Kolarstwo. Młodzieżowa mistrzyni Europy na dopingu. Mechanicznym

Femke van den Driessche została złapana na stosowaniu mechanicznego dopingu podczas mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym w belgijskim Heusen-Zolder.

W rowerze reprezentantki Belgii komisarze wykryli zabronione urządzenie wspomagające - motorek elektryczny ( więcej info tutaj ). Badanie przeprowadzono w trakcie wyścigu kobiet do lat 23, który rozegrano pierwszego dnia światowego czempionatu w przełajach.

Informację o pierwszym w historii kolarstwa wykrytym przypadku dopingu mechanicznego podawały już wczoraj belgijskie media, a dziś, podczas drugiego dnia MŚ, potwierdził ją prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) - Brian Cookson.

Według najnowszych doniesień Belgijka nie jechała na rowerze ze wspomaganiem - sprzęt znajdował się w jej boksie i mógł zostać jej podstawiony w trakcie zmagań. Zawodniczka nie miała okazji z niego skorzystać - na przedostatnim okrążeniu ze zmagań wykluczył ją defekt roweru.

Według belgijskiej telewizji "Sporza" ojciec zawodniczki tłumaczył, że rower należy do znajomego trenującego z jego córką i tylko przypadkowo znalazł się w boksie podczas mistrzostw świata.

Van den Driessche ma zaledwie 19 lat, a na koncie tytuł przełajowej mistrzyni Europy zawodniczek do lat 23 oraz mistrzostwo kraju w tejże kategorii. W tym sezonie zajmowała też miejsca w czołowej dziesiątce prestiżowych cyklów Bpost Bank Trophy i Superprestige, w jednej z odsłon stając nawet na drugim stopniu podium.

Doping mechaniczny, czyli stosowanie wszelkiego rodzaju motorków i rowerów niezgodnych ze szczegółowymi wytycznymi, zabroniony jest na mocy przepisów UCI od stycznia 2015 roku. Unia wprowadziła nowe regulacje w świetle rewelacji tzw. Komisji Prawdy, która zajmowała się badaniem zjawiska w kolarstwie. Za przepisami poszły też kontrole - rowery sprawdzano regularnie na największych imprezach globu - do wczoraj bez rezultatu.

Belgijskiej zawodniczce grozi kara co najmniej pół roku zawieszenia oraz grzywna w wysokości od 20 tysięcy do 200 tysięcy franków szwajcarskich. Nie jest jasne z jakimi konsekwencjami wiązało się to będzie dla federacji belgijskiej - przepisy także przewidują kary finansowe i zawieszenia dla zespołów.

39 niezwykłych sportowych ciekawostek! [KLIKNIJ]

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.