Sport.pl

Denis Urubko uratował ciężko rannego wspinacza w Himalajach! Kilkusetmetrowy transport na sankach

Francesco Cassardo i Cala Cimenti, dwaj włoscy wspinacze, zdobyli dziewiczy wierzchołek Gasherbrum VII (6955 m n.p.m.). Niestety, podczas schodzenia Cassardo odpadł od ściany i złamał kość udową oraz nabawił się urazu szyi. Włoch nie był w stanie wracać o własnych siłach. Na pomoc natychmiast ruszył m.in. będący niedaleko Denis Urubko. W nocy z niedzieli na poniedziałek poinformowano, że akcja ratunkowa się powiodła.

Francesco Cassardo i Cala Cimenti poinformowali w sobotę, że zdobyli dziewiczy wierzchołek Gasherbrum VII (6955 m n.p.m.). Niestety, podczas schodzenia Francesco Cassardo doznał bardzo poważnych obrażeń w wyniku kilkusetmetrowego upadku. Na górze trwała akcja ratunkowa, w którą zaangażował się m.in. działający w tym rejonie Denis Urubko. Wspinacze dotarli do Cassardo i jego partnera, gdzie wspólnie czekali na helikopter. Śmigłowiec przez długi czas nie otrzymał zielonego światła na lot ze względów formalnych, więc ekipa ratunkowa zdecydowała się na samodzielny transport Cassardo. Urubko i jego załoga przewozili Włocha na sankach.

"Udało im się dotrzeć do C1, transportując Francesco tak delikatnie, jak to możliwe" - poinformowano ok. 21:00 czasu polskiego za pośrednictwem Facebooka Cassardo.

Tuż przed piątą rano czasu polskiego w internecie pojawił się komunikat, że śmigłowiec z Cassardo na pokładzie jest w drodze do Skardu [region Pakistanu]. Cimenti schodzi o własnych siłach, wciąż nie wiadomo, jak na dół wracają pozostali uczestnicy akcji ratowniczej.

Denis Urubko i Adam Bielecki uratowali Elisabeth Revol

Przypomnijmy, że Denis Urubko brał udział w akcji ratunkowej na Nanga Parbat, gdzie razem z Adamem Bieleckim uratowali Elisabeth Revol. Francuzka razem z Tomaszem Mackiewiczem zdobyła wcześniej szczyt. Polak z wyprawy nie wrócił. Jego ciało spoczywa na wysokości ok. 7250 m.n.p.m.

Więcej o:
Komentarze (19)
Denis Urubko uratował ciężko rannego wspinacza w Himalajach! Kilkusetmetrowy transport na sankach
Zaloguj się
 • stemp10

  Oceniono 22 razy 20

  Urubko zdobył kolejny wielki szczyt, uratował kolejne ludzkie życie.

 • tomki_boy

  Oceniono 10 razy 10

  Denis Urubko to jest GOŚĆ

 • trollputina

  Oceniono 10 razy 10

  Denis powinien Pan założyć w Himalajach bazę ratownictwa. Niech Pan odpuści te zdobywanie gór. Pan za każdym razem udowadnia ,że wszystkie szczyty jakie Pan zdobywa nie mają sobie równych. Ludzkie życie.

 • morpheuss456

  Oceniono 12 razy 10

  ten urubko to chyba jakis sjuperrrmennnn... jak ktos ma klopoty - on juz tam jest !

 • biesczad1

  Oceniono 10 razy 6

  Tak sobie myślę, czy ważniejsze jest zdobycie kolejnego szczytu, czy uratowanie człowieka?...

 • mariami

  Oceniono 3 razy 3

  Jacy jeszcze wspinacze byli w grupie ratowniczej? Bo poza Urubką nikogo z nazwiska nie wymieniono.

 • mcguirre

  Oceniono 6 razy 2

  Gość powinien założyć takie pogotowie ratunkowe i zarabiać na tym pieniądze. Skoro naraża własne życie, żeby ratować cudze to niech chociaż na tym zarabia. Byłoby sprawiedliwie. Tak czy inaczej, szacunek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX