Sport.pl

"Bańka niedługo pęknie". Najlepsze ligi świata stracą ogromne pieniądze!

Nielegalny streaming wydarzeń sportowych rośnie w siłę. Problem stał się na tyle poważny, że BeIN Media Group rezygnuje z zakupu praw sportowych, bo widzowie wolą korzystać z nielegalnych źródeł zamiast płacić abonament za dostęp do kanałów premium.

Dotychczas stacje telewizyjne płaciły coraz większe sumy pieniędzy za prawa do transmisji najważniejszych wydarzeń sportowych na świecie. Ta tendencja zacznie się jednak najprawdopodobniej odwracać. Wszystko ze względu na nielegalne serwisy streamingowe, które przyciągają coraz większe tłumy osób, niechętnych do płacenia abonamentu za dostęp do kanałów premium.

Kołtoń tłumaczy, dlaczego Zbigniew Boniek zatrudnił Jerzego Brzęczka [SEKCJA PIŁKARSKA]

Tak twierdzi szef BeIN Media Group, Yousef Al-Obaidly. - Skończył się czas wzrostu cen praw telewizyjnych z wydarzeń sportowych. W niektórych przypadkach, spadek będzie drastyczny. Model ekonomiczny naszej branży zostanie utworzony na nowo. Posiadacze praw, uważający, że firmy z Zachodniego Wybrzeża [Google, Amazon, Facebook - przyp.red.] są ich finansowymi wybawcami, szybko się rozczarują - podkreślił w rozmowie z Reutersem.

BeIN Media Group w ostatnich latach zainwestowała ponad 15 miliardów dolarów w prawa do transmisji wydarzeń sportowych, w tym m.in. w Premier League i wiele innych czołowych lig piłkarskich oraz innych dyscyplin na świecie. W tym samym czasie nawołuje do walki z piractwem w sieci, a zwłaszcza przeciwko BeoutQ, który nielegalnie prowadzi transmisje w internecie z wydarzeń, do których prawa ma BeIN Sports.

BeoutQ powstał w 2017 roku, gdy m.in. Arabia Saudyjska zaczęła bojkotować Katar i oskarżać go o wspieranie terrorystów. Nielegalne streamy oferowane przez firmę stały się niezwykle popularne. Jej zasięg stał się na tyle szeroki, że BeIN Sports zdecydował się zrezygnować z praw do transmisji m.in. Formuły 1 na Bliski Wschód i Afrykę Północną.

Zdaniem Al-Obaidly'ego, organizacje, ligi i kluby sportowe odmawiają walki z piractwem i nie zamierzają nawet próbować rozwiązać tego problemu. - Nasza branża jest całkowicie nieprzygotowana do walki. Dlatego bańka niedługo pęknie. Jeśli szybko czegoś nie zrobią, rynek praw sportowych zmieni się nie do poznania - podkreślił szef BeIN Media Group.

Więcej o:
Komentarze (34)
"Bańka niedługo pęknie". Najlepsze ligi świata stracą ogromne pieniądze!
Zaloguj się
 • fazek

  Oceniono 11 razy 11

  nic dziwnego, masz kablowke i placisz za nia 150 zl za 190 kanałów ALE>>>, chcesz tenis? plus 40 za polszmate. chcesz lige mistrzow - plus 40 za polsat premium liga mistrzow, chcesz zuzel - 50 za kanal plus czy tam 40, chcesz gre o tron 40 za HBO. milusio nie? po prostu wyciagaja kase gdzie moga a w standardzie coraz biedniej, zeby nie powiedziec wielkie G

 • pablovsky44

  Oceniono 7 razy 7

  I tak trzymać. Może za kilka lat polsat sport premium oraz inne szmatławce będą sprzedawać za piątaka na miesiąc

 • kisssmyass

  Oceniono 6 razy 6

  legalne złodziejstwo kablówek jest bezwstydne i niemoralne. Nielegalny streaming jest faktyczną konkurencyjnością. Poza tym jakość programów kablowych jest tak niska że chyba świadomie ukierunkowana na trzymanie odbiorców w mentalnym stuporze. Niech żyje nielegalny streaming!

 • wichura

  Oceniono 5 razy 5

  Obecny model upadnie? Czekam z niecierpliwością na ten radosny moment :)
  Model, gdzie byle szczyl, co dwa razy prosto kopnął piłkę zarabia w miesiąc równowartość 10-letnich zarobków nauczyciela? Gdzie kontrakty reklamowe są ważniejsze od wyników sportowych? Gdzie najbogatsze kluby łamią zasady "finansowego fair play" i dostają za to karę równą tygodniówce rezerwowego gracza + zakaz transferowy, ale w zawieszeniu? TAK! Niech pada!

 • big_al

  Oceniono 5 razy 5

  Przy takim rozdrobnieniu kanałów premium i rozproszeniu rozgrywek (liga hiszpańska w canal plus i elementy) naprawdę ucieczka w streaming jest dla kogoś zaskoczeniem?

 • pantau007

  Oceniono 4 razy 4

  Chłopaki od "kanałów premium" muszą zrozumieć, że ludzie nie są idiotami i nie chcą już płacić za coś czego nie potrzebują. Coraz więcej programów i filmów dostępnych jest w VOD, więc kto będzie płacił 100 zł miesięcznie za 130 programów, kiedy interesują ich 4 mecze w miesiącu. Ja dlatego zrezygnowałem z takich usług, bo mogę zapłacić 10 zł za obejrzenie konkretnego meczu, który mnie interesuje.

 • jaceq

  Oceniono 4 razy 4

  I bardzo dobrze. Oglądam, co zechcę (włącznie z rugby z Oceanii) a jeszcze nie zapłaciłem ani grosza.

 • kaktus-2

  Oceniono 4 razy 4

  I bardzo dobrze... jest zbyt duża przepaść pomiędzy ligami. W ten sposób może choć odrobinę się wyrówna...
  PS. Naszej ekstraklapy Saudowie z jakiś powodów "boją się" piracić ")

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX