NBA: Gortat przypieczętował zwycięstwo Orlando

Orlando Magic pokonali w nocy na wyjeździe Philadelphia 76ers 106:100. Marcin Gortat grał 15 minut, w czasie których zdobył sześć punktów i zaliczył tyle samo zbiórek na własnym koszu. Goście bez przerwy próbowali swych sił z linii rzutów za trzy punkty
Zobacz wsad Gortata na Zczuba.tv »

Polak nie zanotował w sobotę żadnej zbiórki w ataku, ale znów może pochwalić się stuprocentową skutecznością - trafił wszystkie trzy swoje rzuty. Przypieczętował także zwycięstwo piorunującym dunkiem.

Rashard Lewis i Hedo Turkoglu zdobyli dla Orlando po 23 pkt. Koszykarze Orlando aż 37 razy rzucali w tym meczu za trzy punkty, co było do tej pory rekordem. Trafili jednak tylko 15 prób. Zwyciężyli dzięki fantastycznemu powrotowi w czwartej kwarcie, którą wygrali 36:20. W tym sezonie grali z 76ers trzy razy i ani razu nie polegli. To ich pierwsza taka passa od sezonu 1997/98.

Courtney Lee dołożył 18, a Howard 12 i Rafer Alston 11 pkt. Zawodnicy zdołali się podnieść po rozczarowującej piątkowej porażce 85:93 z Detroit Pistons we własnej hali. Prowadzący w Southeast Division zespół może się w tej chwili pochwalić statystyką 21-9 w meczach wyjazdowych. To trzeci wynik w całej lidze.

- Jesteśmy dobrzy w ataku - łatwo podsumował Turkoglu. - W pościgu w czwartej kwarcie znokautowaliśmy ich - prosto skomentował Turkoglu. - Bez przerwy trafialiśmy. Wiedzieliśmy, że ich powalimy.

- To chyba jedno z naszych najlepszych zwycięstw w tym roku - powiedział trener Magic, Stan Van Gundy. - Była w tym walka.

Dla 76ers, którzy po tej porażce osiągnęli statystykę 29-29 Andre Iguodala zdobył 22, Willie Green 19 a Thaddeus Young 18 pkt.

- Jestem rozczarowany, ale muszę chylić czoła przed Magic - wyznał Green. - A jednak uważam, że potrafimy grać lepiej w obronie.

Orlando pierwsze prowadzenie osiągnęło dopiero w połowie ostatniej kwarty. Zawodnicy Magic rzucali za trzy jak oszalali. Poprzednio oddali 37 prób w 13 stycznia w Sacramento. Wtedy wygrali 139:107 i ustanowili też inny rekord NBA - trafili aż 23 "trójki". Tym razem Lewis trafił 5 na 8, Lee 4 na 12 a Turkoglu 3 na 5 rzutów. Był to 52. z rzędu mecz Rasharda Lewisa, w którym trafia on za trzy.

- Nie poddawaliśmy się. Postanowiliśmy trzymać się tej taktyki - wyjaśnia Turkoglu. - Cieszymy się, że się powiodło.

Słabszy mecz zagrał Dwight Howard. Dużo zaliczył tylko zbiórek (osiem) i faulów. Został wykluczony z gry za szósty na 17,5 s przed końcem spotkania.

W przedostatniej akcji Turkoglu podał piłkę przez całą długość parkietu niekrytemu Gortatowi, który piorunującym dunkiem przypieczętował zwycięstwo.

W Wachovia Center padł rekord frekwencji - 19,703 widzów. Widzowie oglądali jednak porażkę swojej drużyny, która przegrała 8 z 9 ostatnich spotkań z Orlando.

Inne mecze

Zespół Miami Heat pokonał New York Knicks 120:115. 46 punktów dla zwycięzców zdobył Dwyane Wade, który umocnił się na pierwszym miejscu tabeli najskuteczniejszych koszykarzy. Lider Heat miał też 10 asyst, 8 zbiórek, 4 przechwyty i 3 bloki. Po tej wygranej Heat zajmują piąte miejscu w Konferencji Wschodniej.

- Kiedy jestem zły - atakuję. I to właśnie zrobiłem - powiedział Wade, któremu na rozciętą wargę nałożono trzy szwy. Wyrównał on rekord drużyny uzyskując w czwartej kwarcie 24 punkty. Za jego sprawą zespół odrobił kilkunastopunktową stratę w decydującej odsłonie.

W starciu zespołów zajmujących dolne rejony tabeli Memphis Grizzlies ulegli Oklahoma City Thunder 92:99. Tym samym goście przerwali serię siedmiu porażek i odnieśli 14. zwycięstwo w bieżącym sezonie. Sztuka ta udała im się bez najlepszego zawodnika - kontuzjowanego Kevina Duranta.

Utah Jazz pokonali u siebie Sacramento Kings 102:89. "Królowie" są najsłabszą ekipą NBA - mają bilans 13-48. Dla Jazz była to siódma wygrana z rzędu.