EuroBasket 2011. Hiszpania i Francja idą jak burza

Cztery zespoły bez porażki w EuroBaskecie 2011. Hiszpanie ograli Brytyjczyków, Litwini - Turków i te zespoły najprawdopodobniej zmierzą się o pierwsze miejsce w grupie A.

Litwini, gospodarze koszykarskich ME, są pierwszymi pogromcami wicemistrzów świata. W piątek zwyciężyli 75:68, 12 punktów rzucił Darius Songaila, a po 11 dołożyli Simas Jasitis i Rimantas Kaukenas. Najwięcej dla Turcji zdobył Ersan Ilyasova - 20.

Hiszpania, prowadzeni przez braci Gasol, pokonała w Poniewieżu Wielką Brytanię 86:69. Broniący tytułu Hiszpanie odnieśli trzecie zwycięstwo w turnieju, wcześniej pokonali biało-czerwonych oraz Portugalczyków. Brytyjczycy pozostają bez wygranej.

W grupie B na razie bez porażki są Serbowie, którzy pokonali Izrael, oraz Francuzi, którzy zwyciężyli z Niemcami.

Sobota jest dniem przerwy w rywalizacji w grupie A. Biało-czerwoni w niedzielę zmierzą się z Turcją, a poniedziałek w ostatnim spotkaniu z Wielką Brytanią.

Piątek był dniem przerwy dla drużyn grup C i D. W pierwszej rundzie zespoły rywalizują w czterech sześciodrużynowych grupach. Do drugiej fazy awansują po trzy najlepsze z każdej z nich.

Do ćwierćfinałów, rozgrywanych w nowoczesnej Kowno Arena, awansują po cztery najlepsze zespoły z grup E i F. Od tej pory rywalizacja toczyć się będzie systemem pucharowym. Finał - 18 września.