EuroBasket 2015. Ćwierćfinał nie dla Polski. Gasol załatwił Gortata

Hiszpania pokonała Polskę w 1/8 finału mistrzostw Europy 80:66. 30 punktów, 7 zbiórek i cztery asysty miał Pau Gasol. Marcin Gortat miał dziewięć punktów i dwie zbiórki.

Hiszpanie zaczęli w swoim stylu. Grali szybko, dużo rzucali z dystansu i po pierwszej kwarcie prowadzili 25:20. Potem Polacy zaczęli systematycznie spowalniać grę i zaczęli zmniejszać. Do przerwy tracili tylko dwa punkty (41:39), a przed czwartą kwartą był remis po 55.

Bardzo dobrze grał naturalizowany Amerykanin A.J. Slaughter, który do 9 punktów dołożył cztery asysty. Solidny był też Adam Waczyński, który nie miał pozycji do rzutów z dystansu, ale punktował po wejściach pod kosz, a także Mateusz Ponitka, który tradycyjnie imponował wszechstronnością, ale na początku trzeciej kwarty złapał dwa szybkie faule i większość tej części meczu przesiedział na ławce. Zaimponował też Przemysław Karnowski - zmiennik Marcina Gortata dwa razy w ataku ograł Pau Gasola, raz w obronie Hiszpanowi w sprytny sposób zabrał piłkę.

Czwarta kwarta dla Polaków zaczęła się fatalnie. W niespełna dwie minuty trzy faule popełnił Przemysław Zamojski, dwa razy z rzędu do kosza trafił Sergio Llull, potem trójkę dołożył Sergio Rodriguez i zrobiło się siedem punktów różnicy (62:57). Potem Gortatowi trójkę sprzed nosa trafił Gasol, a Rodriguez ograł Waczyńskiego i było już 69:57.

Hiszpanie rozkręcali się z sekundy na sekundę, Gasol trafił jeszcze dwie trójki i powiększyli przewagę do 20 punktów. Polacy do kosza nie trafiali. Pierwsze punkty z gry zdobyli dopiero na 2:20 przed końcem, gdy spod kosza trafił Gortat. Ostatecznie przegrali 80:66

Najwięcej punktów dla reprezentacji Polski - 10 - rzucił Damian Kulig. Gortat miał dziewięć punktów, dwie zbiórki, dwie asysty i pięć fauli. Po dziewięć punktów dorzucili Waczyński i Ponitka.

Najwięcej punktów dla Hiszpanii - 30 - rzucił Pau Gasol. Gracz Chicago Bulls zdominował mecz. Dołożył 7 zbiórek i 4 asysty.

Polska cierpi na hiszpański kompleks. To 14. z rzędu przegrany mecz biało-czerwonych z Hiszpanią.

W ćwierćfinale rywalem Hiszpanii będzie Grecja, która pokonała w 1/8 finału Belgię 75:54.