Sport.pl

Kolarstwo. Dalszy ciąg skandalu w PZKol. Szokujące szczegóły

Ciąg dalszy afery w PZKol. Tym razem "Przegląd Sportowy" podał nowe, szokujące historie, m.in. o wykorzystywaniu seksualnym czy obcinaniu pensji za każde nieposłuszeństwo.

Piotr Kosmala, były wiceprezes związku, niedawno w rozmowie ze "Sportowymi Faktami" stwierdził, że kilka miesięcy temu prezes PZKol Dariusz Banaszek zlecił audyt renomowanej firmie prawniczej, by "przeciąć wszelkie spekulacje, dotyczące ewentualnych nieprawidłowości natury podatkowo-finansowej, których miała dopuścić się ważna osoba w środowisku kolarskim".

Podobno audyt wykazał, że "wątki finansowe nie są jedynymi, bowiem istotą nadużyć […] były kwestie natury również obyczajowej". - Uczestnicy tych zdarzeń poinformowali, że byli zastraszani, a dopuszczający się tych czynów nie tolerował sprzeciwu i wszystko, co się działo w grupie przez niego prowadzonej, miało w niej pozostać – dodaje Kosmala.

Były wiceprezes nie zdradza nazwiska osoby, o której mówi. Ale jeśli potwierdzą się słowa Kosmali, jeden z najważniejszych ludzi polskiego kolarstwa w ostatnich latach odpowie za zastraszanie zawodniczek, seks z nieletnimi, a nawet za gwałt i podawanie leków prowadzących do utraty świadomości.

Teraz anonimowe historie przedstawia "Przegląd Sportowy". "Słuchaliśmy historii o niekończących się zgrupowaniach, podczas których kontakt z rodziną (która wcześniej słyszała zapewnienia o opiece, świetnych warunkach i bezpieczeństwie) był utrudniony. Wszystkie osoby, z którymi rozmawialiśmy mówią, że jakakolwiek niesubordynacja wiązała się z obcinaniem pensji pod szyldem nieposłuszeństwa. A jednocześnie długo wszyscy się na to godzili" - czytamy.

Do tego dochodzą zarzuty dotyczące nieprawidłowości, nadużyć oraz łapówkarstwa. Działacze przejmowali procenty od nagród, a czasem nawet od kontraktów - od 20 do 50 proc. Bardzo ważna jest również sprawa wykorzystywania seksualnego. - Najpoważniejszy zarzut, który pada w rozmowach, to gwałt. – (...) Już nie pamiętam po co poszłam do pokoju, zawołał mnie po prostu, i rzucił się... no i mogę powiedzieć, że doszło do gwałtu – przyznała jedna z pokrzywdzonych.

Prezes PZKol Dariusz Banaszek zlecił audyt, by wyjaśnić te kwestie. Ostatecznie osobiście przerwał audyt. Nie wiadomo, dlaczego.

Komentarze (51)
Kolarstwo. Dalszy ciąg skandalu w PZKol. Szokujące szczegóły
Zaloguj się
 • fletniapana

  Oceniono 14 razy 6

  Jakoś nie potrafię znaleźć na portalu gazeta.pl informacji o dziennikarzach oskarżonych przez feministki o gwałt i molestowanie. Wszyscy o tym piszą a gazeta.pl milczy.

  kobieta.onet.pl/ujawniaja-hipokryzje-lewicowych-przedstawicieli-swiata-mediow-podaja-nazwiska-i/f5j6ryb

 • 4v

  Oceniono 8 razy 6

  "seks z nieletnimi"??? jeśli chodzi o osoby poniżej 15-roku życia (jak starsze to już nie przestępstwo) to po prostu brakuje słów. choć ja zawsze powtarzałem, że skala molestowań seksualnych jest na świecie olbrzymia i nie można tego sprowadzić tylko do poziomu księży. właśnie w środowiskach sportowo-artystycznych takich zdarzeń jest NAJWIĘCEJ.

  polecam się zabrać za trenerów tanecznych. pamiętam z 20 lat temu były jakieś mistrzostwa europy w tańcu nowoczesnym dla młodzieży. jedna ekipa (zagraniczna chyba) występowała bez staników w prześwitujących bluzkach. ja to oglądałem w szoku. to było normalnej, o normalnej porze transmitowane przez TV. dziewczyny miały czarne prześwitujące bluzki. to było chore. normalnie jak bym wspominał sen, ale to nie był sen.

  świat jest okropny, a głupi rodzice dają te swoje dzieciaki w łapy różnym zboczeńcom. dla kariery. dla dużej kasy na starość i wygodne życie. pie...ni egoiści.

 • boliver

  Oceniono 7 razy 5

  Kiedy prokuratura polozy temu kres ???

 • 1adasq

  Oceniono 6 razy 4

  warunki na zgrupowaniach miałyśmy dobre, a wszystko to zasługa naszego prezesa.
  i nie jest prawdą, że nad łóżkami dach przeciekał, szczególnie że prawie nie padało...

 • trans.sib

  Oceniono 8 razy 2

  Nie należy stawiać znaku równości pomiędzy radosnym, progresywnym, demokratycznym i tęczowym molestowaniem przez absolwenta gender studies, a parszywym, seksistowskim, faszystowskim i klerykalnym molestowaniem prawicowym!
  ~Wasz Adam.

 • a.d.b

  Oceniono 6 razy 2

  A swoim Wybieralskim będziecie pisać? Czekamy i obserwujemy usuwanie przypomnień pod tekstami o podobnej tematyce.

 • popieramkukiza

  Oceniono 22 razy 2

  Teraz czekam na duży artykuł o gwałcicielach od Michnika. Mam nawet dla was tytuł "Wyborcza wylęgarnią gwałcicieli i dewiantów seksualnych".

 • partiaznarodem

  Oceniono 16 razy 2

  dajcie artykuł o Waszych dziennikarzach. Czym dłużej go nie puścicie, tym gorzej.

 • krzysio333

  Oceniono 14 razy 2

  Wy lepiej piszcie co się w stołecznej Gazetce dzieje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX