Giro d'Italia: Viviani zdyskwalifikowany. Gaviria zwycięzcą trzeciego etapu

Elia Viviani (Deceuninck-Quick Step) był najszybszy na finiszu trzeciego etapu wyścigu Giro d'Italia, ale to nie Włoch został zwycięzcą. Jury zdyskwalifikowało zawodnika za zmianę linii jazdy i triumf przypadł Kolumbijczykowi Fernandowi Gavirii (UAE).

Viviani za wszelką cenę chciał powetować sobie niepowodzenie na drugim etapie, kiedy przegrał sprint z Niemcem Pascalem Ackermannem (Bora-Hansgrohe). Jednak Włoch atakując przed metą zmienił tor jazdy, przeszkadzając innym kolarzom, za co został później zdyskwalifikowany. Po korekcie zwycięzcą trzeciego etapu Giro d'Italia został Kolubijczyk Fernando Gavirię (UAE-Team Emirates), na drugiej pozycji sklasyfikowano Francuza Arnauda Demare'a (Groupama-FDJ), a na trzeciej wspomnianego Ackermanna. Szóste miejsce zajął reprezentujący Włochy i polską grupę CCC Jakub Mareczko.

W czołowej grupie przyjechał na metę też Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) - w poniedziałek był 19. - i utrzymał szóstą lokatę w klasyfikacji generalnej. Ma 33 sekund straty do lidera, którym pozostał Słoweniec Primoż Roglicz (Jumbo-Visma). We wtorek kolarze będą mieli do przejechania 235 km z Orbetello do Frascati. Rywalizacja w 102. edycji Giro zakończy się 2 czerwca w Weronie etapem jazdy indywidualnej na czas.