Sport.pl

Kolarstwo. Młodzieżowa mistrzyni Europy na dopingu. Mechanicznym

Femke van den Driessche została złapana na stosowaniu mechanicznego dopingu podczas mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym w belgijskim Heusen-Zolder.
W rowerze reprezentantki Belgii komisarze wykryli zabronione urządzenie wspomagające -motorek elektryczny (więcej info tutaj ). Badanie przeprowadzono w trakcie wyścigu kobiet do lat 23, który rozegrano pierwszego dnia światowego czempionatu w przełajach.

Informację o pierwszym w historii kolarstwa wykrytym przypadku dopingu mechanicznego podawały już wczoraj belgijskie media, a dziś, podczas drugiego dnia MŚ, potwierdził ją prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) - Brian Cookson.

Według najnowszych doniesień Belgijka nie jechała na rowerze ze wspomaganiem - sprzęt znajdował się w jej boksie i mógł zostać jej podstawiony w trakcie zmagań. Zawodniczka nie miała okazji z niego skorzystać - na przedostatnim okrążeniu ze zmagań wykluczył ją defekt roweru.

Według belgijskiej telewizji "Sporza" ojciec zawodniczki tłumaczył, że rower należy do znajomego trenującego z jego córką i tylko przypadkowo znalazł się w boksie podczas mistrzostw świata.

Van den Driessche ma zaledwie 19 lat, a na koncie tytuł przełajowej mistrzyni Europy zawodniczek do lat 23 oraz mistrzostwo kraju w tejże kategorii. W tym sezonie zajmowała też miejsca w czołowej dziesiątce prestiżowych cyklów Bpost Bank Trophy i Superprestige, w jednej z odsłon stając nawet na drugim stopniu podium.

Doping mechaniczny, czyli stosowanie wszelkiego rodzaju motorków i rowerów niezgodnych ze szczegółowymi wytycznymi, zabroniony jest na mocy przepisów UCI od stycznia 2015 roku. Unia wprowadziła nowe regulacje w świetle rewelacji tzw. Komisji Prawdy, która zajmowała się badaniem zjawiska w kolarstwie. Za przepisami poszły też kontrole - rowery sprawdzano regularnie na największych imprezach globu - do wczoraj bez rezultatu.

Belgijskiej zawodniczce grozi kara co najmniej pół roku zawieszenia oraz grzywna w wysokości od 20 tysięcy do 200 tysięcy franków szwajcarskich. Nie jest jasne z jakimi konsekwencjami wiązało się to będzie dla federacji belgijskiej - przepisy także przewidują kary finansowe i zawieszenia dla zespołów.

39 niezwykłych sportowych ciekawostek! [KLIKNIJ]


Zdjęcie SUUNTO SS014527000 Zdjęcie SUUNTO SS018156000 Zdjęcie TIMEX T5K615
SUUNTO SS014527000 SUUNTO SS018156000 TIMEX T5K615
Porównaj ceny » Porównaj ceny » Sprawdź ceny »
źródło: Okazje.info


Więcej o:
Komentarze (57)
Kolarstwo. Młodzieżowa mistrzyni Europy na dopingu. Mechanicznym
Zaloguj się
 • promemo

  Oceniono 9 razy 7

  P. Paweł Gadzała - niemiecki "motorek" po polsku nazywa się silniczkiem ... a o dopingu mechanicznym w kolarstwie zawodowym mówi się już od wielu lat (słynna afera mistrza świata Fabiana Cancellary).

 • aairle

  Oceniono 16 razy 6

  "W rowerze reprezentantki Belgii komisarze wykryli zabronione urządzenie wspomagające - motorek elektryczny."
  Motorek elektryczny... Nie wierzę, że takie cuda można napisać...

 • metall

  Oceniono 16 razy 6

  "...została złapana na stosowaniu mechanicznego dopingu" chociaż "Według najnowszych doniesień Belgijka nie jechała na rowerze ze wspomaganiem - sprzęt znajdował się w jej boksie"

  Czyli - zostałem złapany na jeździe po pijaku, chociaż nie piłem alkoholu, bo flaszka była w bagażniku.

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 8 razy 4

  Sam artykuł zaprzecza tytułowi na głównej,nikogo na używaniu tego suportu nie złapano i nikt nie może być ukarany.Jechała uczciwie prawie cały wyścig do defektu więc o co chodzi nie licząc próby wywołania sensacji??.

 • kochaj.forumowicza.jak.siebie

  Oceniono 1 raz 1

  Wspomaganie mechaniczne sięgnęło zenitu w kolarstwie męskim.

  Weźmy dla przykładu wyścigi kolarskie Formuły 1.

  Goście mają tak porozbudowywane rowery, że chyba, już tylko idiota wierzy, że jeżdżą tylko siłą własnych mięśni. Taki Hamilton np.. I na kim on chce zrobić wrażenie tym swoim rowerem??.. A ile on tam baterii pochował w ramie, to każdy, kto się zna na rowerach wie to od razu....

 • pedro.666

  Oceniono 3 razy 1

  Mnie też się czepiają, że spaliny mi z roweru lecą jak z diesla. Tłumaczę, że to przemiana materii - i koszę nagrody aż miło! Kolarstwo jest fajne.

 • arius9

  Oceniono 5 razy 1

  Takie rowery z "motorkiem" mozna kupic w kazdym sklepie, a pozniej masowo ludzie zostawiaja je w boksach zawodnikow podczas mistrzostw swiata. Historia zna setki takich przypadkow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX