Michał Gołaś, wychowanek TKK Pacific

Michał Gołaś, wychowanek TKK Pacific (Fot. Mikołaj Kuras / Agencja Gazeta)

Sukcesów nie brakowało - nie tylko wśród mężczyzn.
Kategoria Elita/Orlik Kobiet

W tym sezonie dziewczyny wystartowały w 28 wyścigach, w tym 6 zagranicznych, 58 razy stawały na podium, z tego 24 na najwyższym stopniu. Nie zabrakło ich na najważniejszych imprezach mistrzowskich w kolarstwie szosowym. Na mistrzostwach Europy, na których reprezentowały kraj aż trzy nasze zawodniczki, Kasia Niewiadoma wywalczyła 5. pozycję, Monika Brzeźna była 18. We Florencji na mistrzostwach świata startowały dwie reprezentantki Pacificu: Paulina Brzeźna-Bentkowska była 17., najlepsza z Polek, Katarzyna Niewiadoma po świetniej jeździe i pechowym upadku nie ukończyła wyścigu.

Nasze największe sukcesy na arenie międzynarodowej to zwycięstwo na trzecim etapie i 3. miejsce Pauliny na czwartym etapie majowego wyścigu UCI Gracia Orlova w Czechach. W czerwcu Kasia Niewiadoma na 2. miejscu w klasyfikacji generalnej zakończyła etapowy wyścig w Austrii Langenlois Cycling Days, podczas którego Paulina wygrała jeden z etapów, ponadto Brzeźna-Bentkowska zajęła wysokie 5. miejsce na końcówce 2. etapu włoskiego Giro del Trientino. W lipcu powróciliśmy do Czech na start kolejnego wyścigu UCI Tour de Feminin Krasna Lipa. Tam na pierwszych etapie "Fitnesski" zdominowały podium, zajmując pierwsza dwa miejsca: Paulina (1.) i Kasia Niewiadoma (2.). W całym wyścigu Kasia zajęła 2. miejsce w klasyfikacji młodzieżowej, łupem Pauliny padła koszulka "górala", a TKK PACIFIC wygrał klasyfikację drużynową ostatniego etapu.

Jeśli chodzi o krajową rywalizację, to dziewczyny zdobyły na mistrzostwach Polski 12 medali, w tym 6 złotych. W Sobótce (szosowe mistrzostwa Polski) Kasia Niewiadoma została podwójną młodzieżową mistrzynią Polski, brązowe medale w jeździe na czas zdobyły Paulina z Moniką Brzeźną, a srebra ze startu wspólnego do swojej kolekcji medalowej dorzuciły Paulina i Kasia Wilkos. Na Górskich Mistrzostwach Polski w Jeleniej Górze Kasia Niewiadoma i Monika Brzeźna zdobyły podwójne złoto i srebro. Dodatkowe 2 krążki to także dwa złota z Warlubia: pierwsze - sióstr Brzeźnych w jeździe parami na czas, a drugie - wywalczone drużynowo. Paulina Brzeźna-Bentkowska zwyciężyła klasyfikację generalną Pucharu Polski.

Potwierdzeniem dobrych występów zawodniczek Toruńskiego Pacificu w sezonie 2013 są drugie i trzecie miejsca w Challenge'u Polskiego Związku Kolarskiego kategorii Elita-Kobiet oraz pierwsze i trzecie miejsce w kategorii Orliczki-Kobiet, gdzie zwyciężyła Katarzyna Niewiadoma, a trzecia została Monika Brzeźna.

Mężczyźni kategorie - Orlik/Junior Młodszy/ Młodzik

Sezon w wykonaniu mężczyzn był nie mniej udanym od kobiecego. Zawodnicy Toruńskiego Klubu Kolarskiego "Pacific" triumfowali w najważniejszych imprezach sezonu. Na szosowych mistrzostwach Polski odbywających się w Sobótce Łukasz Wiśniowski odniósł zwycięstwo w jeździe indywidualnej na czas, a Bartosz Warchoł zajął czwarte miejsce. W wyścigu ze startu wspólnego ponownie najlepszy okazał się Łukasz Wiśniowski, który samotnie minął linie mety. Nasi zawodnicy triumfowali również w mistrzostwach Polski Ludowych Związków Sportowych, najszybszy okazał się Paweł Piotrowicz przed kolegą klubowym Bartoszem Warchołem.

