Koszykarskie MŚ. Serbia i Turcja w półfinale. Hiszpania za burtą!

To miał być wielki rewanż za zeszłoroczny finał mistrzostw Europy w Polsce. I był - Serbia pokonała Hiszpanów i awansowała do półfinału mundialu w Turcji. Przepustkę do strefy medalowej zapewnił Serbom w ostatnich sekundach odważnym rzutem za trzy Teodosić. W półfinale zagra także Turcja, która rozgromiła Słowenię.

Koszykarze Turcji pokonali w ćwierćfinale w Stambule Słowenię 95:68 i awansowali do półfinału mistrzostw świata. Słoweńcy byli w stanie dotrzymać tempa gospodarzom tylko przez pierwsze 5 minut meczu. Turcy szybko jednak odskoczyli przeciwnikom i do końca spotkania konsekwentnie budowali przewagę. Do zwycięstwa poprowadzili ich przede wszystkim Ilyasova (27 punktów) i Turkoglu (23).

W szlagierowym środowym meczu Serbowie zrewanżowali się Hiszpanom za zeszłoroczną porażkę w Spodku. Nie było jednak łatwo. Przegrywający cały mecz mistrzowie Europy wyrównali w końcówce, jednak na dobrze dysponowanych tego dnia przeciwników to nie wystarczyło. Bohaterem Serbów został Milos Teodosić, który odważnym rzutem za 3 z 9 metrów na 2 sekundy przed końcem rozwiał marzenia Gasola i spółki.

Początek spotkania był wyrównany. Serbowie odskoczyli na kilka punktów dopiero pod koniec pierwszej kwarty, utrzymując prowadzenie do syreny oznajmiającej przerwę. Dobrze spisywali się szczególnie Velickovic i Bjelica, nękający Hiszpanów rzutami z dystansu.

Mistrzowie Europy dogonili Serbów na początku trzeciej kwarty spotkania. Niemal do końca tej części meczu kibice byli świadkami wyrównanej gry punkt za punkt. Ostatnie 10 minut należały jednak do srebrnych medalistów z Polski. Głównie za sprawą skutecznych rzutów Savanovica, Keselja i Bjelicy, którzy najpierw odbudowali przewagę, a później skutecznie jej bronili. Wszystko jednak miało rozstrzygnąć się w końcówce.

Hiszpanie doszli Serbów w ostatnich 2 minutach meczu głownie za sprawą Navarro (24 punkty) i Garbajosa (18 oczek). 25 sekund przed syreną efektownym wsadem stan rywalizacji wyrównał Gasol. Ostatnie słowo należało jednak do Teodosica, który ze stoickim spokojem wyczekał do ostatnich sekund i odważnym rzutem za 3 zapewnił Serbom przepustkę do półfinału. Hiszpanie nie byli w stanie odpowiedzieć i żegnają się z mistrzostwami.

O awans do finału Serbowie powalaczą zwycięzcą meczu Turcja - Słowenia (początek o 20 polskiego czasu).