Kto jedzie na Tour de Pologne: Gwiazdozbiór kolarski

Mistrz olimpijski w jeździe na czas Fabian Cancellara, mistrz olimpijski w wyścigu ze startu wspólnego Samuel Sanchez, drugi w tegorocznym Tour de France Cadel Evans pojadą w rozpoczynającym się jutro w Warszawie Tour de Pologne.

Najlepsze grupy na starcie Tour de Pologne ?

A to nie wszyscy kolarze znani przeciętnemu kibicowi tej dyscypliny. Bracia Andy i Franck Schleckowie z Luksemburga dzielnie walczyli w Tour de France. Młodszy Andy wygrał klasyfikację młodzieżowców. Franck długo był liderem, zajął ostatecznie szóstą pozycję. Niemiec Jens Voigt z tej samej grupy - CSC - co Luksemburczycy jest bohaterem każdego wyścigu, w którym startuje. Lubi uciekać, pokazywać się na trasie. W Tour de Pologne dwukrotnie był drugi. Włoch Franco Pellizotti ukończył Giro d'Italia tuż za podium. Hiszpan José Iván Gutiérrez był kiedyś wicemistrzem świata...

Wymieniać kolarzy z sukcesami, którzy przyjechali na polski wyścig można by jeszcze długo. Zajęłoby to kilka linijek. W ostatnich latach tegoroczny wyścig ma chyba najlepszą obsadę. Obecność Evansa na liście startowej to tak jakby na jeden z turniejów tenisowych przyjechał Rafael Nadal albo Roger Federer, a przyjazd Cancellary czy Sancheza tuż po tak udanych dla nich igrzyskach w Pekinie byłby równoznaczny z przyjazdem na mityng lekkoatletyczny najszybszego człowieka świata Usaima Bolta.

Maja Włoszczowska dziennikarką ?

Pojawiają się opinie, że kolarze zjeżdżają na TdP, by się przejechać, pooglądać ładne hostessy, że dostali taki nakaz od sponsorów własnych grup, którzy rozkręcają swój interes w Polsce. Ale prawda jest też taka, że wyścig zyskał na świecie tak wielkie znaczenie, że nikt nie przyjeżdża tu już z musu.

Międzynarodowa Unia Kolarska niedawno przedłużyła TdP na kolejne cztery lata licencje ProTour. Dała ten certyfikat tylko pięciu wyścigom. Polska impreza znajdzie się już na pewno w światowym kalendarzu UCI razem z takimi wyścigami jak Tour de France czy Giro d'Italia. Daje to gwarancję przyjazdu najsilniejszych grup. Kolarze będą walczyć o punkty w klasyfikacji ProTour, a co za tym idzie o wyższe kontrakty itp. Tour de Pologne w tym roku transmituje obok TVP Eurosport 2, ale w przyszłym roku trafi do stacji Eurosport 1, bardziej popularnej i mającej większy zasięg.

Bettini wygrał 12 etap Vuelta a Espana ?

- Słyszę czasami zarzuty pod adresem naszego wyścigu. Chyba jesteśmy jacyś zakompleksieni. Bo to nie jest przypadek, że we wszystkich klasyfikacjach, czy to bezpieczeństwa, organizacji, zakwaterowania na 100 pkt od wielu niezależnych ekspertów dostajemy najwyższe noty. Nie prosiłem też Cancellary, żeby tu przyjechał, nie płaciłem mu pod stołem. On sam zgłosił się zaraz po olimpiadzie - mówi dyrektor wyścigu Czesław Lang.

Tour de Pologne nadal brakuje jednego - dobrego polskiego kolarza. W tym roku po raz pierwszy w zawodowej historii wyścigu pojedzie narodowa reprezentacja Polski. Liderami tej drużyny będą Dariusz Baranowski, trzykrotny zwycięzca z lat 90., i Marek Rutkiewicz. Jeśli któryś z nich zajmie miejsce na podium w starciu z najlepszymi, a inni Polacy powalczą o zwycięstwa etapowe, Tour de Pologne ma szansę zrobić poważny krok do przodu i zyskać na popularności, choć i tak mu jej nie brakuje. - Liczę na to, że w tym roku wyścig obejrzą 3 mln widzów - zapowiada Lang. Nie ma w Polsce bardziej oglądanej imprezy.

Zwycięzcy z ostatnich lat

1998 - Siergiej Iwanow (Rosja/TVM Farm Frites)

1999 - Tomasz Brożyna (Polska/Mróz)

2000 - Piotr Przydział (Polska/Mat Ceresit CCC)

2001 - Ondriej Sosenka (Czechy/CCC Mat)

2002 - Laurent Brochard (Francja/Jean Delatour)

2003 - Cezary Zamana (Polska/Action Nvidia Mróz)

2004 - Ondriej Sosenka (Czechy/Aqua & Sapone)

2005 - Kim Kirchen (Luksemburg/Fassa Bortolo)

2006 - Stefan Schumacher (Niemcy/Gerolsteiner)

2007 - Johan van Summeren (Belgia/Predictor-Lotto)

Najwięcej zwycięstw

3 - Marian Więckowski (1954, 1955, 1956), Andrzej Mierzejewski (1982, 1984, 1988), Dariusz Baranowski (1991, 1992, 1993)

Najwięcej zwycięstw etapowych

15 - Ryszard Szurkowski

12 - Wacław Wrzesiński

10 - Zbigniew Spruch

9 - Stanisław Królak

Najwięcej etapów w koszulce lidera

20 - Marian Więckowski (w 3 wyścigach)

16 - Wacław Wójcik (3)

15 - Bolesław Napierała (2), Marek Leśniewski (3), Zbigniew Spruch (4)

Konstelacja gwiazd ?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.