EuroBasket 2015. Ćwierćfinał nie dla Polski. Gasol załatwił Gortata

Hiszpania pokonała Polskę w 1/8 finału mistrzostw Europy 80:66. 30 punktów, 7 zbiórek i cztery asysty miał Pau Gasol. Marcin Gortat miał dziewięć punktów i dwie zbiórki.
Hiszpania
Pau Gasol 30, Mirotić 15, Llull 12, Ribas 5, San Emeterio 0, Aguilar 0 - Rodriguez 8, Claver 5, Reyes 4, Hernangomez 1, Vives
Polska
Kulig 10, Ponitka 9, Waczyński 9, Slaughter 9, Gortat 9 - Karnowski 6, Zamojski 5, Cel 5, Czyż 2, Skibniewski 2, Gruszecki 0, Koszarek 0
Hiszpanie zaczęli w swoim stylu. Grali szybko, dużo rzucali z dystansu i po pierwszej kwarcie prowadzili 25:20. Potem Polacy zaczęli systematycznie spowalniać grę i zaczęli zmniejszać. Do przerwy tracili tylko dwa punkty (41:39), a przed czwartą kwartą był remis po 55.

Bardzo dobrze grał naturalizowany Amerykanin A.J. Slaughter, który do 9 punktów dołożył cztery asysty. Solidny był też Adam Waczyński, który nie miał pozycji do rzutów z dystansu, ale punktował po wejściach pod kosz, a także Mateusz Ponitka, który tradycyjnie imponował wszechstronnością, ale na początku trzeciej kwarty złapał dwa szybkie faule i większość tej części meczu przesiedział na ławce. Zaimponował też Przemysław Karnowski - zmiennik Marcina Gortata dwa razy w ataku ograł Pau Gasola, raz w obronie Hiszpanowi w sprytny sposób zabrał piłkę.

Czwarta kwarta dla Polaków zaczęła się fatalnie. W niespełna dwie minuty trzy faule popełnił Przemysław Zamojski, dwa razy z rzędu do kosza trafił Sergio Llull, potem trójkę dołożył Sergio Rodriguez i zrobiło się siedem punktów różnicy (62:57). Potem Gortatowi trójkę sprzed nosa trafił Gasol, a Rodriguez ograł Waczyńskiego i było już 69:57.

Hiszpanie rozkręcali się z sekundy na sekundę, Gasol trafił jeszcze dwie trójki i powiększyli przewagę do 20 punktów. Polacy do kosza nie trafiali. Pierwsze punkty z gry zdobyli dopiero na 2:20 przed końcem, gdy spod kosza trafił Gortat. Ostatecznie przegrali 80:66

Najwięcej punktów dla reprezentacji Polski - 10 - rzucił Damian Kulig. Gortat miał dziewięć punktów, dwie zbiórki, dwie asysty i pięć fauli. Po dziewięć punktów dorzucili Waczyński i Ponitka.

Najwięcej punktów dla Hiszpanii - 30 - rzucił Pau Gasol. Gracz Chicago Bulls zdominował mecz. Dołożył 7 zbiórek i 4 asysty.

Polska cierpi na hiszpański kompleks. To 14. z rzędu przegrany mecz biało-czerwonych z Hiszpanią.

W ćwierćfinale rywalem Hiszpanii będzie Grecja, która pokonała w 1/8 finału Belgię 75:54.

Komentarze (39)
  • kieja

Oceniono 78 razy 68

Brawo za 3 wspaniałe kwarty!!!!! Nie rozumiem gdzie się podziało doświadczenie - Gortat, nasz 'lider' wyglądał jak zagubione dziecko, Koszmarek w tym meczu nie dość, że zagubiony, to przestraszony (całe szczęscie, że był AJ). Młodzi Karnowski i Ponitka mimo wydawałoby się przepaści w doświadczeniu zaprezentowali się o niebo lepiej. Gasol pokazał Gortatowi jak się powinien zachować lider i poprowadził Hiszpanię do zwycięstwa.

• Oceniono 52 razy 42

Szkoda, że przegraliśmy mecz z Hiszpanią na własne życzenie. Zdecydował o tym początek czwartek kwarty - w jednej akcji Zamojski sfaulował trzy razy pod rząd! Przez to cała drużyna wypadła z rytmu!
    Gdzie była nasza polska gwiazda NBA w najważniejszym meczu na Eurobaskecie?! Marcin Gortat w tym spotkaniu był cieniem samego siebie (jak i w całym turnieju). W ciągu 26 minut rzucił 9 punktów i miał 2 zbiórki. WSTYD! Dla porównania Pau Gasol (też gra w NBA) rzucił Gortatowi 30 punktów (6/7 za 3 pkt). Niestety, Marcin nie pokazał, że gra na poziomie najlepszej ligi świata.
    Brawa dla naszych koszykarzy za postawę mistrzostwach Europy - pokazali walkę, charyzmę, pomysł na grę. Mamy wielki potencjał w młodych koszykarzach - warto to wykorzystać w kolejnych latach!

• spectator_zm

Oceniono 63 razy 39

No i koniec Eurobasketu dla nas. Zresztą tylko naiwni głupcy mogli uwierzyć, ze można pokonać Hiszpanię.
    Nie chcę więcej oglądać w reprezentacji Marcina Gortata. To wielki wstyd, by tak doświadczony, grający regularnie w NBA gracz wypadał tak blado na tle już nie tylko Gasola (przepaść, lata świetlne), ale młodszych i niedoświadczonych kolegów z reprezentacji. Pau Gasol był prawdziwą gwiazdą i wielkim liderem reprezentacji Hiszpanii w dzisiejszym meczu. Marcin Gortat był kulą u nogi, hamulcowym i psychicznym obciążeniem dla pozostałych naszych graczy. Niech spada na bambus!

• cxubmsqq1

Oceniono 37 razy 23

Polska zagrala na tych ME o wiele lepiej niz na poprzednich, gdzie wygrala raptem jeden mecz. Jest postep.

Nie ma tez Polska 'kompleksu Hiszpani', p. redaktorze. Jest on niej od wielu/wielu lat slabsza wiec ... przegrywa. Czy mamy kompleks amerykanski? A kiedy z nimi wygralismy ostatnio? Polska druzyna to obecnie europejski 'sredniak'.

Krytykowany Gortat takze zagral o niebo lepiej niz 2 lata temu! Zupelnie nie rozumiem krytyki tego zawodika - przeciez on NIGDY nie byl jakims asem NBA! Polscy zakompleksieni komentatorzy/kibice uwazaja, iz jest on KIMS w NBA. KIMS to jest Gasol, nie Gortat!

Sfrustrowany spec GW Cegielski (czy jak mu tam) pisal kilka dni temu, iz Polska ma szanse na I miejsce w grupie... Potem gralismy z Izraelem.... Takie 'chciejstwo', brak obiektywizmu dmuchanie balonu jest bez sensu. Jak rowniez wyzywanie sie teraz na Gortacie! On byl, jest i bedzie o klase gorszy od Hiszpana!

• Zbyszek Przybyła

Oceniono 21 razy 19

Jak można być centrem i nie grać tyłem do kosza, jak widzę jak Gortat gra tyłem i nagle odwraca się i rzuca z odchylenia to jak bym widział zawodnika który dopiero zaczyna przygodę z koszykówką, przecież on tych gości powinien rozje... pod tym koszem :>

• scoobydoo1943

Oceniono 18 razy 16

Duzy sukces jak na nasza druzyne, tak skomentuje sam udzial w 1/8 finalu.
    Hiszpanie mimo chwilowych klopotow i tak sa lepszym zespolem.
    Wycieczki komentatorow w strone Gortata jako "polskiej gwiazdy NBA" sa raczej przesadzone.

• eldorius

Oceniono 16 razy 12

Brawo chłopaki!!! Kto walczył to walczył. Gdyby wybierano najgorszego pod każdym względem koszykarza, to nikt nie miałby szans prześcignąć Gortata. :)

• rulz007

Oceniono 30 razy 12

Gortat dno! a ten pan który w niecałą minutę załapał trzy faule, niech wraca do szkoły..