Sport.pl

TBL. Turów kontra Stelmet. O styl, o złoto, o Euroligę

Dwa lata temu wygrał Stelmet, rok temu triumfował Turów. Kto będzie najlepszy w trzecim takim finale z rzędu? O mistrzostwo Polski i miejsce w Eurolidze zmierzą się drużyny o odmiennych stylach, ale porównywalnej sile.
Świetny atak vs znakomita obrona. Charyzmatyczni trenerzy Miodrag Rajković i Saso Filipovski. Reprezentanci Polski - Damian Kulig, Filip Dylewicz, Michał Chyliński, Aleksander Czyż kontra Łukasz Koszarek, Przemysław Zamojski, Aaron Cel, Adam Hrycaniuk. Przebojowi Amerykanie - Tony Taylor i Mardy Collins przeciwko Russellowi Robinsonowi i Quintonowi Hosleyowi. Dwie gorące, zaangażowane grupy kibiców...

Finał zapowiada się znakomicie, rywalizacja Turowa ze Stelmetem powoli zaczyna przypominać znane z minionych lat batalie Śląska z Nobilesem, Prokomu z Anwilem czy Prokomu z Turowem właśnie. Na wysokim poziomie, ale też w gorącej atmosferze. Tak było w Zielonej Górze i w Zgorzelcu w minionych latach.

Play-off bez złudzeń

W rundzie zasadniczej obaj finaliści mieli momenty, w których dominowali, ale - ze względu na chwilowe kryzysy - po 30 meczach ich przewaga nad grupą pościgową nie była duża: Turów i Stelmet skończyły pierwszy etap rozgrywek z bilansami 23-7, AZS Koszalin przegrał tylko jeden mecz więcej, a Czarni Słupsk, Śląsk Wrocław i Rosa Radom - o dwa. Perspektywę odmienił jednak play-off.

Turów zdemolował Trefla Sopot 3-0 w ćwierćfinale, w półfinale pokonał 3-1 Czarnych. Nie bez problemów, bo przegrywając mecz nr 1, ale jednak wyraźnie, wygrywając dwa kolejne mecze różnicą 20 punktów. Stelmet stracił mecz z Asseco Gdynia (3-1 w ćwierćfinale), a w półfinale z Rosą miał trudniejsze momenty, ale wynik końcowy - 3-0 - nie pozostawił złudzeń, kto był lepszy.

Różnica w tempie

Kto będzie lepszy w finale? Ostatnio rywalizacje Turowa ze Stelmetem są remisowe - co prawda w 2013 roku zielonogórzanie finał wygrali 4-0, ale jednak po dość wyrównanych meczach. Rok później Turów zrewanżował się wynikiem 4-2. W tym sezonie, w styczniu, Stelmet zwyciężył 78:70 w Zielonej Górze, ale Turów odrobił stratę w kwietniu, pokonując rywala 92:79 w Zgorzelcu. O tym, że to mistrzowie Polski zajęli pierwsze miejsce i mają przewagę boiska w finale, zadecydowało pięć punktów.

Porównanie sił jest utrudnione ze względu na odmienne style prezentowane przez obu finalistów. Turów to atak, i to najlepiej szybki - według tzw. zaawansowanych statystyk z Plkstats.pl mistrzowie Polski rozgrywają średnio 77,8 akcji w meczu (czwarte miejsce w lidze), podczas gdy Stelmet - 73,5 (pozycja nr 16). Nie świadczy to oczywiście o poziomie gry, ale o preferowanym tempie jak najbardziej.

Broń masowego rażenia

Zgorzelczanie uwielbiają grać z kontry i potrafią robić to świetnie. Ataki napędza przede wszystkim Taylor, ale piłkę do przodu pchają także Collins i Chyliński, biegać lubią Dylewicz czy Kulig, a wsady z powietrza to domena Czyża. Ale mistrzowie Polski bardzo skuteczni są też w ataku pozycyjnym - ich efektywność ataku, średnio 116,7 punktu na 100 posiadań, to najwyższy wskaźnik w lidze. Klucz to skuteczna gra jeden na jednego, podania, doprowadzanie do czystych pozycji, tworzenie przewag.

