Sport.pl

Kolarstwo. Froome się broni. "Leczę objawy astmy. Mam nadzieję, że inni astmatycy nie odstawią teraz inhalatorów"

U Chrisa Froome'a wykryto zbyt wysoki poziom salbutamolu. Grozi mu dyskwalifikacja. - Leczę objawy astmy - broni się czterokrotny zwycięzca Tour de France.

Podwyższony poziom salbutamolu (leku na astmę rozszerzającego oskrzela) wykryto u Froome’a podczas wyścigu Vuelta a Espana. Brytyjczyk go wygrał, ale nie wiadomo, czy zrobił to uczciwie. Miał dwa razy wyższe stężenie salbutamolu niż dozwolone. - Rozumiem, że to szok dla wielu ludzi. Ale ja nie złamałem żadnych przepisów antydopingowych. Zażywałem tylko dozwolone dawki, prawda wyjdzie na jaw - powiedział w rozmowie z BBC.

Froome poprosił, by nie łączyć tej informacji z wpadkami dopingowymi innych kolarzy, m.in. Lance’a Armstronga. - To zupełnie inna sytuacja. UCI (Międzynarodowa Unia Kolarska) poprosiła mnie o szczegóły zażywania przeze mnie salbutamolu. Razem chcemy się dowiedzieć, co się właściwie stało. Bo to jest popularny lek używany w leczeniu astmy, a ja leczę jej objawy. Startuję mimo choroby już dziesięć lat i nigdy nie przekroczyłem dozwolonego limitu przyjmowanych dawek - stwierdził.

Froome wyraził przy okazji obawę, czy sportowcy z astmą nie będą teraz kosztem swojego zdrowia odstawiali inhalatory. „To smutne, co się teraz o nich myśli, ale mam nadzieję, że nie będą tego robić. Nie mają za co się wstydzić” - napisał.

Więcej o:
Komentarze (8)
Kolarstwo. Froome się broni. "Leczę objawy astmy. Mam nadzieję, że inni astmatycy nie odstawią teraz inhalatorów"
Zaloguj się
 • vc.0

  Oceniono 4 razy 2

  hehe, niech zadzwoni do Maryjana z Bjergen. ona mu powie jak sie takie sprawy zalatwia :) Sport to zdrowie!

 • qwerfvcxzasd

  Oceniono 4 razy 2

  To może niech startuje na paraolimpiadzie?

 • buehacz

  Oceniono 3 razy 1

  Osiągnięcie wykrytego stężenia wymagało przyjęcia przez Froome'a podczas etapu 32 pojedynczych dawek z inhalatora (lub odpowiednik w tabletkach). Niech osoby cierpiące na astmę wyobrażą sobie taką "leczniczą" ilość.

 • pierre_doleto

  Oceniono 3 razy 1

  Ta astma to błogosławieństwo i niemal warunek wstępny do bycia "super-sportowcem".
  W Norwegii np. bez astmy, dupa blada.

 • boromir195419

  0

  Doping to doping . Leki na astmę zwiększają wydolność organizmu . Dopuszczanie astmatyków w kolarstwie , biegach narciarskich , biatlonie ip, to OLBRZYMIE oszustwo względem ciężko trenujących innych zawodników i to nie ma nic wspólnego ze sportem .To po prostu skandal i robienie idiotów ze sportowców i kibiców.

 • led47

  Oceniono 2 razy 0

  Tylko bedąć astmatykiem masz szansę na medale w dowolnej dyscyplinie!

 • japiota

  Oceniono 2 razy 0

  Ze względu na wolny metabolizm muszę jeździć na rowerze z silnikiem. Mam nadzieję że teraz chorzy na wolny metabolizm nie będą musieli kosztem swojego zdrowia odstawić silniczki

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX