MŚ w kolarstwie. Mark Cavendish został mistrzem świata

Brytyjczyk Mark Cavendish został w Kopenhadze mistrzem świata w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego. Po finiszu z peletonu wyprzedził Australijczyka Matta Gossa i Niemca Andre Greipela. Najlepszy z Polaków - Marek Rutkiewicz zajął 28. miejsce.

Twoi znajomi już nas lubią. Sprawdź którzy na Facebook.com/Sportpl ?

Wyścig na płaskiej trasie w Rudersdal, na bliskich przedmieściach stolicy Danii był rozgrywany w bardzo szybkim tempie. Kolarze dojechali do mety godzinę wcześniej niż się spodziewano. Rekord prędkości jednak nie padł, choć niewiele brakowało (średnia 45,8 km/h). Jeszcze szybszy był wyścig o mistrzostwo świata w 2002 roku na torze samochodowym w belgijskim Zolder, gdzie zwyciężył Włoch Mario Cipollini ze średnią 46,2 km/h.

W niedzielę kolarze ścigali się w bardzo dobrych warunkach, przy bezwietrznej, słonecznej pogodzie. Ogromne tempo sprawiało, że żadna ucieczka nie miała większych szans powodzenia. Próbowali Francuzi, Duńczycy, ale ostatecznie 6,5 kilometra przed metą peleton znów jechał razem. Na czoło wysunęli się Brytyjczycy, przygotowując pozycję do ataku Cavendishowi. Znakomity sprinter na ostatnim kilometrze został jednak sam, ale poradził sobie. Przedarł się prawą stroną tuż przy barierce i na finiszu lekko pod górę wyprzedził o pół koła swojego kolegę z ekipy HTC Matta Gossa.

O tym, kto odbierze brązowy medal, przesądziła dokładna analiza fotofiniszu. Przy powtórkach telewizyjnych nie sposób było rozstrzygnąć czy Andre Greipel wyprzedził Fabiana Cancellarę. Ostatecznie Szwajcar, brązowy medalista w jeździe na czas, znalazł się tuż za podium.

26-letni Cavendish jest drugim Brytyjczykiem, który założył tęczową koszulkę po wyścigu ze startu wspólnego. Powtórzył sukces z 1965 roku Toma Simpsona, który dwa lata później zmarł podczas etapu Tour de France na Mont Ventoux.

W Danii Cavendish potwierdził, że jest najlepszym sprinterem ostatnich lat. Mimo młodego wieku, wygrał już 20 etapów Tour de France, nie wspominając o innych sukcesach, których lista jest bardzo długa (jednym z pierwszych było zwycięstwo etapowe w Wyścigu Solidarności w Kielcach w 2006 roku). Kolarz z wyspy Man jest też głównym kandydatem do olimpijskiego złota za rok w Londynie.