Nasi zawodnicy okazali się również najlepsi podczas Górskich Mistrzostw Polski, zwyciężył Emanuel Piaskowy przed Bartoszem Warchołem. Ostatnimi mistrzostwami Polski zamykającymi zmagania o tytuł mistrza Polski była rywalizacja w parach i drużynie w Warlubiu, podczas których Bartosz Warchoł i Dominik Oborski okazali się najlepsi w jeździe parami. W wyścigu drużyn naszym zawodnikom zabrakło niespełna trzech sekund do złotego medalu, jednak ostatecznie zdobyli srebrne medale. Podsumowując zawodnicy TKK "Pacific" zdobyli 4 złote i 2 srebrne medale mistrzostw Polski na szosie.

Zawodnicy młodszych kategorii wiekowych również nie pozostawali w tyle. Michał Lewandowski zdobył 2 złote, 1 srebrny i 1 brązowy medal podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży na torze, jednocześnie wygrywając Challenge Polskiego Związku Kolarskiego w kategorii Junior Młodszy. Hubert Kowalczyk wywalczył złoty medal (sprint drużynowy z Michałem Lewandowskim i Adrianem Brzozowskim) i 2 brązowe, Adrian Brzozowski zdobył złoty medal w drużynie i brązowy również drużynowo na 3000 m (w składzie Brzozowski, Kowalczyk, Gałka Wiktor i Walecki Adrian). Zawodnicy "Pacificu" z OOM przywieźli łącznie 2 złote, 1 srebrny i 3 brązowe medale.

Ich młodsi koledzy zdominowali rywalizację w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. W wyścigu ze startu wspólnego torunianie zajęli pierwsze trzy miejsca. Zwyciężył Piotr Klimkowski przed Arturem Lewandowskim i Maciejem Kwiatkowskim. W jeździe indywidualnej na czas torunianie również okazali się najlepsi. Tym razem najszybszy okazał się Maciej Kwiatkowski przed Danielem Rochną. Młodzież "Pacificu" swoją dominację przypieczętowała występem w jeździe parami, najszybsza okazała się para z Maciejem Kwiatkowskim i Damianem Mądrzejewskim, tuż za nimi uplasował się Piotr Klimkowski z Arturem Lewandowskim. Warto wspomnieć, iż najlepszym żakiem w Polsce został wybrany Daniel Śliwka, który zwyciężył w klasyfikacji Pucharu Nadziei Olimpijskich kat. Szosa

Nasi zawodnicy rywalizowali również na arenie międzynarodowej, Emanuel Piaskowy zwyciężył klasyfikację młodzieżową Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tour of Małopolska. Podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy nasz klub reprezentowało dwóch zawodników: Emanuel Piaskowy, który zajął 17. miejsce; Łukasz Wiśniowski w wyniku upadku nie ukończył rywalizacji w wyścigu ze startu wspólnego, natomiast w "czasówce" był 12. Nasi zawodnicy uczestniczyli również w mistrzostwach świata we Florencji. Piaskowy był 40., a Wiśniowski zajął 45. miejsce (jazda indywidualna na czas - 24. lokata). Dominik Oborski podczas międzynarodowego wyścigu etapowego Około Jiznych Cech zajął drugie miejsce na piątym etapie, warto wspomnieć, iż nasi kolarze podczas całego wyścigu jechali niezwykle aktywnie, plasując się w ścisłej czołówce.

Podsumowując, zawodnicy TKK "Pacific" Bartosz Warchoł i Łukasz Wiśniowski zajęli pierwsze dwa miejsca w Challenge'u Polskiego Związku Kolarskiego. Zawodnicy "Pacificu" reprezentowali nasz kraj i klub na arenie międzynarodowej podczas mistrzostw Europy i świata, dzięki sukcesom kadry kobiet, młodzieżowców i młodszych kategorii wiekowych.

Łącznie:

TKK "Pacific" w klasyfikacji PZKol za rok 2013 uzyskał tytuł 18-krotnego klubowego mistrza Polski na szosie, wygrywając przy tym zmagania we współzawodnictwie dzieci i młodzieży w gminie miasta Toruń oraz zajmując niezwykle wysokie czwarte miejsce w rankingu województwa kujawsko-pomorskiego.