NBA. Szalony mecz w Toronto. Raptors minimalnie lepsi od Nets

Fantastyczna pogoń Brooklyn Nets, ale finisz pechowy. Toronto Raptors roztrwonili 26 punktów przewagi, ale po szczęśliwych dla siebie ostatnich pięciu sekundach zwyciężyli 115:113 i w rywalizacji do czterech zwycięstw prowadzą 3-2.

Na niespełna 5 sekund przed końcem meczu przy dwupunktowej zaliczce Raptors Andrey Blatche spudłował drugi rzut wolny i... wtedy zaczęło się szaleństwo. Podkoszowy zebrał piłkę po swoim rzucie, zakozłował do rogu boiska, odwrócił i próbował podać do czekającego za linią rzutów za trzy punkty na wprost kosza Derona Williamsa. Piłką rzucił jednak za mocno, Williams musiał wrócić po nią na swoją połowę i rzutem rozpaczy z kilkunastu metrów próbował trafić do kosza. Piłkę zmierzającą w kierunku obręczy zbił jeszcze Jonas Valanciunas.

Sędziowie zabrali się za analizę materiału wideo. Uznali, że żaden z graczy Raptors nie dotknął piłki przy podaniu Blatche'a do Williamsa, i odgwizdali błąd połowy. Na sekundę przed końcem piłkę mieli Raptors. Greivis Vazquez wznawiał zza linii bocznej. Jego ryzykowne podanie w poprzek boiska niemal przechwycił Williams. Szczęśliwie dla Raptors piłkę w rękach utrzymał Terence Ross.

Raptors wygrali 115:113 i w rywalizacji do czterech zwycięstw prowadzą 3-2. Gospodarzem meczu numer sześć będą Nets (mecz w piątek). Lepszy zespół z tej pary w drugiej rundzie play-off zmierzy się z Miami Heat.

36 punktów dla Raptors rzucił Kyle Lowry, to jego najlepszy występ w play-off. Trafił 11 z 19 rzutów z gry, w tym szalony rzut równo z syreną kończącą drugą kwartę. Lowry świetnie grał od początku meczu, a Raptors budowali przewagę. W trzeciej kwarcie mieli nawet 26 punktów przewagi, ale Nets rzucili się do pogoni. W czwartej kwarcie prowadzeni przez Joe Johnsona gracze z Brooklynu rzucili aż 44 punkty, doprowadzili do emocjonującej końcówki, ale w ostatnich sekundach popełnili zbyt wiele błędów.

Johnson zakończył mecz z 30 punktami, 17 miał Mirza Teletovic, a po 13 Williams i Alan Anderson. W Raptors do 36 punktów Lowry'ego 23 dorzucił DeMar DeRozan, a 16 miał Valanciunas.

Niesamowity mecz w Raptors - Nets na zdjęciach

Wyniki środowych meczów i stan rywalizacji w play-off:

Toronto Raptors - Brooklyn Nets 115:113 (stan rywalizacji play-off do czterech zwycięstw: 3-2 dla Raptors)

San Antonio Spurs - Dallas Mavericks 109:103 (stan rywalizacji play-off do czterech zwycięstw: 3-2 dla Spurs)

Houston Rockets - Portland Trail Blazers 108:98 (stan rywalizacji play-off do czterech zwycięstw: 3-2 Trail Blazers)