Sport.pl

Katarzyna Niewiadoma najlepsza w Euskal Emakumeen Bira 2015

Katarzyna Niewiadoma wygrała hiszpański wyścig Euskal Emakumeen Bira 2015, pięciodniową imprezę pierwszej kategorii rozgrywaną na drogach Kraju Basków.
20-letnia zawodniczka odniosła swój pierwszy triumf w tak prestiżowej imprezie, po raz pierwszy w karierze wygrywając też cały wyścig etapowy. Na podium obok młodej Polki stanęły dwie doświadczone zawodniczki - pochodząca z RPA Asleigh Moolman-Pasio (Bigla) oraz Szwedka Emma Johansson (Orica-AIS).

Podczas pięciu dni ścigania w Hiszpanii Niewiadoma pokazała, że należy do najlepiej wspinających się zawodniczek w peletonie, a formalnym tego potwierdzeniem była wygrana w klasyfikacji górskiej całego wyścigu.

To najlepszy wynik młodej zawodniczki w tym sezonie - Polka poprzednio finiszowała 6. w Strade Bianche, 5. w Walońskiej Strzale i 3. w Boels Rental Hills Classic.

Baskijskie podjazdy, polska moc

Niewiadoma w Kraju Basków startowała po raz pierwszy w karierze, przed rozpoczęciem etapowego wyścigu Bira biorąc udział w jednodniowej imprezie w mieście Durango. Polka uległa tam jedynie niezwykle doświadczonej Emmie Johansson i do zmagań na górskiej trasie baskijskiej etapówki przystąpiła jako jedna z faworytek.

Pochodząca z Ochotnicy zawodniczka w czołówce znalazła się już po prologu - krótkiej jeździe na czas - którą rozegrano w środę. Specjalizująca się w jeździe po górach Niewiadoma wykręciła siódmy czas, a następnego dnia pewnie jechała w czteroosobowej grupce najsilniejszych zawodniczek, które walczyły o etapowe zwycięstwo. Polka linię mety minęła jako czwarta, ale wypracowana przewaga pozwoliła jej objąć prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Koszulki liderki nie oddała do końca rywalizacji - kolejne etapy rozgrywane były według podobnego scenariusza - po podjeździe w końcówce formowała się grupka liderek, które między sobą walczyły o etapowy triumf. Dwukrotnie triumfowała Szwedka Emma Johansson (Orica-AIS), raz Holenderka Chantal Blaak (Boels Dolmans) i Amerykanka Megan Guarnier (Boels Dolmans).

Niewiadoma na każdym odcinku meldowała się w czołówce, na podjazdach bez trudu dotrzymując koła rywalkom i atakując po punkty klasyfikacji górskiej. Kłopoty miała tylko raz, na przedostatnim etapie, ale z pomocą zespołu zdołała zredukować przewagę wypracowaną przez uciekające zawodniczki i do ostatniego odcinka przystąpiła w złotej koszulce liderki.

Różnice w czołówce były minimalne - po czterech dniach rywalizacji Moolman sklasyfikowana była z takim samym czasem jak Niewiadoma, a wszechstronna Johansson traciła zaledwie dwie sekundy.

Polka na ostatnim etapie nie zadowoliła się kontrolowaniem sytuacji. Na ostatnim podjeździe atakowała, zabezpieczając zwycięstwo w klasyfikacji górskiej i rozrywając grupkę liderek. Na zjeździe do mety na czele zostało pięć zawodniczek, a etapowy triumf odniosła najszybsza Johansson. Niewiadoma walczyła do końca i metę minęła jako druga, wygrywając tym samym cały wyścig.

Z Bilbao do Baku

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej to największy sukces w krótkiej karierze Niewiadomej, która od końca sezonu 2013 ściga się w najlepszej żeńskiej ekipie świata - holenderskim zespole Rabo Liv.

Przed ciągle rozwijającą się Polką kolejne wyzwanie - 19 czerwca stanie na starcie Igrzysk Europejskich w Baku i walczyła będzie na trasie wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet.

Trasa imprezy w Azerbejdżanie nie faworyzuje górali - dwa niewielkie podjazdy usytuowane są w pierwszej części pokonywanej dziewięciokrotnie rundy. Niewiadoma poprowadzi biało-czerwoną reprezentację, w której składzie znalazły się także Anna Plichta, Monika Brzeźna (obie TKK Pacific Toruń), Eugenia Bujak (BTC City Lubljana) i Paulina Guz (LKS Atom Dzierżoniów).

Docelowymi wyścigami Niewiadomej w sezonie 2015 jest lipcowe Giro Rosa - odpowiednik męskiego Giro d'Italia - oraz wrześniowe mistrzostwa świata w amerykańskim Richmond.

Więcej informacji o kolarstwie znajdziesz na stronie http://www.rowery.org

Więcej o:
Komentarze (8)
Katarzyna Niewiadoma najlepsza w Euskal Emakumeen Bira 2015
Zaloguj się
 • bukaj22

  Oceniono 13 razy 11

  Gratulacje :}

 • muszesiezalogowac1

  Oceniono 10 razy 8

  hmm, tylko ona została sklasyfikowana w generalce?

 • kuruteku

  Oceniono 3 razy 1

  Brawo!

 • krotarth

  Oceniono 23 razy 1

  Jej występy zawsze stoją pod znakiem jednej wielkiej niewiadomej :)

 • kuruteku

  Oceniono 2 razy 0

  ps. "Katarzyna Niewiadoma wygrała hiszpański wyścig Euskal Emakumeen Bira 2015, pięciodniową imprezę pierwszej kategorii" - a tymczasem na stronie głownej gazeta.pl w dziale sport 95% wiadomosci to piłka nożna, a po 6 godzinach ta wiadomosc ktora była małym druczkiem już zniknęła. Teraz jej szukalem i znalazlem na trzeciej podstronie. Oczywiscie potem jest płacz ze nie mamy zawodników i następców. A jak mają być jak się w kółko męczyy jedną dyscyplinę dodając nieco innej piłki ręcznej, siatkowej i kosza, a nie promuje tych co wygrywają?

 • maksimum

  Oceniono 9 razy -1

  I w ten spsob Niewiadoma stala sie liderka swojej grupy.

 • joannaz37

  Oceniono 16 razy -4

  pierwsza wiktoria? co to polskich slow juz nie ma?

 • patriot.wr

  Oceniono 24 razy -20

  Ta zadufana w sobie Wyoszczowska może jej rower czyścić i buty za nią nosić!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX