Sport.pl

Złota medalistka paraolimpijska poddała się eutanazji. "Płaczę, krzyczę z bólu"

Marieke Vervoort, złota medalistka paraolimpiady w Londynie, poddała się eutanazji i zakończyła swoje życie. Cierpiała na nieuleczalną chorobę, której efektem był zanik mięśni. Miała 40 lat.

- Występ na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro był moim ostatnim życzeniem - mówiła Marieke Vervoort w 2016 roku. Belgijka już wtedy nie ukrywała, że rozważa poddanie się eutanazji, która w jej kraju jest legalna od 2008 roku. Miała podpisane dokumenty, które umożliwiały lekarzom - w określonym stadium jej choroby - eutanazję.

- Kiedy nadejdzie ten dzień, kiedy będzie więcej dni złych niż dobrych, to mam dokumenty w sprawie eutanazji. Ale czas jeszcze nie nadszedł - mówiła w 2016 roku. Ostatecznie eutanazji poddała się 22 października 2019 roku. Miała 40 lat.

Choroba Vervoort wiązała się z ciągłym bólem, atakami padaczki, paraliżem kończyn dolnych. - Płaczę, krzyczę z powodu bólu. Potrzebuję wielu środków przeciwbólowych - opisywała swoje cierpienia. Ale walczyła i kochała sport. W 2012 roku podczas igrzysk paraolimpijskich w Londynie zdobyła złoty medal w wyścigu na wózkach na 200 metrów. W 2016 roku w Rio de Janeiro wywalczyła srebro w wyścigu na 400 metrów i brąz na 100 metrów.

Więcej o:
Komentarze (190)
Złota medalistka paraolimpijska poddała się eutanazji. "Płaczę, krzyczę z bólu"
Zaloguj się
 • dafaq

  Oceniono 43 razy 41

  Przykre, że medycyna wciąż nie potrafi sobie z takimi chorobami poradzić. Dobrze, że miała wybór.

 • maadzik3

  Oceniono 33 razy 33

  Dzielna Kobieta. Niech odpoczywa w pokoju.

 • envol

  Oceniono 32 razy 32

  Ludzkość wcześniej czy później stanie przed tak postawionymi etycznymi pytaniami. Na przykład, co zrobić w momencie, gdy medycyna jest bezsilna, a leki już nie pomagają? Czy zmuszać do dalszego cierpienia jakąś osobę w imię wydumanych w starożytności religijnych idei, czy może za jej zgodą przerwać ten ból i koszmar? To jest pierwszy problem. Kolejny jest związany z tzw. pochówkiem szczątków doczesnych. Tutaj spotykamy się z powiedzeniem, że co kraj to inny obyczaj, a ludzi wciąż przybywa, zatem pogrzebów też jest więcej. Wydaje się, że najgorzej prosperują dzisiaj przepełnione katolickie cmentarze, które stały się poniekąd marketami i 20-letnimi magazynami zwłok, którymi tylko z finansowej strony sprawnie zarządzają nasi rodzimi księża. Przeważnie po 20-letnim okresie, i w momencie, gdy rodzina nie ma zamiaru dalej opłacać miejsca na cmentarzu, przychodzi „wykwalifikowany cmentarny pracownik”, który łopata i butami ..., a następnie robi miejsce dla kolejnej kasy, a którą dzieli się z plebanem. Tutaj też powinno wkroczyć państwo i uregulować ten smutny temat do spodu i do końca. Właśnie zbliża się w naszym kraju wiadome "święto", nawiasem mówiąc jedno z najgorszych świąt, jakie tylko można sobie wyobrazić. Jak na razie w naszym kraju zmusza się do chowania swoich zmarłych przeważnie w katolickich przybytkach, ponieważ w wielu miejscowościach nie ma cmentarzy komunalnych. Wzorem innych państw należy i u nas zezwolić na rozsypywanie spopielonych prochów ludzkich w dowolnym miejscu, oczywiście z dala od skupisk ludzkich. Tak jest taniej, wygodniej a nawet kameralnie. Jeżeli ktoś ma ochotę np. po śmierci własnymi prochami spłynąć rzeką do morza to jego wybór. Podobnie należy uszanować pochówek leśny, czy zdiamentowanie zwłok albo wystrzelenie prochów w kosmos. To osobista sprawa ludzi a nie jakiejś religii. Po prostu, człowiek się rodzi, żyje i umiera, ot i cała tajemnica istnienia. A jeżeli ktoś oczekuje czegoś więcej to tez jego sprawa, ale kwestia cierpienia a potem pochówku powinna być wolna od jakichkolwiek światopoglądów i religii

 • bobvega

  Oceniono 34 razy 30

  i to się nazywa wolność wyboru. mam nadzieje,że po rządach pisu Polacy się obudzą i staniemy się państwem świeckim.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 30 razy 26

  No ma niczego, co bardziej podoba się Bogu, niż cierpienie ubogiego człowieka,
  Powiedziała matka Teresa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX