PLK. Wright przed Woodsem w głosowaniu na MVP według "Gazety"

Michael Wright MVP sezonu 2009/10 według dziennikarzy "Gazety Wyborczej". Środkowy PGE Turowa Zgorzelec minimalnie wyprzedził w głosowaniu Qyntela Woodsa - skrzydłowego Asseco Prokomu Gdynia. Najlepszym trenerem dziennikarze "Gazety" wybrali Miliję Bogicevicia z Polpharmy Starogrd.
W głosowaniu w sześciu różnych kategoriach oraz w wyborze dwóch najlepszych piątek sezonu udział wzięło 10 dziennikarzy zajmujących się koszykówką w oddziałach piszących na co dzień o rozgrywkach PLK - Wojciech Borakiewicz (Bydgoszcz), Łukasz Cegliński (Warszawa), Marcin Dajos (Trójmiasto), Grzegorz Kubicki (Trójmiasto), Piotr Leśniowski (Poznań), Jakub Lisowski (Szczecin), Michał Owczarek (Warszawa), Szczepan Radzki (Wrocław), Paweł Rzekanowski (Toruń) i Tomasz Welc (Rzeszów).

Najbardziej zacięta walka o pierwsze miejsce miała miejsce w najważniejszej kategorii - MVP, czyli najbardziej wartościowego zawodnika sezonu zasadniczego. Wright zdobył ostatecznie 37 punktów i wyprzedził o jeden Woodsa. Obaj koszykarze po cztery razy umieszczani byli na pierwszym miejscu, ale Wright także cztery razy znalazł się na drugiej pozycji. Woods wiceliderem u głosujących dziennikarzy był tylko dwukrotnie.

Wright zagrał w 25 z 26 spotkaniach Turowa - średnio zdobywał po 20,6 punktu na mecz (najwięcej w PLK) i miał po 6,2 zbiórki. Turów z bilansem 15-11 zajął piąte miejsce w lidze.

Woods rzucał po 15,5 punktu i miał 6,0 zbiórek w 24 meczach Prokomu, który zajął pierwsze miejsce. Mistrzowie Polski wygrali 24 z 26 meczów.

W innych kategoriach wygrywali: Michael Kuebler (najlepszy rezerwowy), Dardan Berisha (najlepszy Polak do lat 23), Krzysztof Szubarga (najlepszy obrońca) i Jeremy Chappell (najlepszy z import z zagranicy). Za najlepszego trenera dziennikarze "Gazety" wybrali Miliję Bogicevicia z Polpharmy Starogard, która zajęła trzecie miejsce po sezonie zasadniczym.

Wyniki głosowań - w przypadku równej liczby punktów decydowała większa liczba wyższych miejsc:

MVP, CZYLI NAJBARDZIEJ WARTOŚCIOWY ZAWODNIK

koszykarz i klubsuma punktów
1. Michael Wright (Turów)37
2. Qyntel Woods (Prokom)36
3. David Logan (Prokom)27
4. Patrick Okafor (Polpharma)16
5. Krzysztof Szubarga (Anwil)11
6. Jeremy Chappell (Znicz)6
7. Dante Swanson (AZS)4
8. Saulius Kuzminskas (Trefl)3
-. Andrzej Pluta (Anwil)3
-. George Reese (AZS)3
11. Darrell Harris (Kotwica)3
12. Ronnie Burrell (Prokom)1
Każdy z dziennikarzy głosował na pięciu zawodników, którzy punktowali od 5 do 1.

NAJLEPSZY REZERWOWY

koszykarz i klubsuma punktów
1. Michael Kuebler (AZS)19
2. Mantas Cesnauskis (Czarni)14
3. Paweł Leończyk (Czarni)7
4. Rashard Sullivan (Anwil)5
5. Gintaras Kadziulis (Trefl)4
6. Jan-Hendrik Jagla (Prokom)3
7. Michał Wołoszyn (Stal)3
8. Ratko Varda (Prokom)2
9. Adam Waczyński (PBG)1
-. Dru Joyce (Anwil)1
Każdy z dziennikarzy głosował na trzech zawodników, którzy punktowali od 3 do 1. Warunek: w sezonie zasadniczym koszykarz musiał być rezerwowym w ponad 50 proc. meczów.

NAJLEPSZY POLAK DO LAT 23

koszykarz i klubsuma punktów
1. Dardan Berisha (Polonia 2011)27
2. Tomasz Śnieg (Polonia 2011)16
3. Adam Waczyński (PBG)12
4. Bartosz Diduszko (Kotwica)2
5. Damian Kulig (Polpharma)2
6. Marcin Nowakowski (Polonia)1
Każdy z dziennikarzy głosował na trzech zawodników, którzy punktowali od 3 do 1. Warunek: kandydat musiał urodzić się po 31 grudnia 1986.

