NBA: 45 punktów Shaq'a

Tydzień przed swymi 37. urodzinami Shaquille O'Neal zdobył 45 punktów i poprowadził Suns do wysokiego zwycięstwa nad Raptors 133:113. W piątek grali też Magic Marcina Gortata, Polak rzucił 2 punkty.

45 punktów w jednym meczu to najlepszy występ Shaq'a od sześciu lat. - On jest niesamowicie silny. Po prostu przepycha innych i wciska się pod kosz. Nie mieliśmy na niego odpowiedzi - powiedział po meczu trener Raptors Jay Triano.

Skrzydłowy Raptors Chris Bosh narzekał, że sędziowie pozwalali O'Nealowi na zbyt wiele. - To wyglądało jakby on rozbił obóz pod koszem. Wydawało mi się, że jest taki przepis o trzech sekundach w trumnie, ale widać się myliłem - mówił Bosh.

A sam Shaq po meczu był w świetnym nastroju. - Jeśli chcą mnie zatrzymać muszą mnie podwajać albo potrajać. Jeśli tego nie będą robić, zważywszy na to, jak trafiam teraz wolne, to będą za to słono płacić - mówił niespełna 37-letni center.

Shaq trafił 20 z 25 rzutów z gry oraz 5 z 8 rzutów wolnych, miał też 11 zbiórek. Było to pierwsze zwycięstwo Suns bez dwóch ważnych graczy dla zespołu z Arizony - Steve'a Nasha i Amare Staudemire'a.

Debiut Marbury'ego

Do tej pory najdroższy kibic świata  - Stephon Marbury zadebiutował w barwach Boston Celtics. W ciągu 13 minut rzucił 8 punktów, miał 3 straty i 2 asysty, a mistrzowie NBA wygrali z Indianą Pacers 104:99. 30 punktów dla ekipy z Bostonu zdobył Ray Allen.

7 minut Gortata

Marcin Gortat zagrał siedem minut w przegranym przez Orlando Magic meczu z Detroit Pistons (85:93). Polak zdobył dwa punkty i miał jeden faul. Najskuteczniejszym graczem ekipy z Florydy był Dwight Howard - zdobył 21 punktów i 13 zbiórek. Pistons do zwycięstwa poprowadził Richard Hamilton (31 punktów).