Sport.pl

Tour de France. Mark Cavendish zwycięzcą pierwszego etapu. Kraksa Alberto Contadora!

W sobotę rozpoczął się najsłynniejszy wyścig kolarski Tour de France. Pierwszy etap z Mont-Saint-Michel do plaży Utah w Normandii wygrał brytyjski kolarz Mark Cavendish. Informacją dnia jest też wypadek faworyta Alberto Contadora. Polacy nie uczestniczyli w kraksach.
Etap rozstrzygnął się na ostatnim kilometrze. Główna walka toczyła się między Cavendishem (team Dimenshion Data), a mistrzem świata Peterem Saganem (Tinkoff), który rozpoczął ucieczkę i długo prowadził, ale dzięki pomocy kolegów z zespołu na czoło wyścigu na ostatnich metrach wyszedł Brytyjczyk. Na sam koniec rozdzielił ich jeszcze Marcel Kittel (Etixx-Quick-Step).

To 27. zwycięstwo etapowe Cavendisha na Wielkiej Pętli, ale dopiero pierwszy raz Brytyjczyk założy żółtą koszulkę lidera. - To bardzo emocjonujący moment. Jutro będzie specjalny dzień, gdy będę jeździł jako lider wyścigu. Nie wiem, czy jest lepsze miejsce, by wygrać pierwszy etap niż plaża Utah, gdzie zginęli za nas nasi żołnierze - stwierdził kolarz. Plaża Utah to jedno z miejsc, w którym w czerwcu 1944 roku alianckie wojska rozpoczęły inwazję na Normandię i tym samym otwarcie drugiego frontu II wojny światowej.

Od kraksy Tour de France rozpoczął jeden z faworytów wyścigu - Alberto Contador, kolega z zespołu Tinkoff Rafała Majki, który wygrał Tour w 2007 i 2009 roku. Na 80 kilometrów od mety uderzył w krawężnik wychodząc z zakrętu. Hiszpan szybko wrócił na rower i zaczął ścigać peleton. Miał zerwaną koszulkę i rany na prawym ramieniu.

Zanim Contador dogonił stawkę, musiał jeszcze zmienić rower. Później opatrywano mu ramię. - Ma otarcie na ramieniu, łokciu i pachwinie - powiedział lekarz wyścigu Paul-Henri Jost, który dodał też, że Hiszpan wziął leki przeciwbólowe.

Nie ma doniesień, by w kraksach brali udział polscy kolarze: Maciej Bodnar (97. miejsce), Bartosz Huzarski (124.), Rafał Majka (190.).

Oni po mistrzostwach Europy mogą być bohaterami wielkich transferów!


Największe niespodzianki w historii mistrzostw Europy [WIDEO]


Więcej o:
Komentarze (9)
Tour de France. Mark Cavendish zwycięzcą pierwszego etapu. Kraksa Alberto Contadora!
Zaloguj się
 • kajmanowicz

  0

  Polacy nie uczestniczyli w kraksach - a w wyścigu wogóle?

 • earthboundmisfit

  0

  "Na 80 kilometrów od mety uderzył w krawężnik wychodząc z zakrętu."

  Według kolarza ekipy Sky, który leżał razem z nim, Contadorowi 'odjechało' koło na zakręcie. w krawężnik uderzył już ślizgając się po asfalcie.

  "Zanim Contador dogonił stawkę, musiał jeszcze zmienić rower."

  I prawego buta :)

 • earthboundmisfit

  0

  "Główna walka toczyła się między Cavendishem (team Dimenshion Data), a mistrzem świata Peterem Saganem (Tinkoff), który rozpoczął ucieczkę i długo prowadził, ale dzięki pomocy kolegów z zespołu na czoło wyścigu na ostatnich metrach wyszedł Brytyjczyk."

  Czy wy oglądaliście ten wyścig? Sagan nie był w żadnej ucieczce, uciekało pięciu mniej znanych zawodników, potem dwójka. Sagan rozpoczął sprint do mety, ale wyprzedzili go Cav i Kittel.

 • rattaman77

  0

  Tak mnie ujął skrót wiadomości na głównej, że nie mogłem powstrzymać się od komentarza. Krasy - zapewne redaktorowi chodziło o to, że na trasie pojawiły się nagle na jezdni formy krasowe - stalaktyty i stalagmity. Cóż za widowisko...

 • marek_p1846

  0

  Najpiękniejsze jest to, że Cavendish będzie przeżywał katusze gdy wyścig będzie w górach, tylko po to by zwyciężyć w Paryżu. To go odróżnia od trzyminutowych sprinterów, którzy wycofują się po pięciu etapach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX