Sport.pl

Prokuratura podała przyczynę wypadku Bjorga Lambrechta podczas Tour de Pologne

Prokuratura rejonowa w Rybniku ustaliła, że przyczyną tragicznego wypadku Bjorga Lambrechta podczas tegorocznej edycji Tour de Pologne był odblask drogowy. 22-letni kolarz zmarł 5 sierpnia po wypadku, do którego doszło w miejscowości Bełk w powiecie rybnickim.

Od 6 sierpnia prokuratura rejonowa w Rybniku prowadzi śledztwo ws. śmierci Bjorga Lambrechta. Śledczy przesłuchali w tej sprawie m.in. kolarzy, którzy jechali w pobliżu belgijskiego kolarza. - Jeden z nich, jadący około 20 metrów za belgijskim kolarzem zeznał, że widział, jak zawodnik podskakuje, a potem traci panowanie nad rowerem i zjeżdża w lewo. Bardziej precyzyjne są zeznania dwóch bezpośrednich świadków, którzy widzieli jak Belg po najechaniu na przydrożny odblask traci panowanie nad kierownicą, nad którą próbuje odzyskać kontrolę i wjeżdża do rowu - informuje portal rmf24.pl.

Drogowy odblask przyczyną wypadku

Przyczyną wypadku było więc najechanie przez Lambrechta na odblask drogowy, który wystawał 1,5 cm nad jezdnię. - To smutna konstatacja, że odblaski, które mają poprawiać bezpieczeństwo na drodze, stały się przyczyną takiej tragedii - powiedziała prok. Pawela-Szendzielorz, cytowany przez PAP.

Do tragicznego wypadku doszło na 50. kilometrze trzeciego etapu Tour de Pologne z Chorzowa do Zabrza. Lambrecht na prostej drodze wpadł do rowu i z impetem uderzył klatką piersiową w betonowy przepust. Zmarł podczas operacji w szpitalu w Rybniku. Później w sieci pojawiło się nagranie z wypadku belgijskiego kolarza:

 
Więcej o:
Komentarze (62)
Prokuratura podała przyczynę wypadku Bjorga Lambrechta podczas Tour de Pologne
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 40 razy 32

  4 lata i dalej nie wiadomo czy konwój Beaty "Spotkajmy się w drodze" Szydło miał włączone sygnały dźwiękowe czy nie.

  Ja wiem, że to trudna sprawa do rozwiązania
  skoro świadkowie mówią, że syren nie było,
  a Szydło i jej ochrona mówią, że były...

 • spectator_zm

  Oceniono 18 razy 14

  No tak, winny odblask... Zaaresztować i do paki!
  Na drogach takich odblasków są tysiące, kolarze doskonale je znają i wiedzą jak po nich jeździć. Nie wyobrażam sobie, by którykolwiek kolarz nie przejeżdżał po takich odblaskach. Przecież jadąc zwartą grupą niekiedy nie sposób ich ominąć.
  To nie odblask był winny tylko dekoncentracja kolarza, lub jego niedyspozycja spowodowana niskim poziomem cukru. Na tym wątku należałoby się skupić, a nie zawracać głowę jakimiś odblaskami...

 • gorzowskiszlachcic

  Oceniono 14 razy 12

  Trzeba skazać odblask na karę więzienia...i niech klawisze trzymają go w monitirowanej celi zeby przypadkiem nie powiesil sie na leżąco

 • wojtek45-1

  Oceniono 19 razy 9

  Odblask drogowy, poprawia bezpieczeństwo kierowców w złych warunkach. wyznacza drogę.
  Z tego co rozumiem zabity kolarz wyjechał poza pole drogi i się zabił.
  Winien był nie odblask, tylko kolarz, albo organizator, który o tym nie uprzedził, chociaż to ostatnie wydaje się wątpliwe.

 • takaprawda2015

  Oceniono 21 razy 9

  Odblaski były na całej trasie. Tylu ich jechało, a tylko ten jeden akurat przez odblask wypadł z drogi.
  Ciekawe czemu akurat odblask był winny, a nie przepust czy rów??

 • maks1956

  Oceniono 12 razy 8

  szybka jest ta pisowska prokuratura szkoda ze w innych sprawach nie są tacy szybcy

 • zembaty66

  Oceniono 9 razy 7

  Te odblaski MAJĄ WYSTAWAĆ. Ich rola jest taka, że przysypiającemu w trasie kierowcy dają znać charakterystycznym stukaniem, że zjeżdża na pobocze. Mam nadzieję, że teraz nie zacznie się ogólnopolska akcja "spłaszczania" odblasków.

 • jep23

  Oceniono 7 razy 7

  Na nagraniu widać, że on skręca gwałtownie w lewo jadąc metr od wystających znaków. Albo
  chciał wyprzedzić poboczem kolumnę,albo stracił przytomność.

  youtube.com/watch?v=aMTbJhPp4DM

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX