Sport.pl

Giro d'Italia. Przemysław Niemiec: czarna chmura nad kolarstwem

PAP, jb
23.05.2011 16:30
A A A
kolarstwo

kolarstwo (Fot. Alessandro Trovati AP)

Zajmujący 21. miejsce po 15 etapach kolarskiego Giro d'Italia Przemysław Niemiec przygotowuje się do ostatniego tygodnia wyścigu. Jest już bardzo zmęczony, lecz i zadowolony. W poniedziałek, w dniu przerwy, polski debiutant nie odpoczywał, ale ciężko trenował.
Redaktor też człowiek. Zobacz co nas wkurza na Facebook.com/Sportpl »

Jak się jedzie w Giro?

Póki co, dobrze. Bałem się, jak zareaguje mój organizm, bo dotychczas najdłuższy wyścig, w jakim jechałem - Wyścig Pokoju, składał się z dziewięciu etapów. Teraz przejechałem już 15 i jest nieźle, choć przyznam, że ostatni weekend był naprawdę bardzo ciężki. W trzy dni pokonaliśmy 600 kilometrów. Jednak nie dystans jest najgorszy, a przewyższenie. W piątek i sobotę było po 4000 metrów różnicy wzniesień, w niedzielę - 6200 metrów, w sumie ponad 16 tys. metrów. Cały czas góra-dół, podjazdy i zjazdy, bez płaskich odcinków, na których można by odpocząć. Niedzielny etap to już była masakra.

Czy nie sądzi pan, że organizatorzy przesadzili z trudnościami? W niedzielę najlepsi kolarze dojechali do mety w czasie grubo ponad siedmiu godzin.

Rzeczywiście, nigdy nie jechałem tak długiego - nie w sensie dystansu, ale czasu - etapu. Ale nie słyszy się głosów krytyki. Organizatorzy chcą spektaklu. Przy trasie czekają setki tysięcy kibiców, cieszą się, gdy przejeżdżamy. W peletonie wszyscy mówią, że jest ciężko, ale akceptują to. W końcu jazda na rowerze jest naszą pracą.

Jednak pracą niebezpieczną. Na trzecim etapie podczas zjazdu zginął Wouter Weylandt. Widział pan ten wypadek?

Weylandt zjeżdżał przede mną. Widziałem tylko jego ciało w kałuży krwi. Na tym zjeździe jechałem ostrożnie.

Dziś w Hiszpanii poniósł przypadkową śmierć Xavier Tondo, którego zmiażdżyły automatyczne drzwi w garażu.

Usłyszałem o tym na treningu. To szok. Jakaś czarna chmura zawisła nad kolarstwem. Ścigałem się i z Weylandtem, i z Tondo, ale nie znałem ich osobiście.

W Giro pomaga pan Michele Scarponiemu, który walczy o miejsce na podium?

To było ustalone jeszcze przed startem, że cała drużyna pracuje dla Scarponiego, nawet Petacchi. Zostało nas już tylko sześciu, a z górskich pomocników - tylko ja. Walczymy, by Michele stanął na podium i wydaje się, że mamy na to szansę. Pierwsze miejsce jest zarezerwowane dla Contadora. Ja z siebie jestem zadowolony, inni ze mnie również i być może w tym roku wystartuję jeszcze we Vuelta a Espana. A wcześniej na pewno w Tour de Pologne.

Odpoczął pan trochę przed wtorkową jazdą na czas?

Nie było mowy o odpoczynku. Trenowaliśmy na trasie czasówki, która jest bardzo trudna, pod górę, z kątem nachylenia dochodzącym do 12-13 procent. Tylko ostatni odcinek jest trochę wypłaszczony.

Jedzie pan najlepiej z Polaków, co można ocenić jako małą niespodzianką. Pan jest debiutantem, a Sylwester Szmyd startuje w Giro po raz 10.

Sylwek jest od dłuższego czasu chory, bierze antybiotyki, ale chyba ukończy Giro, bo wydaje się, że najgorsze ma za sobą. Z kolei Michał Gołaś do mety na pewno nie dojedzie, ponieważ 28 maja... bierze ślub.

Contador ucieka, rywale słabną w Giro d'Italia »


Zobacz więcej na temat:

Zobacz także
  • Alberto Contador Giro d'Italia. Contador wygrał czasówkę
  • Lance Armstrong Kolarstwo. Lance i przyjaciele oszuści
  • Xavier Tondo Kolarstwo. Xavier Tondo zginął we własnym garażu
Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane