NBA. Gortat w formie, ale Celtics zatrzymali Suns

Marcin Gortat rzucił 13 punktów i miał 13 zbiórek oraz trzy bloki w przegranym przez jego Phoenix Suns meczu z Boston Celtics 103:115. - Nie wyszliśmy gotowi do walki w tym meczu - powiedział Gortat, dla którego był to 18 mecz z double-double w karierze.
Suns mieli problemy od samego początku. Słabo grali pierwszo piątkowi zawodnicy, Celtics imponowali szczelną i twardą obroną i ich przewaga systematycznie rosła. Już po pierwszej kwarcie Celtics mieli 11 punktów zaliczki, w drugiej powiększyli przewagę do 20 punktów. Świetnie grał Kevin Garnett - w całym meczu rzucił aż 28 punktów, miał też 11 zbiórek. Z zabójczą skutecznością wykorzystywał każdy, nawet najmniejszy błąd kryjących go na zmianę Gortata, Robina Lopeza i Channinga Frye'a.

W połowie trzeciej kwarty po trójce Ray'a Allena i celnym rzucie z półdystansu Kevina Garnetta Celtics osiągnęli najwyższą - 29-punktową przewagę (86:57). Co więcej, w jednej z akcji wybiegający po zasłonach Frye i Vince Carter zderzyli się głowami, upadli na parkiet i już do gry nie powrócili. Wydawało się, że Suns już się nie podniosą. A jednak.

Na przełomie trzeciej i czwartej kwarty rezerwowi Suns prowadzeni przez pozyskanego w zeszłym tygodniu Aarona Brooksa zaczęli odrabiać straty. Z przewagi, która sięgała momentami aż 29 punktów, po dwójkowej akcji Brooksa z Gortatem i w sumie 18 punktach Suns z rzędu zrobiło się tylko 81:91, a siedem minut przed końcem po czterech punktach z rzędu świetnie grającego filigranowego rozgrywającego przewaga najlepszej drużyny Konferencji Wschodniej stopniała do ośmiu punktów. Na więcej Suns nie było stać. Gwiazdy Celtics, choć nie wykonywały rzutów wolnych ze stuprocentową skutecznością, to jednak w najważniejszych momentach trafiały.

- Nie wyszliśmy gotowi do walki w tym meczu. Obdarzyliśmy ich chyba zbyt dużym szacunkiem. Od samego początku było widać kto jest lepszy, kto skuteczniej broni - powiedział Gortat.

Rezerwowi Suns rzucili aż 63 punkty, z czego 17 zapisał na swoim koncie nowy w zespole Aaron Brooks, a 15 Jared Dudley. Marcin Gortat zdobył 13 punktów na przyzwoitej skuteczności (4/8 z gry, 5/6 z wolnych), miał też 13 zbiórek (jedną w ataku), a także trzy bloki: na początku czwartej kwarty zablokował dwa razy z rzędu pozyskanego zaledwie dzień wcześniej przez Celtics Troy'a Murphy'ego, a chwilę później zatrzymał wchodzącego pod kosz Ray'a Allena. To kolejny dobry mecz polskiego środkowego, który zaliczył swoje 18 double-double w karierze (12 w barwach Suns), a od pięciu meczów nie rzuca mniej niż 13 punktów.

Najwięcej punktów dla Celtics rzucił Garnett (28), Rajon Rondo zaliczył kolejny wieczór z double-double - miał 16 punktów i 15 asyst, a żaden z pierwszo piątkowych graczy ekipy z Bostonu nie rzucił mniej niż 13 punktów. Trener Doc Rivers ma jednak mały problem pod koszem. W samej końcówce po wsadzie niefortunnie wylądował Glen Davis i najprawdopodobniej uszkodził lewe kolano. W czwartek ma przejść szczegółowe badania, ale jego kontuzja nie byłaby najlepsza wiadomością dla Celtics - nie w pełni sił są Shaquille O'Neal, Jermaine O'Neal, a także Delonte West.

Celtics przerwali passę czterech zwycięstw z rzędu ekipy z Phoenix. Suns (bilans 31-28) mimo porażki utrzymali dziewiąte miejsce w Konferencji Zachodniej. Do ósmego miejsca gwarantującego grę w play-off tracą po środowych meczach trzy zwycięstwa. W piątek zespół z Arizony gra kolejny wyjazdowy mecz - tym razem z Milwaukee Bucks, a najdłuższą w tym sezonie serię meczów poza własną halą zakończy niedzielny mecz z Oklahoma City Thunder. Transmisji nie zaplanowała żadna polska telewizja.

NBA. Gortat: Lokaut praktycznie pewny >