NBA. Gortat uczy się nowych Suns

Dziewięć punktów i osiem zbiórek miał Marcin Gortat w drugim przedsezonowym meczu Phoenix Suns. Jego zespół wygrał na własnym parkiecie 104:93 z Portland Trail Blazers.

Polski środkowy był w poprzednim sezonie najlepszym strzelcem i zbierającym zespołu. Razem z rozgrywającym Stevem Nashem tworzył duet, który swoimi akcjami rozbijał defensywę rywali. Kanadyjczyka w tym sezonie w Phoenix już nie ma, zespół latem przeszedł rewolucję - z poprzedniego składu pozostało zaledwie pięciu zawodników, a w samej pierwszej piątce są trzy nowe twarze - Luis Scola, Michael Beasley i Goran Dragić.

Suns po pierwszych sparingach pokazują, że nadal będą grać szybko. Trzy, cztery podania i rzut - tak było w środę z Sacramento Kings, podobnie w piątek z Portland Trail Blazers. Rozgrywający Goran Dragić szuka raczej strzelców niż podania pod kosz, czy zagrania po zasłonie. Silną bronią Suns będą rzuty z dystansu - w meczu z Blazers trafili 10 z 20 prób. Rzadziej piłka trafia pod obręcz.

Do nieco zmienionego systemu gry Suns Gortat musi się przystosować. W pierwszej połowie meczu z Blazers piłki niemal nie dotykał, gdy już dostał piłkę pod kosz, na siłę próbował rzutu z trudnej pozycji. Lepiej było po przerwie, gdy zaczął być bardziej mobilny w ataku i wykańczał akcje wejściami pod kosz po podaniach od skrzydłowych i raz po zbiórce w ataku.

Z Blazers Polak zagrał w sumie zagrał nieco ponad 29 minut, zdobył dziewięć punktów (4/7 z gry, 1/1 z wolnych), miał osiem zbiórek (dwie w ataku), dwie asysty, dwukrotnie wymusił przewinienia w ataku rywali, blok oraz cztery straty i faul.

Najwięcej punktów dla Suns zdobył rezerwowy Markieff Morris - 14, a po 12 dorzucili Luisc Scola, Wesley Johnson i Shannon Brown. Rozgrywający Goran Dragić miał dziewięć asyst i osiem punktów.

Najskuteczniejszym graczem Blazers był debiutant Damian Lillard (15 punktów, 5 asyst), a po 14 punktów dorzucili Nicolas Batum i Meyers Leonard.

Dla Suns była to pierwsza wygrana w sparingu. Przed pierwszym meczem sezonu (31 października z Golden State Warriors) drużyna Gortata rozegra jeszcze pięć spotkań kontrolnych