NAJLEPSZY OBROŃCA

koszykarz i klubsuma punktów
1. Krzysztof Szubarga (Anwil)11
2. Jeremy Chappell (Znicz)9
3. Darrell Harris (Kotwica)6
4. Łukasz Majewski (Polpharma)5
5. David Logan (Prokom)5
-. Dante Swanson (AZS)5
7. Ronnie Burrell (Prokom)4
8. Alex Dunn (Anwil)3
-. Krzysztof Roszyk (Turów)3
10. Saulius Kuzminskas (Trefl)2
-. Konrad Wysocki (Turów)2
12. Marcin Stefański (Trefl)2
13. Leszek Karwowski (Polonia 2011)1
-. Omni Smith (Kotwica)1
-. Qyntel Woods (Prokom)1
Każdy z dziennikarzy głosował na trzech zawodników, którzy punktowali od 3 do 1.

NAJLEPSZY IMPORT Z ZAGRANICY

koszykarz i klubsuma punktów
1. Jeremy Chappell (Znicz)22
2. Darrell Harris (Kotwica)10
3. Saulius Kuzminskas (Trefl)8
4. Justin Gray (Turów)5
5. Ratko Varda (Prokom)4
6. Jarryd Loyd (Stal)3
7. Keddric Mays (Znicz)3
8. James Maye (PBG)2
-. Konrad Wysocki (Turów)2
10. Jan-Hendrik Jagla (Prokom)1
Każdy z dziennikarzy głosował na trzech zawodników, którzy punktowali od 3 do 1. Warunek: kandydat nie mógł wcześniej grać w Polsce.

NAJLEPSZY TRENER

trener i klubsuma punktów
1. Milija Bogicević (Polpharma)20
2. Tomas Pacesas (Prokom)14
3. Mariusz Karol (Sportino/AZS)8
4. Igor Griszczuk (Anwil)6
5. Karlis Muiznieks (Trefl)6
6. Bogdan Pamuła (Stal)3
-. Dariusz Szczubiał (Znicz)3
Każdy z dziennikarzy głosował na trzech trenerów, którzy punktowali od 3 do 1.

NAJLEPSZE PIĄTKI

Pierwsza piątka: David Logan, Krzysztof Szubarga, Qyntel Woods, Jeremy Chappell, Michael Wright.

Druga piątka: Dante Swanson, Eddie Miller, George Reese, Ronnie Burrell, Patrick Okafor.

Każdy z dziennikarzy wybierał dwie piątki z podziałem na trzy pozycje (obwodowi, skrzydłowi, środkowi). Koszykarze z pierwszych piątek dostawali po dwa punkty, z drugich - po jednym.

Zobacz także
  • Mecz Trefl Sopot - Anwil Włocławek PLK. We wtorek liga będzie miała sponsora
  • Bartosz Diduszko (z piłką)z czasów gry w Kotwicy Kołobrzeg PLK. Pechowiec Diduszko, czyli nos łamany trzy razy
  • Cliff Hawkins - rozgrywający Trefla Półfinały play-off TBL: Prokom kontra Trefl i Anwil - Polpharma

Energa Basket Liga 2018/19

lp. Drużyna M Pkt Bilans Zw. Por.
1 Stelmet Zielona Góra 16 29 1470:1251 13 3
2 Polski Cukier Toruń 16 29 1428:1247 13 3
3 Anwil Włocławek 15 27 1363:1240 12 3
4 BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 15 25 1300:1173 10 5
5 Arka Gdynia 14 25 1234:1179 11 3
6 MKS Dąbrowa Górnicza 16 25 1359:1334 9 7
7 Polpharma Starogard Gd. 15 24 1429:1388 9 6
8 Legia Warszawa 15 23 1155:1184 8 7
9 TBV Start Lublin 15 22 1220:1228 7 8
10 King Szczecin 15 21 1303:1294 6 9
11 GTK Gliwice 15 20 1252:1347 5 10
12 AZS Koszalin 16 20 1270:1399 4 12
13 Rosa Radom 15 20 1153:1285 5 10
14 Trefl Sopot 15 18 1229:1311 3 12
15 Miasto Szkła Krosno 15 18 1184:1334 3 12
16 Spójnia Stargard 14 17 1042:1197 3 11

  • Awans do play-off