjnego zwycięstwa we Włocławku (przegrała z Anwilem 56:59), Prokom wygrał bez problemu. Pod koszami rządził Adam Łapeta (choć fatalnie spudłował w ostatniej akcji meczu), w obronie pracował Courtney Eldridge, po słabym meczu z Azovmashem Mariupol odbudował się Ewing, a w drugiej połowie rozstrzelał się Brown (trafił cztery trójki).

Kiedy Prokom grał z Polonią, podpisany kontrakt odesłał do Gdyni 30-letni Bułgar Videnov, który podobnie jak Giddens może grać jako rzucający obrońca lub niski skrzydłowy.

Asseco Prokom Gdynia - Polonia Warszawa 81:53. Kwarty: 15:11, 28:11, 21:16, 17:15. Prokom: Brown 20 (5), Łapeta 12, Eldridge 10, Szczotka 2, Jagla 0 oraz Ewing 19 (1), Witka 8 (2), Varda 6, Kostrzewski 2, Hrycaniuk 2, Frasunkiewicz 0, Toney 0. Polonia: Hinson 22 (3), Nana 10, Palmer 5, Nowakowski 4, Wichniarz 3 (1) oraz Easley 7, Kwiatkowski 2, Czujkowski 0.