Koszykarze Turowa są najlepsi pod względem skuteczności rzutów za dwa, drudzy w trójkach i tuż za ligowym podium w najlepiej wykonywanych rzutach wolnych. A na dodatek mają szeroki arsenał broni masowego, nierzadko, rażenia. Z piątki liderów Kulig, Chyliński, Collins (zawieszony na mecz nr 1 za uderzenie rywala w twarz w półfinale), Taylor i Jaramaz każdy gra wszechstronnie i może być liderem drużyny, zdobywając 20 punktów w meczu. A przecież są jeszcze Dylewicz, Vlad Moldoveanu, Kyrył Natiażko, Czyż...

Zielona maszyna spowalniająca

Stelmet to obrona. I to tym lepsza, im dalej w sezon. Zielonogórzanie rozgrywki rozpoczęli słabo, zawodzili zarówno jeśli chodzi o wyniki, jak i o styl. Po kilku meczach trenera Andrzeja Adamka zastąpił Saso Filipovski, z czasem z kontraktów zwolniono Steve'a Burtta i Daniela Johnsona, a na ich miejsce sprowadzono Russella Robinsona i Jure Lalicia. I zielona maszyna zaczęła się rozpędzać, choć w specyficzny sposób - zwalniając grę, utrudniając ataki rywalom, nie dając im pozycji, wyrywając piłki.

W rundzie zasadniczej Stelmet miał drugą najlepszą po Rosie efektywność defensywy w lidze (96,6 traconych punktów na 100 posiadań rywali), ale w półfinale play-off pobił pod tym względem zespół z Radomia i zszedł do wskaźnika 88,4. Obrona Stelmetu jest dwuwymiarowa - raz, że świetnie funkcjonuje cała drużyna, a dwa, że niebywałym zmysłem do defensywy potrafi wykazać się Hosley. Amerykański skrzydłowy potrafi ograniczać rywali, odcinać ich od piłki, przechwytywać, blokować...

Atak Stelmetu, obrona Turowa

Oczywiście nie jest tak, że nastawiony na obronę Stelmet kiepsko gra w ataku. Koszarek, Cel, Hosley i Zamojski to także świetni gracze ataku, którzy już w play-off pokazali, że stać ich na indywidualne popisy i seryjne trafienia z dystansu. Być może ta czwórka ma mniejsze wsparcie w ofensywie niż kluczowi gracze Turowa, ale Koszarka, specjalisty od ważnych rzutów, oraz jego doświadczonych kolegów lekceważyć nie można.

Podobnie jak nie można zlekceważyć defensywnych możliwości Turowa. Po tym, jak Czarni hasali w Zgorzelcu w półfinałowym meczu nr 1, mistrz Polski zacieśnił defensywę, zagrał z większą agresją i w dwóch kolejnych meczach pozwolił rywalom na zdobycie w sumie 122 punktów przy skuteczności grubo poniżej 40 proc. Taylor potrafi wywierać nacisk na gracza z piłką, Kulig świetnie przemieszcza się pod koszem, gdzie zalicza i bloki, i przechwyty, Natiażkę trudno pod obręczą przesunąć.

Finałowa rywalizacja rozpoczyna się w czwartek - pierwsze spotkanie w Zgorzelcu o 17.45 pokaże Polsat Sport Extra. Kolejne mecze w sobotę (Zgorzelec), wtorek (Zielona Góra) i czwartek (Zielona Góra). Ewentualne mecze nr 5, 6 i 7 odbędą się w Zgorzelcu (w niedzielę 7 czerwca), Zielonej Górze (we wtorek 9 czerwca) i ponownie w Zgorzelcu (w czwartek 11 czerwca). Mecze nr 4 i, ewentualnie, 7 pokaże także Polsat Sport Extra, spotkania nr 2 i 3 oraz ewentualnie 5 i 6 - w Polsacie Sport News.

Kto zdobędzie mistrzostwo Polski?
Więcej o: