Sport.pl

Polski kolarz był świadkiem wypadku Bjorga Lambrechta. "Nie miał szans ucieczki"

- Nie miał szans ucieczki, stracił panowanie nad rowerem. Widziałem, jak był skulony w rowie, ale myśleliśmy, że nic poważnego mu się nie stało - o śmierci Bjorga Lambrechta mówi Marek Rutkiewicz (CCC) w rozmowie z TVP Sport.

Trzeci etap kolarskiego wyścigu Tour de Pologne wystartował na Stadionie Śląskim w Chorzowie, skąd kolarze udali się do Zabrza (150 km). Po tym, jak przejechali kilkanaście kilometrów, zaczął padać deszcz, a w peletonie doszło do kraksy. Bjorg Lambrecht uległ poważnemu wypadkowi. Na prostym odcinku drogi najechał na odblask wystający ponad asfalt, stracił panowanie nad rowerem i wpadł do rowu. Tam uderzył w betonowy przepust, który spowodował rozległe obrażenia klatki piersiowej i jamy brzusznej. Po blisko godzinnej reanimacji udało się przywrócić funkcje życiowe kolarza, który został przetransportowany do szpitala, gdzie zmarł na stole operacyjnym.

Jednym ze świadków tragedii był Marek Rutkiewicz, 38-letni kolarz.

- To było osiem pozycji przede mną. Widziałem, jak nagle stracił panowanie nad rowerem i od razu skręcił w lewo w rów. Akurat był tutaj przejazd betonowy. Nie miał szans ucieczki, stracił panowanie nad rowerem. Widziałem, jak był skulony w rowie, ale myśleliśmy, że nic poważnego mu się nie stało - mówił Marek Rutkiewicz w rozmowie z TVP Sport.

Marczyński o wypadkach w kolarstwie. "Trochę skóry zostawiłem na asfalcie"

Wielka strata dla świata kolarstwa

Lambrecht był jednym z najbardziej utalentowanych młodych belgijskich kolarzy. Profesjonalny kontrakt z Lotto Soudal podpisał w zeszłym roku, był również wicemistrzem świata do 23 lat. To druga śmierć w historii Tour de Pologne - w 1967 roku na trasie zginął Jan Myszak. 22-letni kolarz Legii Warszawa wziął udział w kraksie, w wyniku której doznał obrażeń głowy i zmarł w szpitalu kilka godzin później.

Więcej o:
Komentarze (18)
Polski kolarz był świadkiem wypadku Bjorga Lambrechta. "Nie miał szans ucieczki"
Zaloguj się
 • ezo-mir

  Oceniono 6 razy 6

  Proponuje obejrzeć jak wyglądają wyścigi po krajach Beneluksu. Wysepek, wyniesionych przejść i skrzyżowań, zwężeń jezdni tam co nie miara.
  To nie jest przeszkodą by puścić taką ulicą wyścig kolarski.

 • haha-to-ja

  Oceniono 4 razy 2

  ile jeszcze będzie artykułów redakcjo? nie wstyd tak żerować na tragedii???

 • d33mariusz

  Oceniono 4 razy 2

  Chłopak miał niesamowitego pecha. Widać tak miało być. Bardzo współczuję rodzinie. Zawsze to wielka tragedia gdy umiera młody człowiek.

 • bugaboo

  Oceniono 1 raz 1

  Poprawcie to bo Rutkiewicz nie jeździ w CCC

 • cracken001

  Oceniono 4 razy -4

  Jak sie Traci panowanie nad rowerem,to sie z niego zeskakuje

 • kichchi

  Oceniono 11 razy -9

  ktoś powinien beknąć że puścił wyścig po drodze z tymi plastikowymi garbami

 • kuku666

  Oceniono 10 razy -10

  Nie wyobrażam sobie, jak można zginąć od tego typu lekkiej kolizji. Rozumiem kiedy się porusza z dużą prędkością, ale na rpwerku powinno się to skończyć co najwyżej siniakami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX